Ekonomika

Kde vo svete sa najviac navštevuje katolícka omša?

Podľa novej štúdie, ktorú zverejnilo Centrum pre aplikovaný výskum v apoštoláte (CARA), môže byť Nigéria krajinou s najlepšou katolíckou masovou účasťou na svete.

„Ako často okrem svadieb, pohrebov a krstín v týchto dňoch navštevujete bohoslužby?“ Keď bola položená otázka 94 % nigérijských katolíkov, ktorí sa sami identifikovali, uviedlo, že navštevovali omšu týždenne alebo denne.

Prieskum World Values ​​​​Survey, ktorý začal sledovať údaje v 80. rokoch, má štatistiky pre 36 krajín s veľkou katolíckou populáciou. CARA, ktorá výsledky zostavila, uviedla, že nie je jasné, ktorá krajina má najvyššiu návštevnosť, pretože „prieskumy na túto tému neboli vykonané vo všetkých krajinách sveta“.

Ale medzi tými, ktorí sa zúčastnili prieskumu WVS, je týždenná alebo častá účasť na omšiach najvyššia medzi dospelými samoidentifikovanými katolíkmi v Keni (73 %) a Libanone (69 %), okrem Nigérie.

Latinská Amerika a Európa

„Ďalšia kategória krajín, kde sa každý týždeň zúčastňuje polovica alebo viac katolíkov, zahŕňa Filipíny (56%), Kolumbiu (54%), Poľsko (52%) a Ekvádor (50%),“ uviedla CARA, Georgetown University. „Menej ako polovica, ale viac ako tretina v Bosne a Hercegovine (48 %), Mexiku (47 %), Nikarague (45 %), Bolívii (42 %), Slovensku (40 %) a Taliansku (34 %) takže každý týždeň alebo ) a Peru (33 %).“

Venezuela (30 %), Albánsko (29 %), Španielsko (27 %), Chorvátsko (27 %), Nový Zéland (25 %) a Spojené kráľovstvo (25 %).

Pred a po pandémii

Na rade sú katolíci v USA, pričom asi 24 % sa zúčastňuje omše každý týždeň alebo častejšie pred pandémiou Covid-19.

„V našom najnovšom prieskume koncom leta 2022 17 % dospelých katolíkov často navštevuje svätú omšu a 5 % sleduje z domu online alebo v televízii,“ uviedla CARA.

READ  Prečo sú v Európe opäť na pochode proputinovské strany

Medzi ďalšie krajiny s účasťou katolíckych omší patria Maďarsko (24 %), Slovinsko (24 %), Uruguaj (23 %), Austrália (21 %), Argentína (21 %), Portugalsko (20 %), Česko. Republiky (20 %) a Rakúska (17 %), uviedlo centrum.

Najnižšie úrovne týždennej návštevnosti majú Litva (16 %), Nemecko (14 %), Kanada (14 %), Lotyšsko (11 %), Švajčiarsko (11 %), Brazília (8 %) a Francúzsko (8 %). ). a Holandsko (7 %).

Nie nevyhnutne „náboženské“.

V rozpise správy pre Aleteia.org John Burger poznamenáva, že prekvapivo katolíci, ktorí sa považujú za veľmi nábožensky založených, nie sú nevyhnutne tí, ktorí často chodia na svätú omšu.

Napríklad Libanon má veľkú populáciu, no tamojší katolíci sa oveľa menej považujú za veriacich ako v iných krajinách. 97 % katolíkov v Uruguaji sa považuje za veriacich, ale iba 23 % katolíkov tam chodí na omšu týždenne alebo často.

Okrem Uruguaja sa katolíci považujú za nábožensky založených Nigéria (95 %), Albánsko (94 %), Slovensko (93 %), Česká republika (92 %), Taliansko (92 %), Litva (92 %), Keňa (92 %), Kolumbia (92 %), Bolívia (91 %) a Poľsko (90 %).

Spojenie s bohatstvom

CARA pozorovala určitú koreláciu medzi ekonomickými faktormi a masovou návštevnosťou a dospela k záveru, že katolicizmus je silnejší v takzvaných rozvojových krajinách s nízkym HDP na obyvateľa.

„Zdá sa, že sa zmenšuje v bohatších ‚rozvinutých‘ krajinách,“ uvádza centrum. „Presné mechanizmy spojené s ekonomickým rastom a bohatstvom ovplyvňujúcim účasť katolíckej viery a náboženskú identifikáciu sú nejasné. Nech sú akékoľvek, sú významné.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close