Hlavné správy

Pandit: Česká vláda. Pellegrini „nie je príliš spokojný“ s víťazstvom na Slovensku

„Myslím si, že česká politická elita vo všeobecnosti, aspoň tá na strane vládnej koalície, nemá veľkú radosť z volebných výsledkov na Slovensku, pretože Pellegrini je len predĺžená ruka Roberta Figa.

Jiří Behe ​​|  Foto: Ľuboš Vetral, Český rozhlas

„Aj po víťazstve zopakoval niektoré myšlienky, ktoré definovali jeho kampaň. To znamená, že Slovensko sa nebude výraznejšie zapájať do konfliktu na Ukrajine, Slovensko preferuje mier.“

„Povedal tiež, že chce pomôcť vláde, pretože doteraz bol súčasťou tejto vlády.

„Takže pri súčasnej vládnej koalícii v Českej republike to nie je dobre prijaté.

„Ale samozrejme, z politických dôvodov musia byť lídri diplomatickí a očakávajú, že Pellegrini bude pokračovať v tradícii dobrých vzťahov medzi Slovenskom a Českom.“

Zdá sa, že Pellegrini vo svojej kampani skutočne hral so strachom a pustil sa do vojny na Ukrajine, alebo aspoň povedal, že je „za mier“. Andrzej Babiš tu v Česku podporil Pellegriniho, rovnako ako Zeman. Myslíte si, že spôsob, akým vyhral, ​​ovplyvní to, ako bude Babiš a ďalší českí populisti agitovať vo voľbách?

„Áno, samozrejme, preto Babiš výrazne investoval do slovenských volieb. Išiel na Slovensko, podporil Pellegriniho. Predtým podporoval Figa, takže Babiš má pocit, že z takejto politickej konštelácie na Slovensku môže získať nejaký politický kapitál.

„Ale či to bude fungovať, je, samozrejme, priskoro, pretože ak bude slovenská vláda pokračovať v doterajšej politike, môže čoskoro čeliť problémom s EÚ a NATO.

„Určite to ovplyvní aj nového prezidenta, takže si budeme musieť počkať, kde bude Slovensko o rok.

„Rétorika, ktorú teraz počúvame zo Slovenska o mieri a suverenite a podobne, je niečo, čo voliči Andrzeja Babiša v Českej republike dobre prijmú, pretože ich kŕmi rovnakou stravou.

„Zároveň si však myslím, že ak sa zo Slovenska stane krajina, ktorá dokáže prejsť ekonomickým poklesom alebo čeliť konfliktom s EÚ, nebude to až taký atraktívny model.

„Takže, ako som povedal, o rok alebo tak niečo bude jasné.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close