Zábava

Oscarový herec so slovenskými koreňmi: Jeho zdedená porucha zničila jeho vysnívanú kariéru

Paul Leonard Newman sa narodil 26. januára 1925 v Shaker Heights na predmestí Clevelandu v štáte Ohio. Jeho matkou bola Slovenka Terézia Fecková, ktorá pochádzala z obce Ptičie pri Humennom, ktorá sa presťahovala do USA. Jeho otcom bol židovský podnikateľ Arthur Sigmund Newman, ktorého rodičia prišli do USA z Maďarska a Poľska.

Zdroj: Warner Bros.

Po absolvovaní strednej školy v Shaker Heights v roku 1943 sa Newman prihlásil na vojenskú službu. Túžil sa stať pilotom, ale pri úvodnej kontrole sa zistilo, že je farboslepý, a tak sa musel svojho zámeru vzdať. Tri roky slúžil ako telegrafný operátor v námorníctve na ostrove Guam.

Po demobilizácii študoval ekonómiu na Kenyon College a venoval sa študentskému divadlu. V roku 1949 nastúpil do divadelnej spoločnosti vo Williams Bay vo Wisconsine a neskôr prešiel do skupiny Woodstock Players v Illinois. V 50. rokoch prevzal vedenie podniku od svojho otca, jeho obchodná epizóda sa však skončila bankrotom. Preto sa rozhodol študovať herectvo na Yaleovej dramatickej škole v New Heaven v štáte Connecticut. Zmena v jeho živote nastala, keď sa presťahoval do New Yorku.

Paul Newman

Zdroj: Warner Bros.

Pohľadný modrooký muž začínal v divadle a televízii v 50. rokoch a viac ako polstoročie bol jednou z hlavných hollywoodskych hviezd. Účinkoval v asi 60 filmoch. Preslávil ho druhý film Niekto tam hore ma má rád (1956), kde si zahral boxera Rockyho Graziana.

V roku 1958 získal Newman cenu na filmovom festivale v Cannes vo Francúzsku za najlepší výkon v dráme The Long, Hot Summer (1958).

Medzi filmy, za ktoré bol herec nominovaný na Oscara, patria napríklad Mačka na rozpálenej plechovej streche (1958), The Hustler (1961), Hud (1963) alebo Rachel, Rachel (1968). V tomto filme nielen hviezdil, ale prvýkrát sa predstavil aj ako režisér a producent.

READ  Deň kultúry na Slovensku ponúka vietnamskú kuchyňu

Paul Newman

Zdroj: Warner Bros.

Diváci ho mohli vidieť ako súkromného detektíva vo filme Harper (1966), ktorý bol vôbec prvým zločinom v Newmanovej hereckej kariére. Pre veľké publikum a komerčný úspech pokračovala v pokračovaní filmu Drawn Pool (Návrat Lou Harpera, 1975). Paul Newman si zahral aj vo filme Cool Hand Luke (1967) z väzenia. Dielo zaradil Americký filmový inštitút v roku 1998 ako jeden zo 100 najväčších amerických filmov.

Medzi najobľúbenejšie patria filmy, v ktorých Newman zažiaril po boku ďalšej hviezdy Roberta Redforda. Prvým bol western Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969). Po druhýkrát dvojica stvárnila roztomilých podvodníkov v snímke The Sting (1973).

Paul Newman a Robert

Zdroj: Univerzálne obrázky

The Towering Inferno (1974) bol ocenený tromi Oscarmi (kamera, strih a pieseň) a po boku Newmana sa predstavili Steve McQueen a Fred Astair.

V 80. rokoch sa Paul Newman predstavil vo filmoch Fort Apache v Bronxe (1981), Absence of Malice (1981) a Verdikt (1982). O rok neskôr získal za rolu v tomto filme cenu Davida di Donatella pre najlepšieho zahraničného herca. Ako režisér a herec sa hlavný hrdina opäť začal zaujímať o film Harry & syn (Harry and Son, 1984), kde stvárnil staromódneho a fyzicky pracujúceho otca, ktorý nedokáže nadviazať vzťah so svojimi dospievajúcimi potomkami.

V tom čase bol Paul Newman držiteľom mnohých amerických i zahraničných filmových cien. V roku 1986 získal Oscara za celoživotné dielo a zároveň sa stal držiteľom prestížnej ceny Screen Actors Guild Award. Cena za najlepší herecký výkon ho však ešte čakala v podobe filmu Farba peňazí (Color of Money, 1986).

Tom Cruise a Paul

Zdroj: Touchstone Pictures

Režisér Martin Scorsese sa filmu tradične chopil svojsky. Film je melancholický a vďaka dobre vybranej jazzovej a bluesovej hudbe. Film zarobil 50 miliónov dolárov a stal sa nielen mediálnou senzáciou, ale aj Scorseseho najziskovejším filmom v tom čase. Paul Newman sa tiež stal jediným hercom, ktorý bol dvakrát nominovaný za rovnakú rolu. Farba peňazí bola remakom filmu Gambler z roku 1964, na ktorý boli herci nominovaní vôbec prvýkrát. Úspešne premenil svoju druhú nomináciu a v roku 1987 dostal Oscara za najlepšie peniaze pre najlepšieho herca.

READ  Slovenské filmy prekonali milión domácich zbierok po druhýkrát od roku 1993

Američana so stredoeurópskymi koreňmi neskôr obsadili do úlohy Nobody’s Fool (1994), ktorý mu na nemeckom Berlinale získal Strieborného medveďa. Vo filme si zahral niekoľkokrát so svojou manželkou – tiež držiteľkou Oscara – Joanne Woodwardovou. „Dobrý chlap zo starej školy“ so odzbrojujúcim modrookým pohľadom prekvapil Hollywood výnimočným päťdesiatročným manželstvom. Paul Newman bol tiež vášnivým motoristom. Všetky úlohy, pri ktorých sa ocitol, nechal za volantom pred kamerou.

Newmana videli kiná naposledy v roku 2002 v gangsterskom filme Road to Perdition (Cesta do smrti) (2002). Kritici film ohodnotili ako najlepší film režiséra Sama Mendesa a lídra v gangsterskom žánri. V zrelom veku prepožičal herec svoj hlas jednému z hrdinov animovaného trháku Autá (Cars, 2006).

Paul Newman

Zdroj: HBO

Paul Newman aktívne pôsobil v boji proti vojne vo Vietname za odzbrojenie a za ľudské práva. Významné boli aj jeho filantropické aktivity, za ktoré získal Humanitárnu cenu Jeana Hersholta. Herec viedol aj reštauráciu v Connecticute. Rozhodol sa predávať biopotraviny značky „Newman’s Own“. Výťažok z predaja putoval na charitu.

Paul Newman, skvelý americký herec so slovenskými koreňmi, zomrel 26. septembra 2008 vo Westporte vo veku 83 rokov.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close