Ekonomika

Orbán: Súčasné vojny s EÚ rozvoju Maďarska nepomáhajú

Pokiaľ „existuje etnický základ“, politika postavená na etnickom základe má v Karpatskej kotline budúcnosť, povedal predseda vlády v piatok Stálemu zhromaždeniu Maďarska (MÁÉRT).

„Následný neúspech maďarskej etnickej strany v parlamentných voľbách na Slovensku oživil otázky o tom, či má etnická politika budúcnosť, najmä vzhľadom na demografický pokles. Viktor Orbán povedal.

Podľa maďarskej vlády „je našou kolektívnou zodpovednosťou chrániť etnické základy“ a pokiaľ to tak bude, politika založená na etnických skupinách má budúcnosť, povedal.

Orbán povedal, že situácia zakarpatských Maďarov je „najťažším a najbolestivejším aspektom maďarského života v Karpatskej kotline“. Povedal, že Maďarsko stojí pri Maďaroch žijúcich na Ukrajine a vyjadril sa poľutovaniahodne, že „Ukrajina má ešte čas prenasledovať Maďarov uprostred krvavej vlasteneckej vojny“.

Prebiehajúce vojny s EÚ rozvoju Maďarska nepomohli

Maďarsko dnes musí zápasiť s EÚ, ktorá nepomáha jeho rozvoju, povedal Orbán.

Orbán uviedol, že v nadchádzajúcich mesiacoch očakáva veľké spory v EÚ, „ktorých výsledok určí manévrovací priestor Maďarska v nasledujúcich desaťročiach“.

Jedným z nich je, či EÚ prejde od jednomyseľnosti k väčšinovému rozhodovaniu, povedal. Tento krok by si vyžadoval dodatok k zmluvám EÚ, čo by bolo možné len jednomyseľným hlasovaním, dodal. „Nestane sa to, kým jedna krajina nebude proti [majority voting].“

Orbán povedal, že Maďarsko považuje jednomyseľné hlasovanie za „poslednú záruku ochrany národných záujmov“, takže takéto rozhodnutie „neprichádza do úvahy“.

„V najbližších 120 rokoch Maďarsko nebude mať parlament, bez ohľadu na stranu,“ povedal.

Orbán: Spolupráca medzi Maďarmi v boji proti „unikaniu sveta“

Zdroj: MTI/Koszticsák Szilard

Odpoveď na výzvy „vykĺznutia sveta“ spočíva v posilnení spolupráce medzi Maďarmi, povedal Orbán.

„Naša odpoveď na sklz je jednota,“ povedal Orbán. V nadchádzajúcich rokoch je podstatou maďarskej stratégie pre cezhraničné maďarské komunity posilnenie spolupráce medzi Maďarmi, „keď sa svet okolo nás rúca a uniká,“ povedal.

READ  Democratic Digest: Finančná strata EÚ je o krok bližšie k Poľsku a Maďarsku

Tento rok, povedal Orbán, Maďarsko dokázalo udržať programy a inštitúcie vytvorené na podporu Maďarov v zahraničí, ale chýbali mu kapacity na ich rozšírenie.

Povedal, že sa očakáva návrat krajiny k rastu v roku 2024 a zdroje na túto expanziu budú opäť k dispozícii. Nedávne zvýšenie minimálnej mzdy ukazuje, že „do maďarskej ekonomiky sa vracia život a podarilo sa nám ju vytiahnuť z recesie“. Premiér dodal, že to poskytne príležitosť na obnovenie rozvojových plánov pre Maďarov za hranicami.

Orbán: Európa je nová svetová veľmoc, vytlačená z ekonomickej štruktúry

orbán semjén potápi

Zdroj: MTI/Koszticsák Szilard

Európa bola vytlačená z novej globálnej mocenskej a ekonomickej štruktúry a v dôsledku toho bola devalvovaná, povedal Orbán.

Orbán povedal, že európska mienka je teraz skôr „bočným panelom“ než hlavným faktorom ovplyvňujúcim výsledky.

„Na oblohe sú dve slnká, ani jedno nie je európske,“ povedal.

USA a Čína teraz uzavreli dohody, povedal premiér, pričom Čína „pomaly, ale isto vytvára ekonomický rast, ktorý nechá západný svet za sebou“.

„Je to pre nás kríza, európska kríza dôvery a sebaúcty; nie sme na to zvyknutí,“ povedal. Európa musí nájsť odpovede na to, „čo je najmúdrejšie správanie“ v takejto situácii, povedal.

Jeden „myšlienkový smer“ propagoval súťaž, obchod a „snahu posilniť sa“ ako riešenia, povedal, zatiaľ čo iný navrhoval protekcionizmus a izolacionizmus. Ten si „myslí, že zachovanie toho, čo máme, je už úspech“. Dodal, že diskusia je rozšírená na každom summite Európskej rady a na každom zasadnutí ministrov EÚ.

Orbán: O tom, kto zostane v Maďarsku, by mali rozhodovať iba Maďari

Orbán povedal, že iba Maďari by mali rozhodovať o tom, kto a za akých podmienok môže žiť v Maďarsku, a pravidlá presadzovania prisťahovalectva by mali byť transparentné a prísne.

READ  Johnson hovorí vedúcim spoločností, aby riešili nedostatok pracovnej sily

Hoci si západoeurópski lídri mysleli, že moslimskí prisťahovalci môžu byť sekulárni, rovnako ako tradičné európske kresťanské komunity, moslimovia nechceli byť sekulárni a nechceli sa cítiť ako doma s inou životnou filozofiou, „ktorú považujú za nadradenú svetský. európsky život.“

Takže šance na skutočnú integráciu sú podľa neho „extrémne malé“.

Maďarský premiér povedal, že je potrebné sprísniť svoje imigračné pravidlá, pretože súvisiaci zákon z roku 2007 bol zavedený ešte pred „imigračnou infláciou“.

Musí sa vytvoriť transparentný a vynútiteľný systém, inak nás Západniari vyhladia,“ povedal Orbán.

čítaj viac:

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close