Veda

Odkazy na hackaday: 13. decembra 2020

Naše Slnko je v dnešnej dobe trochu riskantné a možno sa nám odmenilo najlepší obrázok šetriča obrazovky, aký bol kedy urobený. Neuveriteľne podrobná fotografia slnečnej škvrny bola skutočne nasnímaná ešte v januári slnečným ďalekohľadom Daniel K. Inouye, 4-metrovým prístrojom s adaptívnou optikou, ktorý dokáže snímať slnko z blízkej infračervenej oblasti na viditeľné vlnové dĺžky a rozlišovať povrchové detaily až na 20 km. Fotografia s výrazným vzhľadom „Eye of Sauron“ ukazuje masívne konvekčné bunky obklopujúce tmavú slnečnú škvrnu; sprievodná animácia ukazuje pohyb plazmy pozdĺž zmučených línií magnetického toku, ktoré spôsobujú vznik slnečnej škvrny. Je fascinujúce sledovať, a ešte zaujímavejšie je premýšľať nad technológiou, ktorá ich zachytila.

Vďaka zaprášeniu obklopujúcemu youtube-dl DCMA, ktoré GitHub zastavil čerstvo v hlavách komunity open-source, mal GitHub Universe 2020 zaujímavá diskusia o udržiavaní open-source softvérových projektov to sa oplatí sledovať. Zamerali sa na výzvy, ktorým čelia správcovia youtube-dl pri udržiavaní fungovania nástroja, a dopad ich úsilia na ľudí a skupiny, ktoré sa na ne spoliehajú. Na zdôraznenie tohto bodu predstavili výskumnú pracovníčku organizácie Human Rights Watch, ktorá vo svojej práci závisí od youtube-dl, a dali úplne jasne najavo, že dodržiavanie všetkých zmien API, ktoré neustále porušujú nástroje otvoreného zdroja, ako je youtube-dl, robí úlohu správcovia sú oveľa kritickejší.

Keď už hovoríme o GitHub, tu je nový desivý a fascinujúci nástroj: Depix, nástroj na odstránenie pixelov hesla. Vývojár Sipke Mellema si všimol, že jeho spoločnosť často využívala na zakrytie hesiel v dokumentácii pixelovanie, a napadlo mu, či môže tento proces vrátiť späť. Napísal článok popisujúci proces pixelovania pomocou lineárneho filtra a jeho metódu jeho útoku, ktorá spočíva v generovaní De Bruijnovej sekvencie v rovnakom písme, veľkosti textu a farbách ako pôvodný dokument a vložení jej snímky a pixelovaného hesla do nástroja . Máme podozrenie, že to bude fungovať iba pre podmnožinu zahmlených hesiel, ale stále je to dosť chytré.

READ  NASA: „Potrebný je nový plán na privedenie hornín z Marsu“

„Je tu obdobie adventných kalendárov a ľudia na QEMU zverejnili svoje. Otvorte každý z 24 dverí v kalendári a odmenou vám bude stiahnuteľný obraz disku QEMU, ktorý implementuje niečo zábavné. Hľadanie mín, sledovač lúčov, ktorý sa hodí do bootovacieho nakladača, a samozrejme hra života od Conwaya. Obrázok GW-BASIC 3. deň nás zaujal – prináša niekoľko spomienok.

Pre každého, kto niekedy sledoval film Pixar a zaujímalo by ho, ako celá táto animácia vlastne funguje, tu je skvelá lekcia pri tvorbe umenia s matematikou. Video je autorom Inigo Quilez a prechádza základmi vykresľovania obrázkov pomocou raymarching SDF alebo podpísaných funkcií vzdialenosti. Na začiatku sa zdalo, že to tak trochu bude kreslenie sovy, ale jeho popis matematiky a toho, ako je každý prvok animácie iba ďalším vzorcom, je fascinujúci. A čo viac, je tu nástroj na vykreslenie v reálnom čase kde môžete skontrolovať kód a upraviť ho. Bohužiaľ, moje zmeny veci iba zhoršili, ale aj tak bolo zábavné a poučné hrať. Po prestávke si pozrite video!

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close