Hlavné správy

Nový slovenský premiér Figo prestal v súvislosti s rozchodom hovoriť s niektorými médiami

(Reuters) – Slovenský premiér Robert Fico v pondelok prerušil styky so štyrmi poprednými domácimi spravodajstvami.

Fico sa stal predsedom vlády na štvrté funkčné obdobie minulý mesiac ako šéf ľavicovo-nacionalistickej koalície po voľbách, v ktorých útočil na liberálnu politiku, západných spojencov Slovenska a médiá kritické voči nemu a jeho strane SMER.

Z funkcie odstúpil pred piatimi rokmi uprostred masívnych pouličných protestov po vražde novinára Johna Kuciaka, ktorý vyšetroval politickú korupciu.

59-ročný Fico často narážal na médiá a jeho kroky znepokojovali skupiny ako Reportéri bez hraníc (RSF), ktorí útočili na novinárov, obmedzovali prístup k informáciám a spochybňovali nezávislosť verejnoprávnych médií.

Fico v pondelok povedal, že denníky a internetové spravodajstvo Denník N, Aktuality.sk – kde Kuciak pôsobil – a SME si spolu s TV Markíza „nesplnili svoju povinnosť“ poskytovať pravdivé, úplné a včasné informácie. jeho novej vlády.

„Premiér R. Figo prerušuje akúkoľvek komunikáciu s citovanými médiami, pokiaľ si nezačnú plniť svoje zákonné povinnosti,“ uviedol úrad vlády v e-mailovom vyhlásení.

Fico minulý týždeň pohrozil, že zablokuje vstup do vládnych úradov štyrom predajniam. Denník N a SME však v pondelok uviedli, že ich reportérov pustili dovnútra.

Šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný povedal, že Fico už „roky“ neodpovedal na otázky jeho denníka. Povedal tiež, že hoci novinárom nebránil, odpočúvanie komunikácie je v rozpore so zákonmi, ktoré zabezpečujú informovanie médií úradmi.

„Fico sa bojí a nezatvára nám dvere pred očami. Nemôže nás zavrieť,“ povedal Kostolný.

Šéfredaktorka SME Peťa Paloková na Facebooku obvinila Fica z rozdeľovania médií na spriatelené a nepriateľské frakcie, ale povedala, že nebude „hroziť“ svojim novinám autocenzúrou.

Pavol Zalai z Reportérov bez hraníc povedal, že Fico podrobuje slovenskú demokraciu „nárazovému testu“.

READ  Kríza na Ukrajine a v postihnutých krajinách - Naliehavá výzva č. MGR65002, Národný program reakcie komunity na úrovni federácie - Slovensko - Slovensko

„Ficov bojkot je úplne svojvoľný a nepodložený,“ povedal. „Úrad vlády nemá právomoc posudzovať, či si médiá plnia svoje zákonné povinnosti, tým menej voči nim prijímať ekonomické sankcie.“

(Správa Jason Howett; Strih Gareth Jones)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close