Hlavné správy

O2 Slovakia začne budúci mesiac odstavovať 3G, zahŕňa 4G a 5G


O2 začne vypínať svoju 3G sieť vo vybraných častiach Slovenska koncom januára 2024, pričom odstávku postupne predĺži po celej krajine na dva roky. O2 Slovakia Nástupom technológií 4G LTE a 5G sa výrazne znížilo využívanie 3G, ktoré dnes dosahuje minimálnu úroveň.

Prečítajte si tiež: O2 Slovakia a Slovak Telecom uzavreli zmluvu o zdieľaní siete

Fázový prechod 3G

Proces vyraďovania 3G z prevádzky sa podľa O2 začne v okresoch Žarnovica a Zlaté Moravce koncom januára 2024. V priebehu nasledujúcich dvoch rokov bude na Slovensku postupne vypínané podľa regiónov. O2 oznámilo, že bude naďalej komunikovať o termínoch výpadkov pre zvyšok Slovenska a že zákazníci budú dostávať vopred informácie o výpadkoch 3G siete v ich lokalite.

Zvyšuje možnosti 4G LTE a 5G

S odstávkou 3G siete O2 súčasne upgraduje a rozšíri svoje 4G LTE a 5G siete v týchto oblastiach, čo povedie k vyššej spokojnosti zákazníkov. Šírky pásma uvoľnené z 3G sa použijú na posilnenie kapacity vysokorýchlostných sietí 4G LTE a 5G.

O2 koncom septembra informovalo, že do jeho 4G siete má prístup 97,6 percenta populácie a 5G sieť pokrýva 69,3 percenta populácie. TelecomTalk V októbri 2023.

Prečítajte si tiež: 5G sieť O2 Slovakia dosahuje 69,3-percentné pokrytie obyvateľstva

LTE míľnik

„Komerčná prevádzka na modernej 4G LTE sieti sa začala v decembri 2014 v Bratislave a Košiciach, máme ju teda 9 rokov. Aktuálne sa sústreďujeme na budovanie 5G siete, ktorá je momentálne dostupná takmer na 70 percent. Výhodu majú ľudia na Slovensku technologicky vyspelých sietí nad zastaranou technológiou 3G. Nepopierateľné aj vo funkciách – hovory či stabilné a rýchle dátové pripojenie. Preto naďalej investujeme do rozvoja našich sietí 4G a 5G. Prechádzame na toto. Vyššie rýchlosti znamenajú ešte lepší užívateľský zážitok pre dáta, telefonovanie, počúvanie hudby či sledovanie filmov a videí.“ vysvetľuje O2.

READ  Slovenský brankár označuje svetových juniorov za vtip, organizátori kritizujú vládnu etiku

Poradenstvo pre zákazníkov

O2 Slovakia zdôraznilo, že odstávka 3G siete sa dotkne len zákazníkov využívajúcich staršie SIM karty alebo zariadenia bez podpory 4G LTE, 5G alebo VoLTE hovorov. O2 preto zákazníkom so zariadeniami alebo SIM kartami obmedzenými na 3G režim odporučilo, aby zvážili upgrade s využitím najnovšej technológie, ktorú ponúka jeho sieť.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close