Svet

Honduras ignoruje Taiwan a hľadá vzťahy s Čínou

Tegucigalpa, Honduras (AP) – Honduraský prezident Xiomara Castro v utorok oznámil, že jeho vláda sa snaží nadviazať diplomatické styky s Čínou výmenou za prerušenie vzťahov s Taiwanom. Taiwan môže uznať len 13 krajín, keďže Čína míňa miliardy na to, aby sa snažila o uznanie svojej politiky „jednej Číny“.

Castro na svojom účte na Twitteri uviedol, že poveril honduraského ministra zahraničných vecí Eduarda Reynu, aby začal rokovania s Čínou a že „jeho cieľom je slobodne rozširovať hranice s národmi sveta“.

Castro počas svojej prezidentskej kampane v roku 2021 povedal, že v prípade zvolenia sa bude snažiť o vzťahy s Čínou, ale keď sa dostane k moci, jeho vláda od týchto poznámok ustúpi. V januári 2022 minister zahraničných vecí pre agentúru Associated Press povedal, že Honduras bude pokračovať v posilňovaní vzťahov s Taiwanom a že nadviazanie diplomatických vzťahov s Čínou nie je pre Castra prioritou.

Minister zahraničných vecí Reina povedal, že vláda zvážila výhody, ktoré Honduras získal zo zblíženia s Taiwanom, a rozhodla, že v tom čase nie je dôvod to meniť.

Ministerstvo zahraničných vecí v Tchaj-peji uviedlo: „Vyjadrili sme vážne obavy honduraskej vláde. Naša krajina dala Hondurasu mnohokrát jasne najavo, že Taiwan je čestným a spoľahlivým partnerom pre spoluprácu pre naše spriatelené krajiny. Od Hondurasu sa žiada, aby opatrne zvážte, či sa nechytíte do pasce Číny alebo neurobíte nesprávne rozhodnutia, ktoré by mohli poškodiť dlhoročné priateľstvo medzi Taiwanom a Hondurasom.“

Peking sa k veci nevyjadril

Čína tvrdí, že autonómny, demokratický Taiwan je súčasťou jej územia a v prípade potreby ho možno dostať pod kontrolu silou. a popiera väčšinu kontaktov s krajinami, ktoré udržiavajú formálne vzťahy s Taiwanom, a vyhráža sa krajinám odvetou za narastajúce kontakty.

READ  Africký roh – kritický núdzový informačný list č. 8, fiškálny rok (FY) 2023 – Etiópia

Čína vyhostila litovského veľvyslancaokt. Po zlepšení vzťahov s Tchaj-pejom v roku 2021 prerušila diplomatické styky a zmrazila obchod s pobaltským štátom s 2,7 miliónmi obyvateľov. Litva odvtedy zatvorila svoje veľvyslanectvo v Pekingu a otvorila obchodnú kanceláriu na Taiwane.

Nie je jasné, čo zmenilo názor honduraskej vlády. Čína, ktorá stavia veľkú priehradu v Hondurase, však zvyčajne využíva obchod a investície ako katalyzátor na zmenu vzťahov, ako sa jej to úspešne podarilo s krajinami južného Tichomoria vrátane Kostariky, Panamy, Salvádoru, Nikaraguy a najnovšie aj šalamúnov. ostrovy.

Taiwan znižuje počet formálnych diplomatických partnerov s poľnohospodárskymi odborníkmi, programy odborného vzdelávania a iné formy ekonomickej pomoci.

Rozpočtové obmedzenia uvalené demokraticky zvoleným zákonodarným zborom však bránia tomu, aby sa vyšvihol na športové štadióny, konferenčné sály a vládne budovy, ako to robí Čína.

Čínska iniciatíva „Pás a cesta“ v hodnote niekoľkých miliárd dolárov financuje prístavy, železnice, elektrárne a inú infraštruktúru rozvojových krajín prostredníctvom pôžičiek s trhovou sadzbou.

Strata Hondurasu by zanechala Taiwanu s 13 suverénnymi štátmi, vrátane Vatikánu, s formálnymi diplomatickými vzťahmi. V Latinskej Amerike má vzťahy aj s Belize a Paraguajom a väčšina jeho zostávajúcich spojencov sú malé, chudobné ostrovné štáty v Karibiku a južnom Pacifiku.

Jediným zostávajúcim africkým spojencom je Eswanti, predtým známy ako Svazijsko, ktorého premiér Cleopas Tsibo Dlamini tento mesiac navštívil Taiwan, aby vyjadril podporu opätovnému prijatiu ostrova do Organizácie Spojených národov a jej agentúr.

Napriek izolacionistickej kampani Číny udržiava Taiwan silné neformálne vzťahy s viac ako 100 krajinami.

Začiatkom tohto mesiaca obvinil mikronézsky prezident David Panuelo Čínu z „politickej vojny“. V liste ostatným národným lídrom sa hovorilo o zmene diplomatickej lojality z Číny na Taiwan výmenou za 50 miliónov dolárov na dobitie trustového fondu maličkého tichomorského ostrovného štátu.

READ  Sueos a plánované frustrácie: Otra cara los 60s aoos de embargo of EE.UU. Kuba

Panuelo povedal, že Čína špehovala, podplácala a vyhrážala sa Mikronézii v snahe zabezpečiť, aby sa Mikronézia pripojila k Číne alebo aspoň na jej stranu, ak by vstúpila do vojny s Taiwanom.

Banuelo povedal, že Mikronézia dostane ročný balík pomoci vo výške 15 miliónov dolárov a Taiwan prevezme rôzne projekty iniciované Čínou, vrátane národného kongresového centra, dvoch štátnych vládnych kampusov a dvoch telocviční.

Čína tieto obvinenia odmietla a označila ich za „šmrnc“.

Čínska diplomatická ofenzíva začala v Spojených štátoch vyvolávať obavy, keďže ich rivalita s Pekingom sa vyostruje.

Čína v roku 2019 získala bývalých tichomorských spojencov Taiwanu Kiribati a Šalamúnove ostrovy a podpísala s nimi bezpečnostný pakt. To by čínskym námorným plavidlám a obranným silám umožnilo udržať si prítomnosť v krajine. Tento krok vyvolal obavy zo Spojených štátov, Austrálie a Nového Zélandu, ako aj opozičných politikov v krajine.

Bidenova administratíva, znepokojená takýmito čínskymi ziskami, ponúkla minúť miliardy Udržať tri tichomorské štáty na obežnej dráhe USA.

Vo štvrtok zverejnený federálny rozpočet prezidenta Joea Bidena zahŕňa viac ako 7,1 miliardy dolárov na financovanie Marshallových ostrovov, Mikronézie a Palau. Peniaze sú zahrnuté v žiadosti o 63,1 miliardy dolárov pre ministerstvo zahraničných vecí a Agentúru pre medzinárodný rozvoj USA.

Platby uskutočnené počas 20 rokov predĺžia dohody s tromi štátmi, na základe ktorých im Spojené štáty poskytujú ekonomickú podporu výmenou za základné služby a základné vojenské práva a iné preferenčné zaobchádzanie. Platnosť týchto dohôd mala vypršať koncom tohto a budúci rok a predstavitelia USA tvrdia, že Čína sa snaží využiť predĺženie rokovaní vo svoj vlastný prospech.

Biely dom uviedol, že platby sú súčasťou jeho stratégie „súťažiť s Čínou“ a posilniť americké spojenectvá a partnerstvá v indicko-pacifickom regióne.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close