Svet

Poľsko kupuje americký systém bojového velenia za 2,5 miliardy dolárov

Poľsko podpísalo dohodu so Spojenými štátmi o kúpe integrovaného systému bojového velenia za 2,5 miliardy dolárov, uviedol vo štvrtok jeho minister obrany.

Členstvo v NATO a EÚ uskutočnilo v posledných rokoch značné vojenské nákupy – najmä zo Spojených štátov a Južnej Kórey – uprostred bezpečnostných obáv z vojny v susednej Ukrajine.

Varšava v súčasnosti dáva na obranu viac ako štyri percentá HDP, čo je najvyšší pomer spomedzi členov NATO.

„Poľská armáda získava operačný mozog pre systémy protivzdušnej a protiraketovej obrany,“ povedal poľský minister obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz spolu s americkým veľvyslancom vo Varšave.

„Po Spojených štátoch bude Poľsko druhou krajinou s najmodernejším jednotným systémom velenia na svete,“ dodal.

Americký veľvyslanec Mark Brzezinski, X, predtým zdôraznil dôležitosť dohody na Twitteri.

„Na vlastné oči sme na Ukrajine videli, aká dôležitá je protivzdušná a protiraketová obrana, a táto smernica poskytne Poľsku lepšie, moderné a efektívne nástroje na obranu územia NATO,“ napísal v poľštine.

Podľa dohody Poľsko dostane systém bojového velenia do roku 2031.

IBCS je ústrednou súčasťou modernizačnej stratégie americkej armády v oblasti protivzdušnej a protiraketovej obrany.

Odolná, otvorená, modulárna a škálovateľná architektúra systému je základom pre nasadenie skutočne integrovanej siete všetkých dostupných prostriedkov bez ohľadu na zdroj, službu alebo doménu.

IBCS umožňuje efektívnu a cenovo dostupnú integráciu súčasných a budúcich systémov, vrátane aktív nasadených v sieťach s podporou IP, protiUAS systémy, lietadlá 4. a 5. generácie, vesmírne senzory a ďalšie.

Sníma, identifikuje, sleduje a poráža vyvíjajúce sa vzdušné a raketové hrozby, čím umožňuje revolučné operácie „multi-doména, akýkoľvek senzor, najlepší výkon“.

AFP

READ  Aj keď WHO zruší výnimočný stav, zdravotníctvo bude stále poskytovať vakcíny proti Covid-19

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close