Ekonomika

Znepokojujúci pohľad, keď krajina V4 upadá do politických nepokojov

Premiér Eduard Heger (L) s členmi jeho novovzniknutej strany Demokracia

Je takmer neslýchané, aby sediaci premiér opustil vlastnú vládnucu stranu a založil novú. Slovenský premiér Eduard Heger však urobil presne to, čo povzbudzovali jeho dvaja protimaďarskí ministri Karel Hirmann a Rástislav Káser.

Heger sa v utorok na tlačovej konferencii odtrhol od svojej novej strany Demokrati (Demokrati) a bývalej vládnej strany Olano. Pridal sa k nemu súčasný minister obrany Jaroslav Knott (tiež predtým Olano) a dvaja ministri známi svojimi notoricky známymi útokmi proti vláde v Budapešti, minister zahraničia Rastislav Kesár a minister hospodárstva Karel Hirmann. Káser aj Hirmann sú známi svojimi výstrednými výbuchmi ohľadne maďarského revizionizmu a územných nárokov a absolútnou lojalitou k existujúcim mocenským štruktúram vo Washingtone a Bruseli.

V hodinovom prejave Heger načrtol svoju víziu svojej novej strany, pričom v jeho rozprávaní dominovali slová „dôstojnosť“ a „právny štát“ spolu s dôrazom na jednotu s Ukrajinou. Rozchod bol však podľa pozorovateľov výsledkom dlhodobého boja medzi ním a ministrom financií, expremiérom Igorom Matovim. Kým Madovič chcel vidieť ich stranu ako centristické, protikorupčné a fiškálne financované hnutie, Heger sa snažil posunúť stranu doľava, smerom k progresívnejšej politike. Na rozdiel od svojho predchodcu, ktorý bol zástancom regionálnej spolupráce Vyšehradskej štvorky medzi Slovenskom, Maďarskom, Poľskom a Českou republikou, Heger vnímal vzťahy s konzervatívnymi susedmi, najmä s Maďarskom, ako prekážku svojich euroatlantických politických ambícií.

Maďarské strany na Slovensku protestovali proti nenávistným výrokom ministra zahraničných vecí Rastislava Kásera na adresu Maďarov. Foto: Facebook, stránka Szövetség-MKP

Napriek založeniu strany s názvom Demokrati, demokratický mandát vlády Eduarda Hägera bol spochybnený pri vytváraní budúceho „kultúrneho návrhu“ pre Slovensko. Aliancia (Szövetség), maďarská strana na Slovensku, kritizovala Hegerovu vládu za vytvorenie novej kultúrnej vízie pre krajinu bez akejkoľvek konzultácie s politickými predstaviteľmi státisícov pôvodných Maďarov žijúcich na jej územiach. Aliancia sa začala Petícia Pri formulovaní budúcej vízie krajiny by sa malo konzultovať s menšinami.

READ  Dôjde k zásadným otrasom vo vzťahoch medzi EÚ a Čínou?

Súvisiaci článok

Slovenský minister zahraničných vecí vo veľkolepej katastrofe

Slovenský minister zahraničných vecí vo veľkolepej katastrofe

Vydrží medzinárodný imidž Slovenska do predčasných volieb v septembri? Pokračovať v čítaní

Odporúčaný obrázok: Facebook Eduard Heger

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close