Technológie

Obraz ostrý ako britva: Spoločnosť Samsung vytvorila OLED displej s hustotou pixelov 10 000 ppi!

Pokiaľ ide o kvalitu každého displeja, na hustotu pixelov nikdy nezabudneme. Toto je kľúčový faktor, ktorý nám prezrádza, ako veľmi je obraz, resp. ostrý displej. Udáva sa ako počet pixelov na palec, tj. Ppi (pixely na palec).

V prostredí tohtoročných smartfónov má najostrejší displej Sony Xperia 1 ll. Jeho panel podporuje rozlíšenie 4K a má 643 ppi.

Má však ďaleko od najostrejšej obrazovky, aká bola kedy vyrobená. Tento názov sa pripisuje novému OLED displeju s neuveriteľnou hustotou pixelov až 10 000 ppi, ktorá je výsledkom spolupráce medzi výskumníkmi zo spoločnosti Samsung a výskumníkmi zo Stanfordovej univerzity.

Toto číslo je také obrovské, že je ťažké si predstaviť, ako by taký displej vyzeral v praxi. Pre porovnanie, keby existovala 6-palcový displej s rozlíšením 32K (30 720 x 17 280 pixelov), stále by mal byť O 4 000 ppi menej ako revolučný panel od spoločnosti Samsung.

Ako to vyzerá vo vnútri?

Ako poznamenal server Úrad Androidtím použil vrstvu OLED, ktorá umožňuje prenikanie bieleho svetla medzi ďalšie dve reflexné vrstvy. Jedným z nich je metasurface plný miniatúrnych stĺpov, ktoré slúžia ako pixely. Aké veľmi miniatúrne? Veľmi – jeden pixel meria asi 2,4 mikrometra.

To vysvetľuje, že svetlo medzi dvoma vrstvami sa neustále odráža dookola, čo má za následok „Dvojnásobná luminiscenčná účinnosť v porovnaní so štandardnými filtrovanými OLED displejmi“. Takýto displej údajne dokáže ponúknuť oveľa jasnejšie farby.

Zdroj: Samsung / IEEE Spectrum/Úrad Android

Kde by sa dal použiť?

Kde by sa však displej tohto typu živil? Mnohých napadla táto otázka a niektoré dokonca ponúkajú odpoveď – virtuálna realita. Toto je pravdepodobne jediný prípad, keď by používateľ dokázal plne využiť panel s takou šialenou hustotou pixelov.

READ  Nová verzia Microsoft Edge je vonku. Prináša aj zásadné novinky

Takáto zmena by bola doslova gigantickým krokom vpred, pretože dnešné headsety ako Valve Index a HTC Vive Cosmos ponúkajú menej ako 800 ppi.

Neexistuje systém, ktorý by ho kŕmil

Samotný displej je nám však nanič. Na život potrebuje dostatočne výkonný systém. Žiaľ, zatiaľ žiadny nemáme.

Dokonca aj jedna z najnovších a najvýkonnejších grafických kariet súčasnosti, RTX 3090, podporuje maximálne 8K rozlíšenie, teda 32-palcový 8K monitor s hustotou pixelov 275 ppi.

Sme iba v polovici cesty

To však neodradí výskumníkov zo spoločnosti Samsung a Stanford University. Odhalili dokonca hornú hranicu technológie je až 20 000 ppi, nie 10 000. V tomto prípade by však veľkosť bola jeden pixel dosiahol pod jeden mikrometerčo by mohlo viesť k významným problémom s jasom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close