Hlavné správy

Pompeo dúfa, že ostatné arabské štáty nadviazajú vzťahy s Izraelom

JERUSALEM 24. augusta (Reuters) – Ministerka zahraničných vecí USA Mike Pompeo v pondelok ocenila normalizáciu vzťahov Izraela so Spojenými arabskými emirátmi (SAE) a dúfa, že ju budú nasledovať aj ostatné arabské krajiny. Agentúra AFP o tom informovala.

Veľmi dúfam, že sa k nemu pripoja ďalšie arabské štáty„Pompeo povedal novinárom v Jeruzaleme po rozhovoroch s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom.“

Netanjahu povedal, že dohoda s SAE, ktorú sprostredkoval prezident USA Donald Trump, „je prospešná pre mier a regionálnu stabilitu“.

Myslím, že to ohlasuje novú éru, v ktorej by sa mohli pripojiť ďalšie národy“.

Pompeo hovoril o príležitosti, ktorá čaká budúcich partnerov „na spoluprácu a uznanie izraelského štátu“.

Šéf americkej diplomacie pricestoval do Izraela v pondelok, kde začal svoju päťdňovú návštevu Blízkeho východu s cieľom normalizovať vzťahy židovského štátu s SAE.

Pompeo navštívi aj Sudán, Spojené arabské emiráty a Bahrajn.

Izrael a SAE minulý štvrtok oznámili, že dosiahli dohodu o nadviazaní diplomatických vzťahov. Americký prezident Donald Trump o tom ako prvý informoval, pretože dohodu sprostredkovali Spojené štáty.

Očakáva sa, že izraelská delegácia a SAE podpíšu dohodu v Bielom dome v priebehu nasledujúcich troch týždňov. Malo by sa vzťahovať aj na zavedenie priamych letov, bezpečnosti, telekomunikácií, energetiky, cestovného ruchu a zdravotnej starostlivosti. Tieto dve krajiny budú tiež spolupracovať v boji proti pandémii koronavírusov.

READ  Má nájomné bývanie na Slovensku budúcnosť? - Prenajímateľ a nájomca - Prenájom

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close