Veda

Nový výskum ľadovca Thwaite by mohol zmeniť predpovede nárastu hladiny morí: NPR

Na tomto nedatovanom obrázku NASA je vidieť ľadovec Thwaites v Antarktíde. Vedci tvrdia, že oblasti ľadovca podstupujú „energické topenie“ z teplejších vôd oceánu v dôsledku klimatických zmien.

NASA prostredníctvom agentúry Reuters


skryť titulok

prepnúť titulok

NASA prostredníctvom agentúry Reuters

Na tomto nedatovanom obrázku NASA je vidieť ľadovec Thwaites v Antarktíde. Vedci tvrdia, že oblasti ľadovca podstupujú „energické topenie“ z teplejších vôd oceánu v dôsledku klimatických zmien.

NASA prostredníctvom agentúry Reuters

Morská voda tečúca pod a do medzier na ľadovci Thwaites v Antarktíde prispieva k topeniu obrovského ľadového štítu, tvrdí tím vedcov. – Potenciálne hrozivé znamenie nadchádzajúcich účinkov zmeny klímy spôsobenej ľudskou činnosťou z najširšieho ľadovca sveta.

V týchto oblastiach ľadovcov dochádza v dôsledku klimatických zmien k „silnému topeniu“ z teplejších vôd oceánu, čo by mohlo viesť k ešte rýchlejšiemu zvýšeniu hladiny morí na celom svete.

„Obávame sa, že podceňujeme tempo zmien ľadovcov, čo by bolo zničujúce pre pobrežné komunity na celom svete,“ povedala spoluautorka štúdie Christine Dow, profesorka z University of Waterloo v Kanade. tlačová správa,

Vedci však tvrdia, že na úplné pochopenie toho, aké účinky má teplá voda pod ľadom, je potrebná ďalšia práca.

Thwaites s priemerom približne 80 míľ je najširším ľadovcom na svete a má veľkosť približne ako Florida. to Dostal prezývku „Ľadovec súdneho dňa“ kvôli ničivým účinkom, ktoré by jeho topenie malo na globálne stúpanie hladiny morí.

READ  Najstarší impaktný kráter na svete nemusí byť v skutočnosti kráter

Thwaites stráca každý rok približne 50 miliárd ton ľadu, čo predstavuje asi 4 % celosvetového nárastu hladiny morí. Podľa International Thwaites Glacier Collaboration, odhad Predpovedané Celková strata Thwaitov by mohla spôsobiť zvýšenie priemernej globálnej hladiny morí o viac ako dve stopy a hladina morí by mohla stúpnuť ešte viac. časti Ameriky

In štúdium Publikované v pondelok v časopise Zborník Národnej akadémie viedTím glaciológov použil radarové údaje získané od marca do júna minulého roka fínskym komerčným satelitným programom ICEYE, aby získal lepšiu predstavu o tom, čo sa deje pod povrchom ľadovca.

Zistili, že morská voda prúdi do a od ľadovca s prílivom a odlivom, mieša sa so sladkou vodou, ale časť tejto teplej oceánskej vody sa pohybuje aj pod tvorbou ľadu, „cez prirodzené kanály“ alebo „zhromažďuje“ a zachytáva sa v dutiny.

„Existujú miesta, kde má voda takmer rovnaký tlak ako ľad hore, takže na vytlačenie ľadu je potrebný len trochu väčší tlak,“ povedal Eric Rignot, profesor vedy o systéme Zeme na UC Irvine a hlavný autor štúdie. . „Voda sa potom stlačí natoľko, že zdvihne stĺpec ľadu do výšky viac ako pol míle.“

Slaná morská voda v blízkosti južného pólu má nižší bod mrazu (28 °F) ako sladká voda, čo môže ďalej prispievať k topeniu ľadovcov.

Dow navrhol, že dodatočné modelovanie ľadovej pokrývky by mohlo pomôcť vedcom lepšie pochopiť, čo sa deje pod týmito veľkými ľadovcami, a vytvoriť presnejšiu časovú os očakávaného nárastu hladiny morí na celom svete.

READ  Štúdia ukazuje, že časti galaxie sú oveľa staršie, ako sa predpokladalo

„Táto práca pomôže ľuďom prispôsobiť sa meniacim sa hladinám morí a zároveň sa zameria na zníženie emisií uhlíka, aby sa predišlo najhoršiemu scenáru,“ povedal Dow.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close