Hlavné správy

Nový televízny film ukazuje slovenských vedcov, ktorí skúmajú tajomstvá slávnej írskej pamiatky

Trochu príjemných príbehov zo Slovenska.

Slovak Spectator vám každý týždeň prináša výber troch poviedok z celého Slovenska, ktoré sú zbavené pesimizmu a negativizmu.


Slovenskí vedci sa pripájajú k high-tech štúdiu pravekej pamiatky v Írsku

Tím slovenských výskumníkov opäť vykonal geofyzikálne merania na takmer 5000 rokov starej mohyle v Newgrange v írskom Boyne Valley. Ide o mimoriadne veľkú priechodnú hrobku postavenú v období neolitu.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Geofyzikálno-geografickú skupinu tvorili Pavol Záhorek a Ema Noková z Ústavu vied o Zemi Slovenskej akadémie vied (SAV), Roman Bastega z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského a Juraj Babko z Fakulty civilných vied Slovenskej technickej univerzite. Strojárstvo.

Vykonávali najmä gravimetrické a GPR merania.

Slovenskí vedci lokalitu prvýkrát navštívili v októbri 2011 a potom sa vrátili v júni 2022, informoval Ústav vied o Zemi SAV. napísal na svojej webovej stránke.

Prieskum zahŕňal podrobné meranie gravitácie na povrchu a vo vnútri mohyly, georadarové meranie povrchu mohyly a podrobnú polohu a výškovú orientáciu celého objektu vrátane podzemných priestorov.

Pôsobí v ňom aj slovenská študijná skupina Dokument s názvom Rún na BóinnePonúka „epickú výpravu za objavením miesta, kde sa dlho tušila druhá miestnosť v Newgrange“.


Historický úspech slovenských vín vo Francúzsku

Slovenské vína dosiahli na medzinárodnej scéne veľkolepý výsledok. Tri vyhrali svoje kategórie 30. ročník prestížneho Vinalies Internationales súťaž vo francúzskom Cannes Informoval o tom denník Pravda.

READ  Nový americký prezident by nemal zasahovať do hongkonských záležitostí

Devínske víno Vincor Winery získalo ocenenie La Palms Vin Blanc po dosiahnutí 98 bodov zo 100. Ocenenie Vin Rouge od La Palme Víno Kabali Martina Bamfiho – víno Mavin získalo 98 bodov zo 100. Po tom, čo ružové víno Blaufränkisch z Villa Vino Rasa získalo 96 bodov zo 100, si La Palms odnieslo domov vin douceur.

Celkovo získali slovenské vína 74 medailí. Vinárstva Martin Pomfy – Mavín a Tajna Vineyards získali cenu VINOFED (Svetová federácia medzinárodných súťaží vín a destilátov).

„V Cannes sa poklonili slovenským vínam,“ uviedla pre Pravdu enologička, medzinárodná degustátorka a viceprezidentka VINOFEDu Edita Iurková.


Na severnom Slovensku pribudlo unikátne centrum robotickej chirurgie

V Univerzitnej nemocnici Martin na severnom Slovensku otvorili úplne nové centrum robotickej chirurgie. Zároveň je prvou nemocnicou, ktorá do svojho programu robotickej chirurgie zaradila aj hrudnú chirurgiu.

Centrum využíva najnovšiu verziu systému robotickej chirurgie Da Vinci Xi, ktorá umožňuje vysoko precíznu a detailnú operáciu hrudníka. Systém zabezpečili európske štrukturálne a investičné fondy vďaka spoločnému podniku s Jesseniovou lekárskou fakultou Univerzity Komenského v Martine.

„Je to minimálne invazívny prístup, ktorý si vyžaduje tréning,“ povedal pre TASR prednosta Kliniky hrudnej chirurgie Anton Dejian. „Veľkou výhodou je, že robotika poskytuje operátorovi lepší pohľad na operačné pole prostredníctvom 3D HD obrazu s viacnásobným zväčšením. Chirurg má k dispozícii väčšie množstvo detailov. Robotické nástroje umožňujú presné pohyby, ktoré napodobňujú pohyby ľudských rúk .

Robot nenahrádza chirurga, ale skôr skvalitňuje jeho prácu a poskytuje mu detailný mikroskopický pohľad na chirurgické pole, dodal.

Robotický systém budú využívať oddelenia chirurgie, urológie a gynekológie s plánom rozšíriť jeho využitie aj do ďalších oblastí.

READ  Slovensko bojuje so znečistenou vodou, ktorá sfarbila rieku Slaná do oranžova

Prečítajte si päť pohodových príbehov z vydavateľstva The Slovak Spectator:


Politické memy týždňa

Predmet: Už som navrhol logo pre novú TV stanicu. Zodpovedá mojim vlasom, šatám a ideológii.

Spolu s týmto pamätníkom je aj výtvarníčka Rosie Babiková, ktorej diela nájdete na internete a sociálnych sieťach pod názvom Rosie je nevinné umenie, v reakcii na plány vládnej koalície prevziať kontrolu nad verejnoprávnou RTVS. Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej (kandidátka SNS) už predložilo návrh, že by sa okrem iného zmenil názov vysielateľa z Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) na Slovenskú televíziu a rozhlas. hviezda).


Vaše tipy na dobré správy či vtipné meme o Slovensku mi posielajte na: [email protected]. Vďaka!

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close