Hlavné správy

Poprední slovenskí zákonodarcovia podporili nový zákon o zrušení protikorupčného prokurátora

Poslanci novej koaličnej vlády populistického premiéra Roberta Fica odhlasovali prepracovanie trestného zákona a zrušenie úradu špeciálneho prokurátora, ktorý sa zaoberá závažnou kriminalitou a korupciou.

BRATISLAVA – Poslanci novej koaličnej vlády populistického premiéra Roberta Fica vo štvrtok odhlasovali revíziu trestného zákona a zrušenie funkcie špeciálneho prokurátora, ktorý sa zaoberá závažnou kriminalitou a korupciou.

Zákon čelil ostrej kritike doma aj v zahraničí.

Tisícky Slovákov opakovane vyšli do ulíc protesty, ktoré sa začali pred dvoma mesiacmi a z hlavného mesta Bratislavy sa rozšírili do viac ako 30 miest a dokonca aj do zahraničia.

V 150-člennom parlamente, známom ako Národná rada, hlasovalo 78 poslancov za plán, ktorý zahŕňa zrušenie špeciálnej prokuratúry, ktorá sa zaoberá závažnými trestnými činmi ako korupcia, organizovaný zločin a terorizmus.

Tie prípady budú riešiť prokurátori na krajských úradoch, ktoré takéto trestné činy neriešili 20 rokov.

Medzi pripravované zmeny patrí zníženie trestov za korupciu a niektoré ďalšie trestné činy, možnosť podmienečných trestov a výrazné skrátenie premlčacej doby.

Prezidentka Zuzana Čaputová varovala, že zmeny podkopú právny štát a spôsobia spoločnosti „nevyčísliteľné“ škody.

Kaputová povedala, že je pripravená vetovať novelu a podať ústavnú výzvu, ak vládna trojkoalícia prehlasuje jej veto. Výzvu plánujú aj opozičné strany.

Európsky parlament spochybnil schopnosť Slovenska bojovať proti korupcii, ak prijme zmeny. Európska prokuratúra uviedla, že plány Slovenska ohrozujú finančné záujmy EÚ a ochranu jej protikorupčného rámca.

Vládna koalícia presadila zmeny zrýchleným parlamentným konaním, čo znamená, že návrh zákona nepreskúmali odborníci a iní, ktorí sa bežne podieľali na procese. Konfederácia tiež obmedzila čas na parlamentnú diskusiu.

Viacerí ľudia spojení s premiérovou stranou čelia kauzám v korupčných kauzách.

READ  Slovensko Futbal Kanada Uruguaj | Národný šport

Figo sa vlani na štvrté funkčné obdobie vrátil k moci po tom, čo jeho ľavicová strana Smar (Smer) zvíťazila v parlamentných voľbách 30. septembra na proruskej a protiamerickej platforme.

Jeho kritici sa obávajú, že Slovensko môže opustiť svoj prozápadný trend a nasledovať príklad Maďarska za premiéra Viktora Orbána.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close