Hlavné správy

Poľskom vedené úsilie o vyslanie stíhačiek na Ukrajinu – obídenie Nemecka

Po vzore Poľska teraz Slovensko oznámilo plány vyslať na Ukrajinu stíhačky MiG-29. Spojené štáty mohli byť o týchto výsledkoch informované, ale Varšava neinformovala nemeckú vládu. Niektorí východoeurópski spojenci sa od západnej Európy dištancujú. A je na to dobrý dôvod.

Poľsko je opäť ochotné dodať Ukrajine zbrane. „Môžeme povedať, že čoskoro pošleme na Ukrajinu stíhačky MiG,“ povedal prezident Andrzej Duda počas štvrtkovej návštevy českého prezidenta Petra Pavla vo Varšave – krok, ktorý takmer predznamenal prechod, Dudovu cestu.

Duda zašiel o krok pred svojím premiérom Mateuszom Morawieckim, ktorý len deň predtým stanovil časový plán dodania lietadiel do Poľska. Povedal, že to bude trvať štyri až šesť týždňov a potom prezident a hlavný veliteľ oznámili kratší termín, len o niekoľko dní.

Dudovo oznámenie je ozvenou jeho januárovej návštevy západoukrajinského mesta Ľvov, keď oznámil, že Poľsko je pripravené dodať ukrajinskej armáde tanky Panther 2 nemeckej výroby – bez súhlasu Nemecka.

Na dodanie zbraní tretím stranám je zvyčajne potrebná vývozná licencia. Poľské oznámenie tankov bolo spôsobom, ako verejne vyvíjať tlak na Nemecko – a tým uvoľniť cestu pre dodávku tankov Leopard 2 do európskej aliancie. Práve boli dodané prvé bojové tanky a zdá sa, že podobný scenár sa odohráva aj so stíhačkami.

O niekoľko dní dorazia na Ukrajinu prvé štyri poľské lietadlá MiG-29 a ďalších 8 bude nasledovať. Pred začiatkom ruskej invázie mala Ukrajina odhadom 50 lietadiel zo sovietskej éry.

Krátke tréningové obdobie

Nie je známe, koľko bolo zničených a koľko stále funguje. Keďže ukrajinské letectvo už používa lietadlá MiG-29, piloti nemusia absolvovať zdĺhavé výcvikové programy. Trysky sa dajú rýchlo použiť.

V piatok nasledovalo Slovensko. Premiér Eduard Heger na Twitteri uviedol, že jeho vláda súhlasila s dodaním celkovo 13 lietadiel MiG-29 na Ukrajinu. To môže predstavovať celú slovenskú dodávku týchto prúdových lietadiel, pričom 11 je plne funkčných a dve sú použité na náhradné diely.

Dá sa predpokladať, že ide o spoločný projekt Poľska a Slovenska.

V reakcii na žiadosť o Welt am Sonntag, Slovenské ministerstvo obrany neposkytlo žiadne podrobnosti a trvá na tom, že ešte musia prebehnúť „medzinárodné rokovania“. Slovenské oznámenie je prekvapujúce najmä preto, že ide o kontroverzné rozhodnutie medzi ľuďmi. S predčasnými voľbami v septembri vláda riskuje. Napriek tomu všetkému medzi nimi Poľsko a Slovensko poskytujú Ukrajine 25 prúdových lietadiel.

READ  Manažérka Fínska Anna Signelová bola nahnevaná, že Írsko spomaľuje hru

Pacific Press / Pacific Press cez ZUMA Wire

3. mája 2019, Varšava, Poľsko – Vojenská prehliadka sa konala pri príležitosti 20. výročia členstva Poľska v NATO a 15. výročia jeho členstva v Európskej únii.

Kontroly tiež

Dá sa predpokladať, že ide o spoločný projekt Poľska a Slovenska. To znamená, že Poľsko vytvorilo „malú koalíciu“ krajín, ktoré používajú prúdové lietadlá MiG-29 – s cieľom rýchlo pomôcť Ukrajine a odstrániť zákaz dodávky stíhačiek západnej koalície, ako aj bojových tankov. Súčasťou tohto nového bloku je aj Česká republika.

