Hlavné správy

Päťdesiat najbohatších Američanov má toľko majetku ako polovica USA

New York 9. októbra (TASR) – 50 najbohatších Američanov má takmer rovnaké aktíva ako polovica USA. Pandémia COVID-19 transformuje ekonomiku, ktorá podľa nových údajov amerického Federálneho rezervného systému neprimerane zvýhodňuje malú triedu miliardárov.

Správa Fedu, ktorá poskytuje komplexný pohľad na vývoj bohatstva v Spojených štátoch počas prvej polovice roku 2020, ukázala významné rozdiely v príslušnosti k rase, veku a triede. Zatiaľ čo celkové čisté imanie 1% najbohatších Američanov dosiahlo 34,2 bilióna dolárov (29 biliónov eur), najchudobnejších 50%, teda 165 miliónov ľudí, celkové aktíva mali iba 2,08 bilióna dolárov, teda iba 1,9% celkových aktív. domácnosti.

Pre porovnanie, bohatstvo 50 najbohatších ľudí v USA podľa indexu Bloomberg Billionaires vyskočilo na takmer 2 bilióny dolárov z 339 miliárd dolárov začiatkom roku 2020.

Pandémia COVID-19 prehĺbila nerovnosť v USA a straty pracovných miest najviac ovplyvnili pracovníci s nízkym príjmom. Mnoho odborníkov zo strednej triedy pracuje z domu a hodnota ich dôchodkových úspor sa zvyšuje, pretože americké ministerstvo financií a Fed pumpovali rozsiahle stimuly do ekonomiky a na trhy.

Ďalším dôvodom zvyšovania majetkovej nerovnosti je, že väčšina Američanov nemá prospech z rastúcich cien akcií. Za posledných takmer 20 rokov klesá podiel Američanov z vyššej strednej triedy vo firmách, rovnako ako chudobnejšia polovica.

Najbohatšie 1% vlastní viac ako 50% základného imania spoločností a investičných fondov, ukázali údaje z Fedu. A ďalších 9% najbohatších vlastní viac ako tretinu akcií, čo znamená, že 10% najbohatších Američanov vlastní viac ako 88% akcií.

Táto pandémia prehlbuje rozdiely v bohatstve a ekonomickej mobilite,„Predseda Fedu Jerome Powell v utorok (6.8.) Varoval, že bez ďalšej vládnej pomoci bude hospodárske oživenie slabnúť.“Dlhé obdobie zbytočne pomalého pokroku môže ďalej prehlbovať existujúce rozdiely v našej ekonomike,“dodal.

READ  Nenávistné rasistické plagáty v Tinsley vyvolávajú pobúrenie, keď zločinci švihnú po Page Hall

Väčšina zmien spôsobených pandémiou priniesla úžitok tým, ktorých aktíva sú spojené s technologickými spoločnosťami. Lídrom v tomto smere je zakladateľ Amazonu a najbohatší človek na svete Jeff Bezos, ktorého aktíva sa v roku 2020 zvýšili o 64% na 188,5 miliárd dolárov. Len v stredu (7. októbra) sa hodnota čistých aktív ich aktív zvýšila o viac ako 5 miliárd USD.

(1 EUR = 1 1765 USD)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close