Veda

Po dlhých oneskoreniach sa najsilnejšia raketa ULA chystala vypustiť klasifikovaný špionážny satelit

Po mnohých týždňoch meškania z dôvodu chybného vybavenia a nepriaznivého počasia je organizácia United Launch Alliance odhodená vypustiť svoju najsilnejšiu raketu z mysu Canaveral na Floride, lofting klasifikovaný špionážny satelit pre Národný úrad pre prieskum. Misia je konečne pripravená letieť celý mesiac po prvom pokuse o štart rakety, ktorý bol prerušený iba tri sekundy pred štartom.

Raketou idúcou na misiu ULA je Delta IV Heavy, obrie vozidlo, ktoré sa skladá z troch jadier rakiet, ktoré sú navzájom spojené, aby poskytli ďalší ťah. Je to jedna z najsilnejších rakiet na svete, aj keď nedosahuje výkon nabitý Falcon Heavy od SpaceX. ULA nelieta s Delta IV Heavy veľmi často, pretože je to drahé vozidlo na výrobu, ale spoločnosť používa raketu na veľké a ťažké satelity smerujúce na super vysoké obežné dráhy.

Užitočné zaťaženie rakety je NROL-44 a rovnako ako všetky misie NRO, jej účel je skrytý v tajnosti. Kancelária jednoducho poznamenáva že „NROL-44 podporuje celkovú misiu NRO v oblasti národnej bezpečnosti poskytovať spravodajské údaje vyšším politikom USA, spravodajskej komunite a ministerstvu obrany.“ ULA už zahájila 29 misií pre NRO, z ktorých mnohé si vyžiadali Delta IV Heavy.

ULA bola pripravená na uvedenie NROL-44 na svet v ranných hodinách 29. augusta. ULA sa počítala až do niekoľkých sekúnd pred štartom, pričom sa hlavné motory Delta IV Heavy krátko zapálili. Lenže motory sa rýchlo vypli a raketa zostala fixovaná na štartovacej ploche. ULA sa neskôr dozvedela, že zlyhala časť pozemného zariadenia, čo viedlo k prerušeniu. Výmene chybného zariadenia spoločnosti trvalo niekoľko týždňov.

Ďalšie problémy s vybavením na štartovacej ploche opäť posunuli čas štartu, ULA však dúfa, že tento týždeň odštartuje. Počasie bohužiaľ nebolo príjemné, zlé podmienky zdržiavali pokusy v pondelok a utorok. Ale konečne existuje 70-percentná šanca, že počasie bude dnes večer spolupracovať na spustení – takže dnes je asi ten pravý deň.

READ  Nový 10-ročný plán pre vesmír

Delta IV Heavy je naplánovaná na štart v utorok o 23:54 východného času z miesta štartu ULA na stanici vzdušných síl Cape Canaveral. ULA spustiť blog sa začne o 15:15 SEČ a jeho webové vysielanie sa začne o 23:34 SEČ pre všetkých, ktorí sú stále hore a dúfajú, že stihnú polnočný štart.

Aktualizácia 30. septembra, 15:00 ET: Tento príspevok bol aktualizovaný zo staršieho príspevku po niekoľkých oneskoreniach pri spustení.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close