Hlavné správy

Pellegrini: Maďarsko a Slovensko sa zhodujú v kľúčových otázkach

Slovenská a maďarská vláda sa v dôležitých otázkach zhodujú, povedal po pondelkovom rokovaní v Budapešti predseda NR SR Peter Pellegrini.

Maďarsko a Slovensko „spája nielen spoločný štatút a spoločná história, ale sme pripravení podniknúť ďalšie, aktívne kroky na zlepšenie našej spolupráce,“ povedal.

Pellegrini poznamenal, že spolu s maďarským ministrom zahraničných vecí Petrom Szijjardom otvorili ďalší nový most, ktorý bude slúžiť ako ďalší hraničný priechod medzi oboma krajinami. Uviedol tiež, že predsedovia vlád Slovenska a Maďarska pripravujú nové memorandum o porozumení.

Pokiaľ ide o energetiku, Pellegrini povedal, že obe krajiny prepojili svoje plynárenské siete a vytvorili nové elektrické prepojenia. Vyzval aj na intenzívnejšiu spoluprácu v oblasti jadrovej energetiky. Privítal skutočnosť, že obe krajiny dokázali presvedčiť Radu Európy, aby zaradila jadrovú energiu na svoj zoznam bezpečnej energie.

Povedal, že Slovensko naďalej pomáha chrániť hranice Maďarska a že jeho vláda vyslala ako jedno zo svojich prvých opatrení „ostrý odkaz obchodníkom s ľuďmi“: „Slovensko nebude tranzitnou krajinou“.

„Slovensko ako malá krajina nikdy nebude súhlasiť s odstránením práv veta členov EÚ,“ povedal Pellegrini s tým, že víta podporu Maďarska pre tento postoj.

Slovenská vláda sa rozhodla nevyslať vojakov na Ukrajinu „napriek kritike za tento suverénny a nezávislý postoj. Nemôžeme sa vyhnúť krviprelievaniu, pokiaľ nenaberieme odvahu potrebnú na mierové rokovania,“ povedal.

Maďarsko je pre Slovensko dôležitým obchodným partnerom, povedal Pellegrini. Uvítal nárast bilaterálneho obchodu a podporu oboch krajín ich etnickým menšinám.

READ  Nová slovenská jadrová elektráreň je blízko uvedenia do prevádzky

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close