Svet

Izrael obviňuje Sýriu, že pri náletoch zabila desiatky ľudí

Otvorte Editor's Digest zadarmo

Izraelské nálety v provincii Aleppo na severe Sýrie zabili a zranili desiatky civilistov a vojenského personálu, uviedlo sýrske ministerstvo obrany, čo vyvolalo obavy, že rastúce napätie na Blízkom východe by mohlo spustiť širší regionálny konflikt.

„Izraelský nepriateľ podnikol nálety zamerané na niekoľko miest na vidieku Aleppa zo smeru od Atria, juhovýchodne od Aleppa,“ uviedlo ministerstvo vo vyhlásení v piatok bez toho, aby špecifikovalo počet obetí.

Opozičný vojnový monitor uviedol, že pri útokoch zahynulo 42 ľudí, väčšinou sýrskych vojakov. Agentúra Reuters uviedla, že zahynulo 38 ľudí vrátane civilistov a vojakov. Kancelária Hizballáhu pre styk s médiami pre Financial Times uviedla, že medzi mŕtvymi je päť bojovníkov z Iránom podporovanej libanonskej militantnej skupiny.

Ak sú čísla presné, útok by znamenal najhoršiu izraelskú ofenzívu v Sýrii od vypuknutia vojny v Gaze medzi Izraelom a Hamasom po útoku palestínskej militantnej skupiny na Izrael zo 7. októbra.

Štrajky sú najnovšou eskaláciou regionálneho nepriateľstva, ktoré sa zintenzívnilo od začiatku konfliktu v Gaze.

Ako súčasť čoraz otvorenejšieho konfliktu na Blízkom východe za posledné desaťročie izraelské sily podnikli početné nálety proti silám spojeným s Iránom. Izrael opakovane útočil na ciele v Sýrii vrátane letísk v Aleppe a Damasku, ako aj na sklady zbraní spojené s Teheránom a jeho zástupcami v Sýrii.

Napätie medzi oboma štátmi sa od októbra zvýšilo, čo viedlo k smrteľným útokom a prinútilo Irán stiahnuť niektorých svojich vysokých predstaviteľov zo Sýrie.

Dvaja civilisti zahynuli pri izraelskom útoku na budovu na vidieku v Damasku, informovala v piatok sýrska štátna tlačová agentúra SANA.

Najnovšie útoky nasledovali po inom údajnom izraelskom útoku v sýrskej východnej provincii Deir Ezzor začiatkom tohto týždňa, pri ktorom miestne médiá uviedli, že zabil najmenej 15 ľudí.

READ  Svetový mierový summit mládeže sa uskutoční v Abuji 8. decembra

USA boli nútené poprieť, že vykonali útoky na Deir Ezzor po tom, čo sýrske a iránske médiá obvinili ich sily. Sýrska štátna tlačová agentúra uviedla, že pri útoku zahynul najmenej jeden civilista, zatiaľ čo iránske štátne médiá uviedli, že zahynul aj poradca jej elitných revolučných gárd.

Medzitým bol člen Hizballáhu Ali Naim zabitý pri piatkovom útoku izraelského bezpilotného lietadla v južnom Libanone, uviedol úrad pre styk s médiami. Izraelská armáda uviedla, že bol zástupcom veliteľa raketovej a raketovej jednotky Hizballáhu v Libanone, Hizballáh to však poprel.

Útoky nasledovali po izraelských náletoch v Libanone v stredu večer, pri ktorých zahynulo 16 ľudí, a po odvetnom raketovom útoku bojovníkov Hizballáhu, ktorý zabil jedného v Izraeli.

Izrael sa k útokom bezprostredne nevyjadril. Vo všeobecnosti nepotvrdzuje ani nevyvracia obvinenia z atentátov alebo útokov proti Iránu alebo Sýrii.

Cezhraničné útoky medzi Izraelom a Hizballáhom viedli k masovému vysídľovaniu civilistov na oboch stranách izraelsko-libanonskej hranice a zvýšili obavy z regionálnej vojny.

Po smrtiacom útoku Hamasu na južný Izrael zo 7. októbra predstavitelia židovskej vlády uviedli, že už nebudú tolerovať prítomnosť síl Hizballáhu na severnej hranici krajiny.

Ori Gordin, šéf severného velenia izraelských obranných síl, tento týždeň povedal, že Izrael „vedie veľmi významné ofenzívy proti Hizballáhu“ a že „bude naďalej dostatočne agresívny na to, aby výrazne zasiahol a zatlačil Hizballáh“.

Tento týždeň severné velenie usporiadalo aj výcvikový program pre dôstojníkov, ktorý bol navrhnutý na podporu „vyrovnanosti“ pozdĺž libanonskej hranice.

Hizballáh a iránski predstavitelia opakovane povedali, že nechcú vojnu. Izraelskí predstavitelia tiež tvrdia, že uprednostňujú diplomatické riešenie.

USA vedú úsilie o sprostredkovanie dohody na zmiernenie situácie. Hovorca Národnej bezpečnostnej rady Bieleho domu John Kirby vo štvrtok novinárom povedal: „Máme jasno: nepodporujeme vojnu v Libanone.“

READ  WHO varuje pred smrteľnými prípadmi COVID-19 v Afrike

Mierové sily OSN v Libanone vyjadrili znepokojenie nad násilím a uviedli, že sú „pripravené podporiť proces akýmkoľvek spôsobom, vrátane zvolania tripartitného stretnutia na žiadosť strán“.

Ďalšie správy Pita Ghafari v Teheráne a Guy Sasson a James Shotter v Jeruzaleme

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close