Ekonomika

Test: Citroën C5 Aircross – stojí za to plug-in hybrid? – Testy auta – Auto

Plug-in Citroën C5 Aircross je ďalším modelom, ktorým francúzska značka naďalej elektrifikuje svoje portfólio.

Autor:

Krátke predstavenie Citroënu C5 Aircross v plug-in hybridnej verzii nie je problém. Využíva benzínový motor PureTech 180 v kombinácii s 80 kW elektromotorom. Táto dvojkombinácia poskytuje celkový akumulovaný výkon 166 kW (225 k).

Podľa výrobcu môže byť elektromotor najazdený až 55 kilometrov, nabijete ho za menej ako dve hodiny a v kombinácii s automatickou prevodovkou EAT8 dosahuje automobil v hybridnom režime kombinovanú spotrebu 1,4 litra na sto kilometrov. .

A ako to vyzerá v praxi? Začnime nabíjaním. Aj so zosilnenou jednofázovou palubnou nabíjačkou s výkonom 7,4 kW sme auto nabíjali z nuly na takmer 100 percent nabíjačkou ZSE takmer dve a pol hodiny. Štandardná nabíjačka ponúka výkon 3,7 kW. Ak chcete ten zosilnený, pripravte si zaň 300 eur – bez ohľadu na výbavu. Reálne sme nedosiahli 50-kilometrový čisto elektrický dojazd, ale dostali sme sa cez 40 kilometrov.

Pri pohľade zozadu je výrazný horizontálny ...

Pri pohľade zozadu upútajú pozornosť nápadné horizontálne orientované svetlá. Autor: Robert Huttner

Ak chcete tento plug-in hybrid nabiť štandardnou palubnou nabíjačkou zo štandardnej zásuvky v domácnosti, bude to trvať takmer 8 hodín. Pomalé nabíjanie je achillovou pätou väčšiny dostupných hybridov typu plug-in, určite to nie je hendikep Citroënu.

Len pre zaujímavosť, súčasné plug-in hybridy dostupné na našom trhu sa môžu pochváliť jedným z najrýchlejších nabíjacích systémov Mercedes GLE de, ktorý podporuje až 60 kW. Tu necháme iba malú obchádzku, aby sme ilustrovali, čo to znamená v praxi. Prišli sme k nabíjačke ZSE, kde sa nabíjal plug-in hybrid nemenovanej, povedzme švédskej, prémiovej značky. Keď sme pripojili testovaný Mercedes ku konektoru CCS2 (Combo), za tri minúty sme dobili batériu presne o toľko kWh, ako ju vedľa stojaci „Švéd“ dobil za 1 hodinu a 35 minút.

READ  Zolski rokoval s ministrami Maďarska a Slovenska

Zmerajte dvakrát a namiešajte

Nenechajme však do testu Citroënu zbytočne cudzie modely. Na tomto príklade chceme iba ilustrovať jednu dôležitú vec. Pri plug-in hybridoch skutočne premýšľajte, či ich máte kde nabiť, alebo či máte možnosť nechať ich stáť „na nabíjačke“ dostatočne dlho, aby boli pre vás efektívne.

Ak ho môžete doma nabíjať počas noci z wall-boxu a máte silnejšiu palubnú nabíjačku, je to skvelé. Navyše, ak prídete do práce a dokážete ju zapojiť aspoň do obyčajnej zásuvky, ešte lepšie. Pokiaľ ho ale zaparkujete na sídlisku „pod oknom“ a spoliehate sa iba na verejné nabíjacie stanice, nie je to najlepšie riešenie.

Interiér je rovnako hravý a nápaditý ako exteriér.

Interiér je rovnako hravý a nápaditý ako exteriér. Autor: Robert Huttner

Nesmieme zabudnúť na ďalší dôležitý fakt. Plug-in hybridy sa vždy testujú s nabitou batériou, takže dosiahnuť spotrebu nižšiu ako dva litre nie je problém. Ale aj v hybridnom režime, po čase, ktorý samozrejme veľmi závisí od vášho štýlu jazdy a profilu trasy, sa batéria nakoniec vybije. V porovnaní s elektromobilmi je skvelé, že vás nijako neobmedzuje, jednoducho pokračujete spaľovacím motorom. Máte dve autá v jednom. Ale na druhej strane – potom spotreba vyskočí dosť vysoko.

Vzadu sú tri samostatné, posuvné a skladacie ...

Vzadu sú tri samostatné, posuvné a sklopné sedadlá. Autor: Robert Huttner

Batéria má kapacitu 13 kWh, za jednu kWh zaplatíte na verejných nabíjacích staniciach sumu od zhruba 30 centov do viac ako 80 centov, ak ju nabíjate doma, potom samozrejme tarifu vášho domáceho poskytovateľa. Priemerná cena kWh sa na Slovensku pohybuje niekde na úrovni 16 centov. Odfoťte si, ako, kedy a kde sa plug-in hybrid platí za nabíjanie.

