Veda

Planetary Parade: Čo sa skutočne deje v júnovom planetárnom usporiadaní?

Mattias Delacroix/AP/File

Urán a Neptún je možné vidieť ďalekohľadom, keď sa v pondelok ráno zoradia s ostatnými planétami. Vo väčšine častí sveta je nedeľa ideálna pre daršan; V Severnej Amerike a Európe je nedeľa ideálna na daršan.

Prihláste sa na odber vedeckého bulletinu CNN Wonder Theory. Preskúmajte vesmír s fascinujúcimi objavmi, vedeckými pokrokmi a ďalšími novinkami,cnn
,

Chystá sa „planetparáda“, počas ktorej sa na oblohe za úsvitu objaví zoradených šesť planét, no len tri budú viditeľné voľným okom – a tento jav je bežnejší, ako sa zdá.

„Budete môcť vidieť Mars, Saturn a Jupiter,“ povedal Dr. James O'Donoghue, planetárny astronóm a vedecký pracovník na University of Reading v Spojenom kráľovstve. „Ak máte ďalekohľad a viete, kam sa pozerať, Urán pravdepodobne uvidíte, ale nemá zmysel čakať do východu slnka – môžete to urobiť už v noci. Záver je, že len asi polovica planét v tejto planetárnej zostave možno vidieť voľným okom.“

Podľa O'Donoghuea bude najlepším dňom na to, aby ste videli toto divadlo v Európe a Severnej Amerike, nedeľa, približne pol hodiny pred východom slnka. Povedal, že ak budete mať na pamäti tento časový rámec, budete mať možnosť vidieť Merkúr, hoci to nemusí byť jednoduché ani s ďalekohľadom.

„Problém je v tom, že slnko v tejto oblasti osvetlí oblohu,“ povedal O'Donoghue. „Je tesne pred východom slnka, ale na oblohe bude stále veľa svetla a pravdepodobne nebudete chcieť nasmerovať ďalekohľad príliš blízko k slnku.“

Ak máte ďalekohľad, bude to užitočné, najmä ak chcete vidieť Urán a Neptún. „Ale aby ste ich naozaj mohli vidieť, musíte byť tak priblížení na jeden cieľ, že zvyšok aj tak nevidíte, takže budete úplne mimo svojho zorného poľa,“ povedal.

READ  Záhada sondy Voyager 1 znamená pomalé diaľkové hovory pre NASA

V poradí, v akom budú planéty v nedeľu spolu, je Jupiter, Merkúr, Urán, Mars, Neptún a Saturn a sprevádzať ich bude aj polmesiac. Na konci týždňa, do štvrtka, sa Mesiac vzdiali – O'Donoghue povedal, že svetelné znečistenie sa zníži – a Merkúr si vymení pozície s Jupiterom.

Toto zarovnanie bude viditeľné pre pozorovateľov oblohy všade, ale ideálna situácia by bola Dátumy zobrazenia najbližších planét sa môžu líšiť závisí od toho, kde sa nachádzate V tomto svete.

Je dôležité poznamenať, že toto zarovnanie sa nedeje vo vesmíre, ale na oblohe pri pohľade z našej planéty.

Dr Kate Pattle, prednášajúca na Katedre fyziky a astronómie na University College London, povedala: „Stojíc na Zemi a pri pohľade na oblohu by sa zdalo, že existuje priama línia planét, ktorú môžete nazvať zoradením planét alebo prehliadka planét“.

„Ale fyzicky k žiadnemu skutočnému zarovnaniu nedochádza. Ide len o to, že väčšina planét je momentálne viac-menej na tej istej strane Slnka. Ak sa planéty skutočne zarovnajú vo vesmíre, nazýva sa to syzygy. veľmi zriedkavý jav,“ dodal.

Tento druh planetárneho zarovnania nie je v skutočnosti vôbec zriedkavý. „V najbližších rokoch ich bude oveľa viac, pretože vonkajšie planéty sa pohybujú po oblohe pomalšie, keďže sú od nás ďalej, čo vytvára veľa príležitostí na takéto zarovnania,“ povedal Pattle. „V skutočnosti pravdepodobne dôjde k lepšiemu zarovnaniu budúci február, keď budeme mať všetky planéty na oblohe súčasne, vrátane Venuše, ktorá na tejto chýba.“

Pattle povedal, že najlepší čas vidieť show je asi hodinu pred východom slnka v pondelok vo väčšine častí sveta a je optimistickejší, že Merkúr sa pripojí k skupine planét viditeľných bez prístrojov.

Povedal: „Ortuť možno zvyčajne vidieť voľným okom, ak sa nachádzate na mieste so slabým svetelným znečistením, ale je lepšie vidieť pomocou ďalekohľadu, pretože (planéta) nie je príliš jasná a objavuje sa iba pri východe slnka. “ Zobrazuje sa krátko pred 10:00, takže je zvyčajne viditeľné na dosť jasnom pozadí.“

READ  NASA začína zhromažďovať raketu na misiu Artemis Moon

Pattle povedal, že ak si nie ste istí, kde hľadať, užitočné môžu byť aplikácie ako Stellarium Mobile alebo Night Sky a v ideálnom prípade budete chcieť byť na mieste s nízkym svetelným znečistením a nízkym horizontom, ako sú Jupiter, Merkúr a Urán. Nebude to moc nad toto.

Mali by ste sa snažiť byť niekde s dobrým výhľadom na východ, pretože to bude viac-menej v smere východu slnka. „Jupiter bude najľahšie spozorovateľný, pretože to bude najjasnejšia planéta na oblohe po mesiaci,“ povedal Pattle. „Iné planéty nie je ľahké rozpoznať, ale neblikajú ako hviezdy, takže toto je jeden zo spôsobov, ako ich identifikovať.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close