Svet

OSN má dohodu o prístupe humanitárnych pracovníkov do Etiópie, Tigre Správy o humanitárnych krízach

Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) tvrdí, že s Etiópiou dosiahla dohodu o rozšírení prístupu humanitárnych pracovníkov a „meraní“ operácií v konfliktnom regióne Tigre v krajine.

David Beasley, predseda Svetového potravinového programu (WFP), to vyhlásil neskoro v sobotu uprostred obáv z humanitárnej katastrofy v Tigray, regióne s viac ako piatimi miliónmi ľudí.

Etiópsky predseda vlády Abi Ahmed nariadil 4. novembra nálety a pozemné útoky na bývalú vládnucu stranu Tigre, ľudový front oslobodenia Tigre (DPLF), po tom, čo jej sily zaútočili na federálne vojenské základne v severnom regióne. Abi vyhlásil víťazstvo 28. novembra po tom, čo sa DPLF stiahla z hlavného mesta kraja, McClellanu a ďalších veľkých miest, boje na nízkej úrovni však pokračovali.

Predpokladá sa, že od začiatku bojov zahynuli tisíce ľudí a státisíce z nich utiekli. Obe strany popierajú, že by ich sily páchali zverstvá, a vinia svojich rivalov zo zabitia civilistov.

Najvyšší predstavitelia OSN a medzinárodné mimovládne organizácie sa opakovane sťažovali na obmedzenia prístupu na Tigray.

Beasley na twitteri po návšteve McClellana uviedol, že vláda a WFP „sa dohodli, že podniknú rozhodné kroky na rozšírenie humanitárneho prístupu na celom území Tigre, a že WFP rozšíri svoje aktivity“.

„Takmer 3 milióny ľudí teraz potrebujú našu pomoc a nemáme čas nazvyš,“ uviedol.

Správa WFP hovorí, že etiópske úrady sa dohodli na urýchlení preskúmania požiadaviek humanitárnych pracovníkov na presťahovanie sa do postihnutého regiónu.

Správa WFP uviedla, že dohoda súhlasila s požiadavkami vlády na poskytnutie núdzovej potravinovej pomoci miliónu ľudí v Tigray a na uľahčenie zložitej prepravy do vidieckych oblastí.

Etiópsky minister mieru Muferihat Kamil v samostatnom vyhlásení uviedol, že „vláda naliehavo postupuje, aby uznala požiadavky medzinárodného robotníckeho hnutia v rámci Tigrisu a v rámci neho“.

Podľa správy WFP nové pravidlá zahŕňajú „podľa existujúcej dohody“ medzi vládou a OSN.

Dohoda sa vzťahuje na oblasti kontrolované vládou. Vláda začiatkom decembra uviedla, že tím OSN, ktorý navštívil utečencov v oblasti Tigre, bol zastrelený po tom, čo nezastavil na dvoch kontrolných miestach.

Vysoký predstaviteľ OSN ale pre tlačovú agentúru AFP uviedol, že pokrok je „výrazný“ a pomôže Tigraymu získať hlbší prístup.

„Bezpečné cesty, držať sa bezpečných ciest nestačí,“ uviedol úradník. „Našou úlohou musí byť dostať sa tam, kde je posledný človek v núdzi, a prítomnosť bojovníkov by nám nemala skutočne prekážať.“

Správa WFP poznamenala, že „ozbrojená ochrana humanitárneho tovaru a personálu bude poslednou možnosťou“.

Tigre je často odrezaný od médií a je ťažké vyhodnotiť situáciu na mieste.

OSN Úradník poznamenal „nebezpečné oblasti [are] Bolo ich „veľa a významných“.

Nová správa OSN začiatkom tohto mesiaca uviedla, že civilný život v Tigray bol „mimoriadne nebezpečný“ pre rastúci hlad a „neistú a nepredvídateľnú“ bezpečnostnú situáciu.

Podľa agentúry Associated Press „správy pozemných pracovníkov naznačujú, že v regióne stúpa podvýživa.“ „Tigray môže dosiahnuť iba 1 percento z takmer 920 zariadení na výživovú liečbu.“

Veľkým záujmom sa stal aj hlad. „Mnoho domácností už vyčerpalo svoje zásoby potravín alebo sa očakáva, že ich zásoby potravín klesnú v nasledujúcich dvoch mesiacoch,“ uvádza sa vo novej správe, ktorú vo štvrtok zverejnila sieť systémov včasného varovania Famine, ktorá je financovaná a spravovaná OSN.

Očakáva sa, že väčšina častí stredného a východného Tigrisu vstúpi do fázy 4, čo je krok k hladomoru v nasledujúcich týždňoch, uvádza sa v správe.

READ  Spojené štáty, Európska únia a Čína sú zodpovedné za takmer 50 % celosvetových emisií CO2

Vláda síce požaduje vlastné úsilie, aby uspokojila potreby obyvateľov, ale znížila obavy z rozsiahleho hladomoru. Tvrdí, že poskytla núdzovú potravinovú pomoc 1,8 miliónu ľudí.

Počas návštevy Etiópie minulý týždeň OSN Vodca utečencov Filippo Grande zdôraznil potrebu efektívnejšej organizácie na uľahčenie prístupu k humanitárnym pracovníkom a distribúciu pomoci.

„Počuli sme odkiaľkoľvek, vrátane miestnych úradníkov,“ povedal Grandi nad rámec vládnej ponuky.

„Povedal som, že situácia je veľmi vážna a veľmi naliehavá. Bez ďalších opatrení sa to zhorší.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close