A preložme to do ceny automobilu. V tomto smere testovaný plug-in hybrid našťastie neznamená, že platíte aj za dve autá. Jeho cena je v porovnaní s čisto elektromobilmi primeraná. Konkrétne ho momentálne môžete zohnať za necelých 31-tisíc eur. Najvýkonnejšia (130 kW) naftová verzia s najvyššou výbavou stojí zhruba o 500 eur viac. Môžete si ho ale kúpiť v strednej výbave za necelých 27 500 eur.

READ  Miera inflácie na Slovensku sa v apríli zmiernila

Kto z koho

Obe autá sme testovali jeden po druhom. V naftovej verzii sme mali k dispozícii dvojlitrový motor BlueHDI, s ktorým malo auto maximálny výkon už spomínaných 130 kW, teda 177 k. Agregát spolupracoval s 8-stupňovou automatickou prevodovkou. Dlhodobo možno s touto kombináciou jazdiť s priemerom mierne nad šesťlitrovou hranicou, maximom je 211 km / h. Tento motor je skutočne príjemný a kultivovaný, pokiaľ je teplý, tak si ani nevšimnete, že máte pod kapotou naftu.

Ak by sme sa mali rozhodnúť medzi týmito dvoma a porovnať rozdiely vo výbave, veľmi by to záviselo od denných najazdených kilometrov, možnosti dobitia a profilu trasy. Naftová verzia by ale asi mala byť na vrchole, pretože akosi sa nevieme stotožniť s pomalým nabíjaním, ktoré sa nám zdá nepraktické, ak jazdíte denne viac ako nejakých 60-70 kilometrov a ak nemáte wall-box nainštalované vo vašej garáži doma.

Pohodlne

Z hľadiska pohodlia sú pre oba dôležité dva prvky výbavy: tlmiče s progresívnymi hydraulickými dorazmi, ktoré poskytujú veľmi slušný cestovný komfort – ale opäť od nich nečakajte žiaden zázrak – a skutočne dobré ergonomické sedadlá v systéme Advanced Comfort. A do tretice pridajte akustické čelné sklo, dobre odhlučnenú kabínu a v prípade plug-in hybridu aj jazdu na elektrický pohon, výsledkom čoho je skutočne tiché auto, kde si môžete všestranne oddýchnuť.

Nabíjanie auta z nuly na takmer sto percent nám dalo ...

Nabíjanie auta z nuly na takmer sto percent nám trvalo podstatne viac ako dve hodiny. Autor: Robert Huttner

A nezabúdajme na modularitu – to je sila tohto modelu, to platí aj pre plug-in hybrid. Vzadu máte tri samostatné posuvné sedadlá, ktoré sa dajú nielen sklopiť, ale aj zasunúť, aby ste dostali úplne rovnú podlahu. Pridajte si dostatok úložného priestoru vrátane bezdrôtovej nabíjačky mobilného telefónu a kufra s objemom 460 litrov.

READ  Figova proruská strana vedie v prieskumoch slovenského septembrového prieskumu agentúry Reuters

Ak sme napísali, že je to auto, v ktorom si môžete oddýchnuť, mysleli sme nielen na komfort, ale aj na jazdné vlastnosti. Zvonku vyzerá tento pomerne veľký Citroën neagresívne, milo a príjemne a je stvorený práve na takúto jazdu. Napriek veľmi slušnému výkonu oboch modelov ide z nášho pohľadu skôr o auto pre ľudí, ktorí uprednostňujú komfort a bezpečnosť pred aktívnou jazdou.

Rozmery, objemy, hmotnosti

Citroën C5 Aircross plug-in hybrid
Dĺžka (mm) 4 500
Šírka (mm) 2 099
Výška (mm) 1 689
Rázvor (mm) 2 730
Objem kufra (l) 460
Prevádzková hmotnosť (kg) 1 894

technické údaje

Motor PureTech 180 S&S EAT8
Počet valcov / ventilov 16/16
Zdvihový objem (ccm) 1598
Max. výkon spaľovacieho motora (kW / ot.) 133/6000
Max. krútiť sa. krútiaci moment spaľovacieho motora (Nm / ot.) 300/3000
Max. výkon elektromotora (kW / ot.) 81/2500
Max. v pohode. krútiaci moment na elektromotor (kW / ot) 320 / 500–2500
Max. system twist. krútiaci moment (Nm) 360
Max. výkon systému (kW) 166
Kapacita batérie (kWh) 13,2
Prenos O 8 st.
0 – 100 km / h (s) 8,9
Max. rýchlosť (km / h) 225
Spotreba na 100 km (l) od 1.4
Príchod v režime EV (km) 55

Páči sa vám tento článok? Podporte prosím kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať vám denné správy, rozhovory, komentáre, správy, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie, ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Aby sme pre vás mohli pracovať neustále a ešte lepšie, potrebujeme tiež vašu podporu.
Ďakujem za akýkoľvek finančný príspevok.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close