Svet

Portugalskí socialisti sa zaviazali zvýšiť minimálnu mzdu, Reuters

2/2
© Reuters. Novozvolený generálny tajomník Socialistickej strany Pedro Nuno Santos gestami počas 24. kongresu socialistov v Lisabone v Portugalsku 7. januára 2024. REUTERS/Pedro Nunes

2/2

Autor: Sergio Goncalves

LISABON (Reuters) – Pedro Nuno Santos, nový líder portugalskej vládnucej Socialistickej strany (PS), v nedeľu sľúbil, že v prípade víťazstva v marcových voľbách posilní ekonomickú konkurencieschopnosť a zvýši minimálnu mzdu prostredníctvom viacerých ústupkov pre vybrané odvetvia.

Socialistický premiér Antonio Costa, ktorý je vo funkcii od roku 2015, rezignoval 7. novembra v dôsledku vyšetrovania údajných nezrovnalostí pri nakladaní jeho vlády s projektmi lítia, vodíka a dátových centier.

Prezident Marcelo Rebelo de Sousa vyhlásil predčasné voľby na 10. marca.

Väčšina prieskumov spája PS so stredopravou Sociálnodemokratickou stranou, no mnohí analytici sa obávajú povolebnej bažiny a posilnenia úlohy krajne pravicovej, protiestablišmentálnej strany Sega.

Na stredoľavej straníckej konferencii Santos povedal: „Iba sofistikovanejšia, diverzifikovaná ekonomika môže produkovať s vyššou pridanou hodnotou, lepšími mzdami a generovať príjmy na financovanie vyspelého sociálneho štátu.“

V júni sa Portugalsko umiestnilo na 39 zo 64 krajín vo svetovom rebríčku konkurencieschopnosti IMD-Inštitútu pre rozvoj manažmentu, čím sa Dánsko, Írsko a Švajčiarsko umiestnili medzi tri najkonkurencieschopnejšie ekonomiky.

„Nechceme krajinu, ktorá je priemerná v Európskej únii, ale nad ňou. Za desaťročie možno ekonomiku transformovať iba selektívnejšími stimulmi… s väčším množstvom peňazí pre menej sektorov…“ povedal Santos.

Kľúčové sektory určia inštitúcie a univerzity, povedal.

Portugalská centrálna banka minulý mesiac znížila svoju prognózu hospodárskeho rastu na rok 2024 na 1,2 % z 1,5 % stanovených v októbri, čo je spomalenie z minuloročnej expanzie o 2,1 %.

Santos sa tiež zaviazal, že v roku 2028 zvýši minimálnu mzdu aspoň na 1 000 eur (1 094,10 dolára) mesačne v porovnaní so súčasnými 820 eurami.

READ  EÚ sa pripravuje znížiť dodávky plynu do Ruska kvôli sankciám | Európa | Správy a aktuálne udalosti z celého kontinentu | DW

Štyridsaťšesťročný bývalý minister infraštruktúry nahradil Costu na poste generálneho tajomníka PS po víťazných straníckych voľbách v polovici decembra.

Ocenil Costu za vyrovnanie verejných účtov za posledných osem rokov, uznal však nedostatok lekárov a učiteľov a problémy s dostupnosťou bývania.

(1 dolár = 0,9140 eura)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close