Nie je náhoda, že verejné vyhlásenia poľských predstaviteľov prišli počas dvojdňovej návštevy prezidenta Pavla v Poľsku. Pretože väčšina poľských lietadiel MiG pochádza z Českej republiky, možno niektoré z východonemeckých zásob.

Nemecká vláda môže čoskoro čeliť otázke udelenia vývoznej licencie.

Nemecký minister obrany Boris Pistorius priznal, že nebol informovaný o plánoch Poľska. Nezdá sa pravda, že nemecká vláda nebola zapojená do takéhoto základného bezpečnostného rozhodnutia prijatého spojencami NATO.

Nemecká vláda však môže čoskoro čeliť otázke udelenia vývoznej licencie. Celkovo má Poľsko 28 lietadiel MiG-29, vrátane niektorých východonemeckých zásob, dodaných poľským vzdušným silám v roku 2004 za nominálnu cenu jedno euro. Vo Varšave už kolujú nápady, ako dať Ukrajine celú flotilu MiGov.

Nemecká kancelárka to už zrejme vie. Nie je jasné, ako Scholes zareaguje na poľskú žiadosť, keďže už teraz nie je ochotný poskytnúť Ukrajine lietadlá.

Dodávka lietadiel západnej výroby

„Niekto v koalícii musí urobiť prvý krok. To sme urobili a teraz dúfame, že lety ako Slovensko ponúknu aj ďalšie krajiny,“ povedal špičkový kolega poľského premiéra. Welt am Sonntag. Povedal, že by to mala byť „naša spoločná, zosúladená akcia“.

READ  Slovensko za jeden deň eviduje 1100 bombových hrozieb, spustilo vyšetrovanie teroru

V poľských vládnych kruhoch zrejme cítia, že teraz je čas pripraviť pôdu na dodávku stíhačiek západnej výroby na Ukrajinu. „Dodávka prúdových lietadiel F-16 je komplikovanejšia a náročnejšie na vybudovanie európskej aliancie ako tanky Panther. Nemali by sme však vylúčiť dodávku moderných západných lietadiel na Ukrajinu,“ uviedol predstaviteľ poľskej vlády.

Biely dom vylúčil poskytnutie amerických lietadiel F-16, no nezdá sa, že by sa od toho svojich spojencov pokúšal odradiť. Podľa správy o The Washington PostZamestnanci Pentagonu očakávajú, že Joe Biden na to zmení názor. Ale to sa ešte nestalo.

Pokojne však môžeme predpokladať, že Američania boli o plánoch Poľska informovaní. Varšava a Washington úzko spolupracujú v otázkach bezpečnosti. Riaditeľ CIA William Burns bol tento týždeň v hlavnom meste Poľska. Je známe, že sa stretol s prezidentom Dudom, jeho hlavným poradcom pre zahraničnú politiku Marcinom Przydaczom a šéfom poľského úradu národnej bezpečnosti Jacekom Siewirom.

Nielenže USA budú hrať dôležitú úlohu ako garant bezpečnosti Poľska, ale medzery v poľských lietadlách vyplnia ultramoderné americké lietadlá F-35 stealth.

Už pred ruskou inváziou na Ukrajinu bolo Poľsko súčasťou programu F-35. Je potrebné získať 32 trysiek. Okrem toho si Varšava objednala z Južnej Kórey 48 stíhačiek FA-50, ktoré sú porovnateľné s modelom F-16. Poľsko má už v prevádzke 48 amerických stíhačiek.

Kedy bude Poľsko schopné dodať Ukrajine ďalšie MiGy a – v kontexte západnej aliancie možno aj F-16 – bude závisieť od toho, ako rýchlo budú tieto lietadlá dodané. Nemecko nebude hrať v týchto rozhodnutiach hlavnú úlohu.

Z článkov na vašej stránke

Súvisiace články z celého webu

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close