Svet

Pápež obhajoval prítomnosť kresťanov v Iraku a Sýrii

Vo štvrtok pápež František ako príspevok obhajoval „prítomnosť kresťanov“ v Sýrii a Iraku. Zároveň vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby povzbudilo spoločenstvá rozptýlené po celom svete vojnami k návratu domov.

„Vo svojich myšlienkach hľadám lepší život inde s ľuďmi, ktorí museli opustiť svoje domovy a uniknúť hrôzam vojny,“ uviedol pápež vo videospráve na začiatku vatikánskeho stretnutia s desiatkami katolíckych mimovládnych organizácií.

František dodal: „Musíme sa usilovať o to, aby existencia kresťanov na týchto územiach zostala tým, čím vždy bola: symbolom mieru, pokroku, rozvoja a zmierenia medzi národmi.“ “

Jeho vyjadrenie nasledovalo po prekvapivom oznámení v pondelok 7. decembra, že plánuje stať sa prvým pápežom, ktorý navštívi Irak – pôjde tam v marci budúceho roka a navštívi tiež metropolu Bagdad a mesto Mosul, pripomenula tlačová agentúra AFP .

Historicky súčasné a rozmanité kresťanské komunity v Iraku boli doteraz zničené náboženskými vojnami, ktoré nasledovali po invázii pod vedením USA v roku 2003 a extrémistickej organizácii Islamský štát (IS), ktorá v roku 2014 bleskovou operáciou obsadila tretinu irackého územia.

William Warda, spoluzakladateľ Hammurabiho organizácie pre ľudské práva (HHRO), odhaduje, že v súčasnosti v Iraku žije iba 400 000 kresťanov, čo je obrovský pokles z 1,5 milióna dolárov v roku 2003.

READ  O dva roky neskôr sa Dos Santos vrátil

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close