Svet

Päť kľúčových poznatkov zo samitu G20: „Potrebujeme odvážne kroky“ | Správy o vojne medzi Ruskom a Ukrajinou

Napriek ostrým rozdielom medzi mocnými členmi ohľadom ruskej vojny na Ukrajine sa Indii podarilo získať rôznorodú skupinu, aby podpísala záverečné vyhlásenie.

20-členný summit v Naí Dillí v nedeľu prekonal očakávania a dosiahol konsenzus o spoločnom vyhlásení svetových lídrov, no nie bez kompromisov v otázke ukrajinského konfliktu a opatrení v oblasti klimatických zmien.

Konsenzus prekvapil. V týždňoch pred summitom hrozilo, že výrazne odlišné názory na vojnu zmaria stretnutie so Západom. Poslanci požadovali pozvanie Moskvy na inváziu a uviedli, že Rusko zablokuje akúkoľvek rezolúciu, ktorá nebude odrážať jeho pozíciu.

Podľa ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova pozícia globálneho Juhu pri rokovaniach pomohla zabrániť tomu, aby agendu G20 zatienila Ukrajina. „India skutočne integrovala členov G20 z globálneho juhu.“

Tu je päť kľúčových poznatkov z dvojdňového summitu:

Africká únia vstúpila do skupiny G20

Popredné ekonomiky G20 odštartovali víkendové rokovania privítaním Africkej únie (AÚ), nového člena skupiny, ktorá už predstavuje 85 percent svetového hrubého domáceho produktu (HDP).

Indický premiér Narendra Modi tento víkend vykreslil diplomatickú dospelosť Indie a predsedníctvo svojej krajiny ako príležitosť vyjadriť potreby globálneho Juhu.

Na úvod formálneho konania summitu pozval prezidenta AÚ Azaliho Azzoumaniho, aby si sadol so svetovými lídrami.

Pred sobotou G20 tvorilo 19 krajín a Európska únia bola spolu s Južnou Afrikou jej jediným členom z kontinentu.

AÚ má 55 členov v plnej sile, ale šesť vojensky riadených krajín je momentálne suspendovaných. Má HDP 3 bilióny dolárov s populáciou približne 1,4 miliardy.

„Odlišné názory“ na Ukrajine

Lídri G20 sú hlboko znepokojení vojnou na Ukrajine od minuloročnej invázie Moskvy, pričom ruský prezident Vladimir Putin summit úplne vynechal, aby sa vyhol politickej agresii.

Tvárou v tvár vyhliadke na veľké diplomatické rozpaky hostiteľská India tlačila na členov, aby prijali spoločné vyhlásenie, ktoré oslabilo jej predchádzajúce odsúdenie vojny.

READ  USA, spojenci môžu opustiť Afganistan po 31. auguste a uistiť Američanov: Blingen

Skupina G20 odsúdila použitie sily na regionálny zisk, ale zdržala sa priamej menovite kritizovať Rusko.

„Boli rôzne názory a hodnotenia situácie,“ uvádza sa vo vyhlásení lídrov.

Hovorca ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Oleg Nikolenko správu kritizoval a povedal, že skupina G20 „nemá byť na čo hrdá“.

Klimatické zlyhania

Lídri sa nedokázali dohodnúť na postupnom vyradení fosílnych palív, a to aj napriek vyhláseniu OSN o deň skôr, že trakcia je „nevyhnutná“ na dosiahnutie nulových čistých emisií.

Krajiny G20 sa podieľajú asi 80 percentami na celosvetových emisiách a ich neschopnosť súhlasiť s postupným vyraďovaním je mrakom nad kľúčovým kolom rokovaní o klíme, ktoré sa začína v novembri v Spojených arabských emirátoch bohatých na ropu.

„Potrebujeme rázne a odvážne kroky od lídrov,“ povedal Mathura Joshi, senior spolupracovník klimatického think-tanku E3G.

Po prvýkrát však skupina G20 podporila cieľ strojnásobiť globálnu kapacitu obnoviteľnej energie a upozornila na potrebu dosiahnuť vrchol emisií pred rokom 2025.

Súhlasila tiež so znížením emisií skleníkových plynov o 43 percent medzi rokmi 2019 a 2030 s cieľom obmedziť otepľovanie na 1,5 stupňa Celzia (2,7 stupňa Fahrenheita).

„Korene korenia“ a izraelská normalizácia

Široká aliancia – vrátane USA a Saudskej Arábie – predstavila ambiciózne plány na vybudovanie modernej trasy korenia spájajúcej Európu, Blízky východ a Indiu.

Ak bude iniciatíva pokračovať, mohla by kompenzovať veľké čínske výdavky na infraštruktúru na železnice, prístavy, energetické a dátové siete a vodíkové potrubia na Blízkom východe a zrýchliť obchod medzi Indiou a Európou až o 40 percent.

Plány sú vraj aj spôsobom, ako pomôcť normalizovať vzťahy medzi Izraelom a arabskými štátmi Perzského zálivu.

India alebo Bharat?

Už niekoľko dní sa Indiou šíria fámy, že oficiálne používanie indického anglického názvu bude zrušené.

READ  Zoznámte sa s kenským šampiónom ochrany prírody

Módí dal najväčší signál možnej zmeny vo svojom úvodnom prejave na summite, keď sedel za tabuľou s názvom „Bharat“ pre krajinu presiaknutú hinduistickou symbolikou a siahajúcu až do starovekých Véd.

India aj Bharat sú oficiálne názvy krajiny podľa jej ústavy.

Členovia Modiho Hinduistickej nacionalistickej strany viedli kampaň proti využívaniu Indie, zakorenenej v západnom staroveku a zavedenej počas britského dobývania.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close