Svet

Rekordné zrážky v niektorých častiach Japonska po tropickej búrke

TOKIO: Časti Japonska sú zaplavené najväčšími dennými zrážkami od začiatku záznamov, pričom tropická búrka spôsobila viac ako 100 zosuvov pôdy, informovali v sobotu 9. septembra úrady.

Mesto Mobara v prefektúre Čiba, ktoré hraničí s hlavným mestom Tokio, zaznamenalo v noci do soboty 392 mm zrážok, čo je najväčšie množstvo zrážok, aké mesto zasiahlo za 24 hodín, odkedy Japonská meteorologická agentúra začala v roku 1976 monitorovať.

Záplava prichádza na konci týždňa dažďov vo východnej Ázii po tom, čo južné čínske mestá zasiahli rekordné zrážky, ktoré zaplavili veľké mestá a tajfún Haigui vyvrátil stromy a spôsobil záplavy na Taiwane.

Smrteľný dážď spadol aj v južnej Európe.

Vedci tvrdia, že klimatické zmeny zvyšujú riziko silných dažďov na celom svete, keďže teplejšia atmosféra zadržiava viac vody.

V piatok tropická búrka Yun-yeung prerušila niektoré vlakové spoje a zanechala tisíce domácností bez elektriny v regiónoch Čiba, Ibaraki a Fukušima.

V Mobare sa „rieka pri radnici v piatok rozvodnila a auto, ktoré bežalo neďaleko, bolo potrebné zachrániť,“ povedal hovorca mesta agentúre AFP.

„Voda sa vylievala do výšky pása,“ povedal s tým, že do rána hladiny väčšinou opadli.

Povedal, že úradníci neboli schopní pochopiť celý rozsah škôd.

Približne 280 milimetrov bolo zaznamenaných v dvoch ďalších oblastiach za 24 hodín, informoval meteorologický úrad.

Verejnoprávna televízia NHK informovala o viac ako 100 zosuvoch pôdy v regióne v dôsledku silných dažďov.

Vláda v sobotu letela dvoma vrtuľníkmi na prieskum poškodených oblastí, povedal agentúre AFP predstaviteľ provincie Čiba.

READ  Singapurský súd poslal na štyri týždne do väzenia slúžku za útok na staršiu ženu pripútanú na lôžko s demenciou

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close