Ekonomika

Passat končí, zostáva iba kombi: zmenami prejde aj Superb

včera 10:30

Na konci roka sa dozvieme veľkú správu o budúcnosti modelu Passat, ktorý sa má vyrábať na Slovensku.

Keď sa zdalo, že sa rok 2020 chýli ku koncu a možno by nám to ušetrilo veľa zlých správ, prišla prekvapivá správa z Wolfsburgu. Passat vraj končí, aj keď iba vo variante sedan, a vezme si so sebou Arteon, dokonca aj v súčasnosti vznikajúcu verziu streleckej brzdy. Pravda je taká, že kto sleduje hluk v automobilovom priemysle, vie že sme o možnom konci Passatu písali už v roku 2018, ale potom ešte nie je nič rozhodnuté. Malo sa hlasovať o budúcnosti modelu riadenia.

Dnes poznáme výsledky hlasovania. Po viac ako troch desaťročiach na trhu (sedan uvedený v roku 1987) skončí klasický Passat, podľa servera Automotive News, v roku 2023 sa sedan stane históriou. Rovnaký osud má postihnúť nielen európsku, ale aj americkú verziu manažéra. Sesterský model Arteon vrátane aktuálne uvádzanej verzie streleckej brzdy má spolu s Passatom zmiznúť z predaja.

Volkswagen Passat Variant 2.0 BiTDI DSG7 4Motion Elegance.

Volkswagen Passat Variant 2.0 BiTDI DSG7 4Motion Elegance.

Zdroj: Filip Kadlečík

Veľkú čistku by mala prežiť iba jedna verzia Passatu, takže legendárne označenie z ponuky Volkswagenu úplne nezmizne. Vlajku modelu Passat bude naďalej niesť kombi, ktoré už dlhší čas váľa sedan. Fanúšikovia tohto typu sa preto môžu tešiť na novú generáciu nemeckých kombi, sľubujúcich viac ako v minulosti. Podľa klebiet sa má nový Passat posunúť smerom k prémiovým automobilkám. Dá sa teda očakávať, že dostane lepšie technológie, kvalitnejšie materiály, zaujímavé dizajnové riešenia a možno ešte viac vnútorného priestoru. Podľa zákulisných správ bude takáto aktualizácia nevyhnutná z dôvodu, že Passat sa má výraznejšie odlišovať od Superbu, ktorý dnes výrazne kanibalizuje jeho predaj. Práve úspech sesterského modelu mohol najviac prispieť k úpadku Passatu. To sa však čoskoro zmení.

READ  Na prvom mieste národný záujem

Nová generácia modelu Superb bola potvrdená, ale podľa viacerých svetových motoristických portálov sa dá očakávať, že klienti budú musieť v budúcnosti pri kúpe modelu Superb urobiť viac kompromisov, ako sú zvyknutí dnes. Malo by ísť o výrazne lacnejšiu alternatívu k Passatu a zamerať sa hlavne na trhy strednej a východnej Európy. Passat sa dostane na západné trhy. Volkswagen už nechce dovoliť, aby bol Superb takým vyrovnaným konkurentom Passatu. Nateraz je však otázne, či to dosiahnu hlavne vylepšením svojho kombi alebo prísnejšími obmedzeniami pre Superb.

Na nasledujúcich stránkach článku si s nami môžete pripomenúť históriu modelu Passat, ktorá siaha až do roku 1973.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close