Svet

Počet obetí záplav v Indonézii stúpol na 41, 17 je nezvestných

Tanah Tadar, Indonézia: Počet obetí bleskových záplav a studenej lávy zo sopky v západnej Indonézii cez víkend stúpol na 41, pričom 17 ľudí je nezvestných, uviedol v pondelok (13. mája) pre agentúru AFP predstaviteľ miestnej agentúry pre katastrofy.

Jedna z najaktívnejších indonézskych sopiek sa po hodinách výdatného dažďa pretrhla v sobotu večer dvoma okresmi na ostrove Sumatra, pričom zaplavené boli zaplavené cesty, domy a mešity.

„Odvčera v noci sme zaznamenali 37 úmrtí… ale od dnešného rána sa to opäť zvýšilo a počet dosiahol 41 (mŕtvych),“ povedal agentúre AFP predstaviteľ agentúry pre zmierňovanie následkov katastrof na západnej Sumatre Ilham Wahab.

Záchranári podľa neho pátrajú po 17 stále nezvestných, troch v okrese Agam a 14 v Tanah Dadar, najviac zasiahnutých oblastiach a domove pre státisíce ľudí.

Abdul Malik, šéf pátracej a záchrannej agentúry v provinčnom hlavnom meste Bandung, v nedeľu novinárom povedal, že medzi nájdenými telami sú aj dve deti – trojročné a osemročné.

Ilham vyzval „ľudí, aby sa radšej evakuovali na miesta príbuzných, na bezpečnejšie miesta“, než aby sa v hustom daždi ukrývali v stanoch.

„Zameriavame sa po prvé na vyhľadávanie a záchranu obetí a po druhé na ochranu evakuovaných osôb, ochranu zraniteľného obyvateľstva,“ povedal.

Guvernér Západnej Sumatry Maheldi Ansharullah v pondelok novinárom povedal, že asi 130 ľudí bolo presídlených do základnej školy v Agam, zatiaľ čo viac ako 2000 ľudí bolo evakuovaných na niekoľko miest v Thana Dadar.

Cesty sa v štvrtiach zmenili na rieky, poškodené boli mešity a domy.

Silné dažde zaplavili štvrte s blatistými záplavami a vozidlá odplavila neďaleká rieka, zatiaľ čo sopečný popol a veľké skaly sa zosypali z hory Marabi.

Studená láva, tiež známa ako lahar, je unášaná dažďom po svahoch sopky, kde sa prepravuje sopečný materiál, ako je popol, piesok a kamienky.

READ  Americký generál vyzýva Čínu, aby Trump nariadil vojnu: Správa | Správy Donalda Trumpa

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close