Ekonomika

České správy 14. marca: Polícia popiera eskaláciu protestného násilia, žiadne banky nekonajú podľa modelu SVB

hospodárstva Maloobchod v Česku klesal – deviaty mesiac po sebe

Maloobchodné tržby v Českej republike klesli v januári medziročne o 7,7 percenta, uviedol Český štatistický úrad pri stále vyššej inflácii a nižších reálnych príjmoch domácností. vyhlásil toto ráno Bol to už deviaty mesiac po sebe medziročný pokles. Tržby za nepotravinárske výrobky klesli o 9,5 % a za potravinárske výrobky o 8 %. Predajne zamerané na domáce potreby a domáce potreby zaznamenali pokles tržieb o 15 percent. Internetový a zásielkový predaj klesol o takmer 12 percent.

udalosť Priemyselný požiar pri Prahe spôsobil škody okolo 2 miliónov Kč

Rozsiahly požiar drevospracujúceho závodu v Čelákoviciach severovýchodne od Prahy spôsobil škody za približne 2 milióny Kč. V pondelok v skorých ranných hodinách bolo na miesto privolaných viac ako 100 hasičov a uhasenie všetkých plameňov trvalo niekoľko hodín. Krajskí zisťovatelia požiarov za asistencie Ústavu techniky požiarnej ochrany dnes preveria priestory, aby posúdili celý rozsah škôd.

životné prostredie Demonštranti z uhoľných baní sa zhromaždili pred poľským veľvyslanectvom

Pred poľským veľvyslanectvom v Prahe sa v pondelok popoludní zišlo viac ako 20 ľudí, aby od poľskej a českej vlády požadovali viac informácií o poľskej uhoľnej bani Durov neďaleko českých hraníc. Demonštranti, mnohí z nich mladí ľudia a niektorí z Greenpeace, obviňujú českú vládu, že vedome zadržiava údaje o environmentálnych škodách spôsobených ťažbou uhlia.

Česká republika a Poľsko sú už dlho v právnom spore o prevádzku bane – Česká republika však stiahla svoj prípad proti krajine po tom, čo Poľsko zaplatilo odškodné vo výške 1,1 miliardy Kč.

opatrovníctvo Predstavitelia popierajú rastúce protestné napätie

V múzeu bolo nasadených 20 bezpečnostných pracovníkov a zranení boli 3 policajti. Demonštráciu zorganizovala strana PRO, čo naznačuje zapojenie možných provokatérov. Muž s megafónom nabádal účastníkov, aby z múzea odstránili ukrajinskú vlajku, čo vyvolalo násilnosti, uviedla polícia.

Financie Žiadne české banky nefungujú ako SVB – ČNB

V českom bankovom sektore nepôsobia banky s rovnakým obchodným modelom ako americká Silicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank, ktorých krach bol v posledných dňoch široko medializovaný. ČTK to v pondelok povedala viceguvernérka Českej národnej banky (ČNB) Eva Jamrasilová. České banky sú podľa neho kapitálovo dobre vybavené.

Piatkový kolaps SVB bol najväčší v americkej banke od roku 2008 a úrady zatvorili aj Signature Bank. Analytici však tvrdia, že krach týchto dvoch bánk by mohol spustiť korekciu na akciových trhoch. Európska komisia uviedla, že monitoruje situáciu na európskom trhu po páde SVB.

politika Český a slovenský prezident zvažujú spoločné cesty do zahraničia

O užšej spolupráci v boji proti dezinformáciám diskutovali český a slovenský prezident Petr Pavel a Zuzana Čaputová počas zahraničných návštev a Pavlovej dvojdňovej návštevy Slovenska. Pavel ocenil úzky vzťah medzi oboma krajinami a uviedol, že obe čelia problémom vyplývajúcim z konfliktu na Ukrajine.

Čaputová vyzdvihla výzvu dezinformácií, ktoré podľa nej podkopávajú sociálnu súdržnosť, a poďakovala Českej republike za velenie mnohonárodným silám NATO so sídlom na Slovensku a ochranu slovenského vzdušného priestoru. Pavel varoval, že ak rozhodnutie Západu znížiť podporu Ukrajine ustúpi agresívnej politike Ruska, spôsobí to v budúcnosti vážne problémy.

Vzdelávanie Študenti žiadali, aby dekan kvôli protestu odstúpil

Študenti považujú Ševčíkovo správanie za neprijateľné a škodlivé pre dobré meno univerzity. Ševčík obvinenia odmieta. Pod výzvu sa okrem pedagógov podpísalo 336 študentov VŠE, jej absolventov a 44 zástupcov verejnosti a šesť akademických zamestnancov. Rektor Petr Dvořák zároveň Ševčíka vyzval, aby sa vzdal funkcie dekana Ekonomickej fakulty.

Peniaze V Česku klesá počet falošných bankoviek

Česká republika zadržala v roku 2022 1 980 falošných a pozmenených bankoviek a mincí rôznych nominálnych hodnôt. Výrazne menej ako minulý rok. České bankovky a mince s najvyšším počtom zadržaných falzifikátov sú tisíckorunovou najfalšovanejšou českou bankovkou.

Falšovatelia väčšinou tlačia bankovky na atramentových tlačiarňach a len malé percento sa vyrába povrchovou tlačou. Okrem bankoviek bolo v minulom roku zadržaných 182 falošných českých mincí, čo je nárast oproti predchádzajúcim dvom rokom. Väčšina odhalených falošných českých bankoviek bola hodnotená ako menej úspešná.

Hľadáte prácu, ale neviete po česky? Máme pre vás stovky! Zobraziť všetky úlohy

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close