Svet

Rekordné zrážky v niektorých častiach Japonska po tropickej búrke

TOKIO: Časti Japonska sú zaplavené najväčšími dennými zrážkami od začiatku záznamov, pričom tropická búrka spôsobila viac ako 100 zosuvov pôdy, informovali v sobotu 9. septembra úrady.

Mesto Mobara v prefektúre Čiba, ktoré hraničí s hlavným mestom Tokio, zaznamenalo v noci do soboty 392 mm zrážok, čo je najväčšie množstvo zrážok, aké mesto zasiahlo za 24 hodín, odkedy Japonská meteorologická agentúra začala v roku 1976 monitorovať.

Záplava prichádza na konci týždňa dažďov vo východnej Ázii po tom, čo južné čínske mestá zasiahli rekordné zrážky, ktoré zaplavili veľké mestá a tajfún Haigui vyvrátil stromy a spôsobil záplavy na Taiwane.

Smrteľný dážď spadol aj v južnej Európe.

Vedci tvrdia, že klimatické zmeny zvyšujú riziko silných dažďov na celom svete, keďže teplejšia atmosféra zadržiava viac vody.

V piatok tropická búrka Yun-yeung prerušila niektoré vlakové spoje a zanechala tisíce domácností bez elektriny v regiónoch Čiba, Ibaraki a Fukušima.

V Mobare sa „rieka pri radnici v piatok rozvodnila a auto, ktoré bežalo neďaleko, bolo potrebné zachrániť,“ povedal hovorca mesta agentúre AFP.

„Voda sa vylievala do výšky pása,“ povedal s tým, že do rána hladiny väčšinou opadli.

Povedal, že úradníci neboli schopní pochopiť celý rozsah škôd.

Približne 280 milimetrov bolo zaznamenaných v dvoch ďalších oblastiach za 24 hodín, informoval meteorologický úrad.

Verejnoprávna televízia NHK informovala o viac ako 100 zosuvoch pôdy v regióne v dôsledku silných dažďov.

Vláda v sobotu letela dvoma vrtuľníkmi na prieskum poškodených oblastí, povedal agentúre AFP predstaviteľ provincie Čiba.

READ  Pár bol odhodený z lietadla, pretože ich dvojročná dcéra odmietla závoj: matka nedokázala potlačiť slzy

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close