Ekonomika

Pripravené štádium boja o cieľ EÚ v oblasti obnoviteľnej energie do roku 2030 – EURACTIV.com

Väčšina členských štátov EÚ podporila 40-percentný cieľ pre obnoviteľné zdroje, ako je veterná a solárna energia do roku 2030 – čo je ďaleko od cieľa 45 %, ktorý predložila Európska komisia a podporil parlament začiatkom tohto roka v reakcii na ruskú vojnu na Ukrajine.

Zrýchlenie využívania obnoviteľných zdrojov energie je „kľúčovým prvkom našej agendy na postupné vyraďovanie ruských fosílnych palív“ a izoláciu Moskvy, uviedla komisárka EÚ pre energetiku Kadri Simpsonová na zasadnutí Rady EÚ pre energetiku v pondelok (19. decembra). .

51 GW veternej a solárnej energie inštalovanej do roku 2022 by EÚ mohlo pomôcť ušetriť približne 10 miliárd kubických metrov plynu, dodal, aby ilustroval príspevok obnoviteľných zdrojov k energetickej nezávislosti Európy.

Európsky parlament súhlasí. V septembri sa M.E.K 45 % hlasovalo prevažnou väčšinou za cieľ. Ich názory sú dôležité, keďže parlament má pri prijímaní zákonov EÚ rovnaké slovo ako členské štáty EÚ.

Koaličných 27 ministrov energetiky Väčšinu možno vidieť len za podporu 40-percentného cieľa Predložená administratívou EÚ rok pred ruskou inváziou, Zopakovanie pozície vyjadrenej už na júnovom zasadnutí.

Po formálnom prijatí pozície Rady sa teraz uskutočnia takzvané skúšobné rozhovory medzi Európskou komisiou, Radou a Parlamentom, aby sa pokúsili dosiahnuť kompromis.

A bojové línie sú teraz nakreslené, keďže pozície sú od seba ďalej.

Európsky parlament podporuje cieľ 45 % obnoviteľnej energie do roku 2030

Európsky parlament v stredu (14. septembra) odhlasoval podporu cieľa 45 % obnoviteľnej energie v energetickom mixe EÚ do roku 2030, čím sa pripravila pôda pre rokovania s 27 členskými štátmi o finalizácii textu do konca roka.

Dva tábory

Na pondelkovom zasadnutí Rady pre energetiku boli mnohé členské štáty EÚ skeptické voči zvyšovaniu cieľa EÚ v oblasti obnoviteľnej energie, pričom kľúčové krajiny ako Francúzsko odmietli prijať cieľ 45 %.

READ  Koncern chce údajne predať niekoľko značiek

Anna Moskwa, poľská ministerka pre klímu a životné prostredie, patrí medzi tých, ktorí vyzývajú EÚ, aby dodržala cieľ 40 % dohodnutý v júni.

„Všetci sme ambiciózni, pokiaľ ide o obnoviteľné zdroje, ale to neznamená zmeniť cieľ zo dňa na deň – preto chceme dodržať už dohodnuté ciele,“ povedal poľský minister svojim kolegom a vyzval ich na „lajky“. Vyššie ciele na ich implementáciu na národnej úrovni.

Podporilo ho Bulharsko a Slovensko a maďarský minister, ktorý trval na dodržaní „celkového cieľa EÚ v oblasti obnoviteľnej energie 40 %. Rumunsko zopakovalo tento názor, pričom 45 % uviedlo, že tento cieľ by „viedol k väčšej neistote“ pre členské štáty EÚ pri dosahovaní svojich cieľov.

Iní sa však líšia.

A Spoločné vyhlásenieOsem krajín EÚ – Rakúsko, Dánsko, Estónsko, Nemecko, Grécko, Luxembursko, Portugalsko a Španielsko – vyjadrilo podporu 45-percentnému cieľu a počas nadchádzajúcich rokovaní s Európskym parlamentom a Komisiou vyzvalo na „zvýšenie ambícií“. Dokončiť zákon.

Claude Durmes, luxemburský minister energetiky, uviedol, že krajiny EÚ by „neodvážili“ splniť nižší cieľ. „Ak chceme uspieť v boji proti klimatickým zmenám a znížiť našu závislosť od fosílnych palív, musíme si stanoviť vyššie ciele v oblasti obnoviteľných zdrojov,“ povedal svojim kolegom ministrom.

Súhlasil s tým nemecký vicekancelár a minister pre klímu a hospodárstvo Robert Habeck. „Musíme zmeniť cieľ,“ povedal a podporil výzvy svojich kolegov z Portugalska a Luxemburska, aby podporili cieľ 45 % pre obnoviteľné zdroje.

Počas pondelkového stretnutia Durms podporil spoločnú deklaráciu na podporu 45-percentného cieľa, ktorá našla podporu ôsmich členských štátov EÚ.

„Ak zahrnieme aj tieto krajiny, blokujeme menšiny,“ upozornil na záver výmeny názorov.

Chorvátsko a Írsko hlasovali za cieľ 40 % v kompromisnom texte, ktorý navrhlo české predsedníctvo Rady EÚ, ale uviedli, že sú ochotné zvážiť vyšší cieľ počas nadchádzajúcich rokovaní s parlamentom o finalizácii zákona. A Fínsko uviedlo, že „podporuje cieľ 45 % pri prechode do ďalšej fázy rokovaní“.

READ  V4ATB vyzýva startupy, aby sa prihlásili do budapeštianskej epizódy a pozýva komunitu na online demo deň v Prahe.

Holandsko zo svojej strany uviedlo, že by bolo „šťastné, keby sme mali ambicióznejší cieľ“, ale dokázalo by žiť so 40-45% hranicou, ktorú navrhuje Dánsko.

Francúzsko bolo jedinou veľkou krajinou EÚ, ktorá zostala v tejto záležitosti utiahnutá, pričom ministerka Agnes Pannier-Runacher uviedla, že Paríž je „jasne za rozvoj obnoviteľných energií v Európe“.

Francúzsko je však výrazne za „všetko, čo prispieva“ k dekarbonizácii ekonomiky a opusteniu fosílnych palív – kód pre jadrovú energiu.

Záverečná reč po Novom roku

Smernica o energii z obnoviteľných zdrojov je teraz v záverečnej fáze prijímania, pričom trojstranné rokovania medzi krajinami EÚ, Komisiou a Parlamentom sa majú uskutočniť počas švédskeho predsedníctva Rady po novom roku.

Komisárka Simpsonová na tlačovej konferencii po zasadnutí rady nedokázala skryť sklamanie z rozhodnutia ministrov schváliť cieľ 40 %.

„Samozrejme, pôvodný plán Komisie bol podstatne ambicióznejší,“ pripustil.

„V reálnom živote vidíme šancu dosiahnuť cieľ obnoviteľných zdrojov na úrovni viac ako 40 %,“ dodal Simpson, ktorý vyjadril nádej, že členské štáty EÚ zvýšia svoje ambície počas rokovaní s Európskym parlamentom.

Keď EÚ naposledy aktualizovala svoju smernicu o obnoviteľných zdrojoch energie v roku 2018, spoločnosti EÚ bojovali medzi cieľom 30 % a 35 %. Nakoniec sa stretli v polovici, na 32,5 %..

[Edited by Zoran Radosavljevic]

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close