Technológie

Isaac bol ohromený, keď Švédsko porazilo Slovensko 1:0 na Euro 2020

SD. Petersburg, Rusko (AB) – Nástupca Sladena Ibrahimoviča v národnom tíme Švédska zmenil zápas bez streleného gólu.

Druhý polčas Alexandra Isaaca zdôraznil najťažší zápas proti Slovensku, ktorý bol bezgólový, až kým 21-ročný útočník bravúrne neprekonal obranu.

Striedajúci Robin Quyson tečoval loptu a zrazil ho brankár. Emil Forsberg premenou penaltou zabezpečil Švédsku piatkové víťazstvo 1:0 na postup do 16. kola ME.

Isaac, syn eritrejských rodičov, ktorí sa presťahovali do Štokholmu v 80. rokoch 20. storočia kvôli dlhej občianskej vojne vo východnej Afrike, sa pri ďalších dvoch príležitostiach počas druhého polčasu priblížil, čo bol oproti prvému polčasu veľký krok.

Napriek tomu bol spôsob, akým otočil veci vo Švédsku, veľmi zaujímavý pre mladého hráča, ktorý bude na svojom prvom veľkom zápase po prelomovej sezóne v španielskom klube Real Sociedad. Tam ho prezývali „švédsky mesiáš“.

„Niekedy musel AIexander urobiť všetko sám,“ povedal švédsky tréner Janne Anderson.

Ako fantastická, divácky pôvabná trojka, ktorá začala na vlastnej polovici, videl dvoch Slovákov, ktorí sa pri páde presunuli doľava, potom brankár Slovenska Martin Dubrovka premenil strelu.

Po pár minútach vstal a pravačkou krížnou hlavičkou vytrel brvno.

Rovnako ako spôsob, akým išiel pred svoju značku, aby švihol po jemnej prihrávke, ktorá viedla k penalte. Keď sa útočník snažil obísť brankára, Dubrovka sa zľahka dotkol Quaisonovej nohy, čo stačilo na odpískanie.

Vysoký a obdarený výbornými technickými schopnosťami, porovnania medzi Issacom a Ibrahimovičom – najlepším švédskym hráčom – sú možno pochopiteľné, ak len trochu skôr.

„Nemyslite si, že existuje veľa pochybností o tom, že Alexander Isaac pritiahne pozornosť klubov z celej Európy,“ napísal po zápase bývalý kapitán Anglicka Gary Linegar na Twitteri. „Výnimočný talent.“

Niet divu, že meno Isak vyslovovala malá časť švédskych fanúšikov v žltom odíde za gólom po záverečnom hvizde na štadióne Petrohradu.

„Samozrejme, že je rozdiel hrať za klubový tím a za národný tím,“ povedal Isaac. „Môžete odviesť dobrú prácu bez toho, aby si vás v klube všimli. Ale veľké zápasy, toto sa stáva len tak. Máte na to viac očí.“

„Druhý polčas,“ dodal, „bol trochu otvorenejší a mohol som si vytvoriť veľa šancí na útok. Myslím si, že každý si uvedomil, že dnes tomu chýba už len jedna vec.“

Ten gól napokon padol a Švédsko získalo v E-skupine štyri body, ktoré by po štarte 0:0 remízou so Španielskom stačili na postup do 16. kola. Slovensko má po výhre 2:1 nad Poľskom tri body, a tak možno bude potrebovať získať aspoň bod v záverečnom skupinovom zápase proti Španielsku v Seville.

Okrem Isaacovho osobného príspevku som mal pocit, že zápas, ktorý som odohral pri zmierňovaní popoludňajších horúčav v St. Petersburgu, by vyriešil štandardkou.

V prvom polčase padla iba jedna strela smerom na bránu a rozhodca hádzal ešte polovicu času bez hrania pauzy. Tento druh hry nezlepšil reputáciu Švédska po intenzívnej defenzívnej taktike proti Španielsku.

Remíza by bola príjemná pre Slovákov, ktorí postúpili do vyraďovacej fázy na ostatných dvoch veľkých turnajoch, na ktoré sa kvalifikovali od osamostatnenia sa v roku 1993.

Teraz, po penalte Forsberga, ich čaká ešte kus práce.

Tréner Slovenska Štefan Tarkovič povedal: „Prišli sme sem ako cudzinec a každý si myslel, že máme proti nám tri body.“ „Dokázali sme poraziť veľmi silné Poľsko a priblížiť sa k remíze proti Švédsku. Stále verím.