Svet

Odborníci na druhú vlnu epidémie CORONAVIRUS: Môžu za to predovšetkým turisti v Chorvátsku!

Pád z pozície idolu z plagátov na úlohu epicentra choroby nastal po tom, čo sa vláda v obave z ekonomických vplyvov začiatkom leta rozhodla otvoriť hranice a prilákať zahraničných turistov, ktorí tvoria stĺp chorvátskeho ekonomiky. Po infikovaní v krajine si návštevníci vírus odniesli domov. Chorvátsko sa teraz stalo učebnicovým príkladom toho, ako medzinárodný cestovný ruch pôsobí ako akcelerátor pandémie. Podľa zdravotníkov spôsobilo cestovanie do Chorvátska a ďalších tradičných turistických cieľov nárast infekcií v celej Európe. Vo Francúzsku sú domáci turisti spájaní s rozšírením infekcie na južné a atlantické pobrežie. Španielsko zažíva rekordný nárast osôb infikovaných v Madride a letoviskách, kam prišlo veľké množstvo turistov.

Zdroj: SITA / AP Photo / Emilio Morenatti

Podľa odborníkov je za opätovným rozšírením covid-19 turizmus vo všetkých letoviskách. Úloha malého Chorvátska v súčasnom šírení choroby je však neprimeraná a ukazuje, ako turistická sezóna zničila niektoré z draho vykúpených európskych víťazstiev v boji proti koronavírusom. Po zrušení uzávery umožnili chorvátske úrady otvorenie klubov a barov v obľúbených destináciách na Jadrane, čo priťahovalo tisíce dovolenkárov. Podobne po otvorení vnútorných hraníc EÚ prežili ďalšie štáty, ktoré spustili turistickú vlnu do európskeho solárneho pásu. Vďaka tomu sa epidémia opäť šíri. Platí to najmä pre mladých ľudí, ktorí sa vrátili k najväčšiemu nárastu počtu infikovaných ľudí od prvej vlny v marci a apríli.

CORONAVIRUS WHO varovala európske štáty, aby neznižovali dĺžku karantény

Chorvátski úradníci uznali, že úplné otvorenie krajiny pre turistov pred sezónou bolo nevyhnutným rizikom, s ktorým sa počítalo. Druhou alternatívou bol podľa nich ekonomický kolaps. „Ľudia si musia nejako zarobiť na živobytie. Možno to nebude nakoniec také zlé,“ deklarované s odkazom na stále nízky počet úmrtí pacientov s COVID-19. Obrovskou výhodou Chorvátska bola vzhľadom na obmedzenú leteckú dopravu jeho poloha, kam mohli turisti z mnohých krajín strednej Európy prísť relatívne pohodlne autom. Rakúsko, Nemecko a Česká republika tvrdia, že návrat epidémie od polovice júla rekreanti v Chorvátsku čiastočne zhoršili. Napríklad v Českej republike, ktorá v súčasnosti zaznamenáva rekordný nárast potvrdených prípadov, pomohlo podľa úradov nárast choroby takmer 100 000 turistov z Chorvátska. Aj v samotnom Chorvátsku, ktoré má štyri milióny obyvateľov, sú počty infikovaných oveľa vyššie ako počas prvej vlny.

READ  28-ročnú ženu na trajekte do Indonézie zatkli za údajné obarenie svojho manžela horúcou vodou.

Takto to vyzerá

Zdroj: Profimedia

Situácia nápadne pripomína prípad rakúskeho lyžiarskeho strediska Ischgl, ktoré pomohlo šíriť jarnú vlnu epidémie v Európe. Tisíce návštevníkov odtiaľ priniesli infekciu domov a rovnako ako v Chorvátsku boli bary a večierky hybnou silou prenosu koronavírusu v Ischgli. Aj keď chorvátske úrady vydali pokyny pre reštaurácie a zábavné zariadenia, ktoré sa týkajú nosenia uterákov a bezpečnej vzdialenosti, išlo iba o odporúčania. Výsledkom bolo, že niektoré zariadenia fungovali úplne bez obmedzení. Mirjam Hagmann (26) zo Švédska uviedla, že počas júlového pobytu na ostrove Krk takmer nikto nenosil závoj. „Je to pochopiteľné; bolo horúco a nikto nechcel nasadiť závoj. Všetko bolo ako pred pandémiou.“ To bolo v príkrom rozpore so zimou a jarou, keď sa Chorvátsku podarilo skrotiť vírus vďaka dobre pripravenému systému zdravotnej starostlivosti, rozhodným epidemickým opatreniam a dodržiavaniu zo strany verejnosti. „Ale po počiatočnom úspechu ostražitosť upadla, keď ľudia po prísnej karanténe dychtili ísť von, cestovať a užívať si leto. Aj napriek tomu je nepochopiteľné, že sa kluby mohli znovu otvoriť.“ poukázal profesor biológie Ivan Dikič z Goetheho univerzity vo Frankfurte nad Mohanom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close