Svet

OSN vyzýva na urýchlenú záchranu 2 lodí unášaných 400 Rohingmi

BANGKOK, Thajsko – Úrad OSN pre utečencov vydal varovanie pre približne 400 rohingských moslimov na dvoch lodiach.

Babar Baloch, regionálny hovorca agentúry so sídlom v Bangkoku, uviedol, že UNHCR sa obáva, že každý na palube môže zomrieť bez snahy o ich záchranu.

„Ak sa nepodniknú žiadne kroky na záchranu týchto zúfalých duší, asi 400 detí, žien a mužov bude hľadieť smrti do očí,“ povedal pre The Associated Press. Lode údajne opustili Bangladéš a na mori boli asi dva týždne.

Kapitán jedného z člnov, ktorého v sobotu kontaktovala agentúra AP, uviedol, že na palube bolo 180 až 190 ľudí, ktorí sú bez jedla a vody a majú poškodený motor. Kapitán, ktorý sa volal Maan Nokim, povedal, že sa obáva, že každý na palube zomrie, ak nedostane pomoc.

V nedeľu Nokim povedal, že loď sa nachádzala 200 míľ od západného pobrežia Thajska. Hovorca thajského námorníctva, ktorého kontaktovali v pondelok, uviedol, že o lodiach nemá žiadne informácie.

Miesto je približne v rovnakej vzdialenosti od indonézskej severnej provincie Aceh, kde v sobotu na ostrove Sabang pri cípe Sumatry nabehla na plytčinu ďalšia loď so 139 ľuďmi na palube, uviedol Baloch. Zahŕňalo 58 detí, 45 žien a 36 mužov – zvyčajná bilancia námorníkov, povedal. Minulý mesiac ich do Acehu dorazili stovky.

Sezónny exodus Rohingov je bežný, zvyčajne z špinavých, preplnených utečeneckých táborov v Bangladéši. Počet Rohingov utekajúcich z táborov sa od minulého roka zvýšil v dôsledku zníženia prídelu potravín a nárastu násilia gangov, čo spôsobilo, že obyvatelia tábora sa báli o svoj život.

Od augusta 2017 utieklo z budhistickej väčšiny z Mjanmarska do táborov v Bangladéši 740 000 moslimov Rohingov. Mjanmarské bezpečnostné sily boli obvinené z hromadného znásilňovania, zabíjania a pálenia domovov tisícov Rohingov.

READ  Ukrajina – Blesková aktualizácia č. 5 humanitárneho dopadu a reakcie: Zničenie Chakovskej priehrady (11. júna 2023) – Ukrajina

Medzinárodné súdy zvažujú, či ich konanie predstavuje genocídu.

Väčšina utečencov, ktorí opúšťajú tábory po mori, sa snaží dostať do Malajzie, kde dominujú moslimovia, v nádeji, že si tam nájdu prácu. Thajsko ich buď pošle späť, alebo ich zadrží na niektorých lodiach. Zadržiava ich aj ďalšia krajina, v ktorej dominujú moslimovia, Indonézia.

Ak sa dvom lodiam nepomôže, „svet môže byť svedkom ďalšej tragédie, akou je december 2022, keď sa loď so 180 ľuďmi stratí pri jednom z najtemnejších incidentov v regióne,“ povedal Baloch.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close