Svet

OSN tvrdí, že Rusko blokuje prístup ukrajinským zajatcom

Budova ústredia Organizácie Spojených národov je na obrázku s logom OSN v New Yorku v mestskej časti Manhattan v New Yorku 1. marca 2022. REUTERS/Carlo Allegri

Zaregistrujte sa teraz a získajte neobmedzený bezplatný prístup na Reuters.com

Ženeva 9. septembra (TASR) – Rusko nepovoľuje prístup k vojnovým zajatcom, uviedol v piatok šéf ukrajinského panelu OSN pre ľudské práva s odvolaním sa na dôkazy, že niektorí boli mučení a zle sa s nimi zaobchádzalo. Môže ísť o vojnový zločin.

Matilda Bognerová na tlačovej konferencii v Ženeve povedala, že pozorovatelia OSN mali neobmedzený prístup do ukrajinských zariadení a zdokumentovali prípady mučenia a zlého zaobchádzania s vojnovými zajatcami, ktoré sa rovnali vojnovým zločinom Ukrajiny.

„Ruská federácia neumožňuje prístup vojnovým zajatcom držaným na svojom území alebo na území pod jej okupáciou…“ povedal Bogner.

Zaregistrujte sa teraz a získajte neobmedzený bezplatný prístup na Reuters.com

„Je to mimoriadne znepokojujúce, keďže sme zdokumentovali mučenie a zlé zaobchádzanie s vojnovými zajatcami pod vedením Ruskej federácie a zajatými ozbrojenými silami Ruskej federácie alebo spojeneckými ozbrojenými skupinami.“

„Pokiaľ ide o zaobchádzanie s vojnovými zajatcami, samozrejme, niektoré problémy môžu byť vojnové zločiny – problémy ako mučenie a zlé zaobchádzanie s vojnovými zajatcami,“ odpovedal na otázku o ruských zajatcoch.

Rusko, ktoré napadlo Ukrajinu 24. februára, popiera mučenie či iné zlé zaobchádzanie s vojnovými zajatcami.

Tvrdí, že jej sily na Ukrajine sú zapojené do „špeciálnej vojenskej operácie“ s cieľom odzbrojiť krajinu a vykoreniť krajne pravicových nacionalistov, ktorých považuje za hrozbu pre vlastnú bezpečnosť Ruska. Ukrajina a jej západní spojenci tvrdia, že ide o falošnú zámienku na nevyprovokovanú útočnú vojnu a že Ukrajina nepredstavuje žiadnu hrozbu.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že ruskí predstavitelia nemôžu správu OSN komentovať, pretože nemajú dostatok informácií. „Nevieme, kto sa obrátil na armádu a či áno,“ povedal na tlačovej konferencii.

READ  Olisa Odugwe: Polícia našla telo nezvestnej britsko-nigérijskej študentky a futbalistu

Ukrajinskí štátni úradníci okamžite nereagovali na žiadosť o komentár. Kyjev už skôr uviedol, že preverí všetky informácie súvisiace so zaobchádzaním s vojnovými zajatcami, vyšetrí porušenia a podnikne príslušné právne kroky.

Ukrajinskí väzni sú podrobení „prijímaciemu procesu“, v rámci ktorého sú nútení chodiť alebo behať medzi radmi ruských dozorcov, ktorí ich pri vstupe do zariadení násilne bili, uviedol Bogner. Povedal, že jeho tím tiež dostal informácie o ukrajinských väzňoch v trestanskej kolónii v Olenivke, ktorí trpia infekčnými chorobami vrátane hepatitídy A a tuberkulózy.

Na tej istej konferencii vyzval Rusko, aby z humanitárnych dôvodov prepustilo štyri tehotné vojnové zajatkyne zadržiavané v oblastiach Ukrajiny kontrolovaných Ruskom.

Zaregistrujte sa teraz a získajte neobmedzený bezplatný prístup na Reuters.com

hlási Emma Farge; Ďalšie správy Stefanie Pernovej v Kyjeve; Strih Philippa Fletcher

Naše štandardy: Thomson Reuters Trust Principles.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close