Svet

„Ľudia nechápu, prečo to urobil“ – The Irish Times

Pred dvoma desaťročiami si Loic Lavissiere pamätá, ako vo veku 17 rokov protestoval proti Národnému frontu Jeana-Marie Le Pena.

Teraz pod vedením Marine Le Penovej sa premenované Národné zhromaždenie (RN) stalo najpopulárnejšou stranou vo Francúzsku a budúci mesiac by mohlo prevziať premiérsky post.

Súčasná politická kríza sa považuje za vytvorenie francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona po tom, čo rozpustil Národné zhromaždenie a vyzval na okamžité parlamentné voľby. Rozhodnutie bolo reakciou na výsledky volieb do Európskeho parlamentu zo začiatku tohto mesiaca, kde krajná pravica získala 31 percent hlasov a dvakrát toľko kresiel ako Macronovi centristi.

Laveissiere, ktorý má teraz 39 rokov a pracuje v severnom Paríži, hovorí, že nerád vidí RN na pokraji moci: „Vo Francúzsku je dnes veľmi zvláštna atmosféra.“ Prvé z dvoch kôl volieb sa uskutoční v nedeľu 30. júna, kde kandidáti na postup do druhého kola musia získať 12,5 percenta hlasov vo volebných okrskoch.

Prieskumy ukazujú protiimigračné, euroskeptická RN je najobľúbenejšou stranou, ktorá ide do volieb. Jeho hlavným vyzývateľom je Ľudový front, široká koalícia ľavicových strán vrátane stredoľavej strany Raphaela Kluksmanna a radikálneho France Unboot Jeana-Luca Mélenchona, ktorí sa rýchlo spojili, aby udržali stranu Le Penovej od moci. Preteky sa zmenili na hádzanie medzi ľavicou a krajnou pravicou, čím zostal malý priestor pre Macronovu centristickú stranu, ktorá bola prekvapená jeho rozhodnutím navštíviť krajinu.

„Ľudia nechápu, prečo to Macron urobil,“ hovorí Yves Bertoncini, bývalý riaditeľ think-tanku Inštitút Jacquesa Delorsa, ktorý dlhé roky pôsobil aj ako francúzsky úradník. Hoci jeho prezidentská koalícia v prieskumoch už mesiace chradne, hazardom je, že uskutočnením volieb sa voliči vrátia do stredu. „Nefunguje to. Ako môžete o mesiac očakávať zvrat v mysliach ľudí?“ pýta sa Bertoncini.

RN je na ceste k získaniu severne od 200 kresiel, ale môže zaostať za 289 kreslami potrebnými na úplnú kontrolu parlamentu. Macronova koalícia, ktorá je stále pri moci, ale nemá absolútnu väčšinu, môže byť zničená.

READ  Tento muž sa desať rokov stará o opustené mačky vo Fukušime po jadrovej katastrofe

Voliči sa viac obávajú životných nákladov a imigrácie, no za vzostupom RN je aj silný protielitný sentiment. „Meghan je stelesnením tohto typu elitárky, bez empatie, bez spojenia s ľuďmi,“ hovorí Bertoncini.

„Je to ťažká chvíľa pre Francúzov. Máme dve možnosti, medzi extrémami,“ hovorí 62-ročný Parížan Jerome Kitton, ktorý bol začiatkom tohto týždňa vo funkcii. kde „nikto nič nemôže,“ čo by bol problém, povedal „S Macronom mi je dobre. Ľudia podľa mňa očakávajú od vlády viac, mali by myslieť na to, čo môžu urobiť oni, nie na to, čo môže vláda.“ urobiť pre nich,“ hovorí.

Shaheen Vali, ekonóm, ktorý pôsobil ako poradca Macrona, keď bol ministrom hospodárstva, hovorí, že prezident bol veľmi dobrý v tom, že si nechal poradiť od ostatných. Hovorí, že predčasné voľby v určitom bode tohto roka by boli potrebné kvôli ťažkostiam pri schvaľovaní rozpočtu. Čas ale neopustil príležitosť spustiť poriadnu kampaň alebo predstaviť novú víziu. „Voľby položili základy Le Penovej,“ hovorí.

Rámcovanie pretekov ako rozhodnutie medzi ľavicou alebo krajnou pravicou ponechalo Macronovej centristickej strane malý priestor.

Muž, ktorý sedí v kaviarni v bohatom a pravicovo orientovanom 16. obvode v Paríži, sleduje na svojom telefóne video Jordana Bardellu. Bardella, 28-ročný líder RN, nazbieral 1,7 milióna sledovateľov na TikTok, kde mieša diskusie strany s videami, na ktorých si robí selfie s priaznivcami.

Bartella, vychádzajúca hviezda z mládežníckeho krídla RN, sa stane premiérom, ak krajná pravica získa väčšinu, zatiaľ čo Le Penová riadi veci v pozadí. Bartella je v niektorých ohľadoch vyvrcholením rokov kampane Le Penovej za to, aby sa jej strana dostala do hlavného prúdu. Mladý muž z drsného severného parížskeho predmestia je novou tvárou krajnej pravice bez nánosu mena Le Pen a môže ešte odradiť niektorých voličov.

READ  Register - Zahraničie - Pokiaľ ide o Ukrajinu, národnostné menšiny nepotrebujú ochranu

Jean-Yves Camus, popredný analytik francúzskej krajne pravicovej politiky, hovorí, že sa uvidí, ako bude RN reagovať, ak získa kľúče od Matignonu, domu premiéra.

Macron zostáva v Elyzejskom paláci až do nasledujúcich prezidentských volieb v roku 2027, čo znamená, že ak RN získa parlamentnú väčšinu alebo povedie menšinovú vládu, ovládne francúzsku politiku ťahanice medzi týmito dvoma inštitúciami. Macron si zachová zodpovednosť za zahraničné veci, ale vláda RN by mohla zakázať svoju politiku inde alebo bojovať s EÚ o rozpočtové príspevky.

„Do akej miery Národné zhromaždenie ovplyvní francúzsku politickú scénu, závisí od toho, či získajú relatívnu alebo absolútnu väčšinu,“ hovorí Camus. Súčasná Le Penová bude svoju stranu ďalej moderovať a existuje veľká šanca, že sa vyhne vystrašeniu voličov pred štvrtou kandidatúrou na prezidenta, keďže Macron nebude môcť kandidovať po dvoch po sebe nasledujúcich obdobiach. Camus hovorí, že RN sa môže vyhýbať pokusom presadiť svoje „radikálne“ politiky, namiesto toho sa sústreďovať na kultúrno-vojnovú politiku, právo a poriadok a boj proti islamskému extrémizmu.

„Od roku 1945 nie je extrémna pravica súčasťou žiadnej vlády vo Francúzsku, takže veľa ľudí v tomto prúde politického života sa považuje za vyvrheľov a ľudí na okraji spoločnosti. „Myslím si, že niektorí z nich sa chcú pomstiť nie útokom na ľudí, ale prijatím zákona, ktorý je v rozpore s našimi hodnotami a základom našej ústavy,“ hovorí Camus.

Existuje teória, že Macron vidí svoj hazard ako stávku na každý spôsob. Ak získa novú väčšinu, zatkne hybnosť krajnej pravice. Ak RN vyhrá, bude sa musieť ujať vedenia vlády a pred prezidentskými voľbami o tri roky havaruje a zhorí. Bertoncini hovorí, že Macronov krok je „čiastočne pravdivý“.

READ  PRESTRIHY A VTÁKY #4

Stratégia je riskantná. Ak RN získa tesnú väčšinu, môže akékoľvek zlyhanie pri zavádzaní ich agendy viniť z toho, že sa o rovnováhu síl musí podeliť s Macronom. „Marine Le Penová môže povedať: ‚Urobili sme, čo sme mohli, ale zastavil nás prezident‘,“ hovorí.

RN už začala ustupovať alebo porušovať niektoré predchádzajúce sľuby, hovorí Walley. „Zdá sa, že začínajú vidieť, že vládnutie nie je také jednoduché. „Vidia pascu, ktorú im Macron pripravil, aby utiekli a prehrali,“ hovorí.

Pokiaľ ide o RN, Baudouin de La Touanne, 21-ročný študent práva v Paríži, hovorí, že sa viac zameriavajú na imigráciu. „Myslím si, že svoju politiku zakladajú na jednej veci, na migrácii, ktorú môžu vnímať ako problém, ale nemôžete postaviť celú politiku na jednu tému,“ hovorí.

Pre Macronovu neobľúbenosť u verejnosti sa jeho Renesančná strana a jej spojenci snažili prezidenta v kampani podceniť. Nádej spočíva na pleciach 35-ročného Gabriela Attala, ktorého Macron začiatkom tohto roka vymenoval za premiéra, aby viedol oživenie bohatstva.

Livia Cohen Tannoudji (30), ktorá pracuje vo vydavateľskom priemysle, ako mnohí iní, je nahnevaná na Macrona, že ako prvý vyhlásil voľby. Ako člen židovskej komunity hovorí, že ho znepokojuje antisemitizmus niektorých prvkov krajnej pravice a krajnej ľavice. „Máme pocit, že sme uviazli na mieste, kde je nebezpečenstvo všade,“ hovorí. Plánoval zatnúť zuby a zahlasovať za Macronovu koalíciu, čo bola tá najhoršia možnosť. „Naozaj uvažujem o odchode zo svojej krajiny… Cítim sa veľmi Francúz, ale nemyslím si, že by som tu mohol zostať, ak ma Francúzsko nebude chrániť.“

  • Prihlásiť Se Push upozornenia A najlepšie správy, analýzy a názory doručené priamo do vášho telefónu
  • zistiť The Irish Times na WhatsApp A zostaňte v obraze
  • Náš podcast In the News teraz vychádza denne – nájdite si najnovšiu epizódu Tu

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close