Svet

Rusko priťahuje veľké množstvo vývozu Spotnik V, ale výrazne ho dováža

Rusko Ako riešenie problému s nedostatkom očkovacích látok bola domáca vakcína Govt-19 „Sputnik V“ chválená za svoj vývoz do rôznych krajín sveta, ale vakcína je podľa správ The New York Times tichým dovozcom.

Obsah bude pokračovať aj po reklame

Reklama

Vláda už podpísala dohodu s juhokórejskou spoločnosťou na výrobu Spotniku V, z ktorej sa už získali vakcíny. Médiá píšu, že existujú aj plány na získanie vakcín od spoločností v Indii.

Aj keď veľkosť dovážaného modelu Spotnik V nie je známa z dôvodu dôvernosti zmlúv, príbehy šírené Ruskom prekonávajú skutočnosť, že môže poskytovať vakcíny aj iným krajinám, ktoré ich nemajú.

Očakáva sa, že dovoz vakcín do Ruska sa v najbližších týždňoch a mesiacoch prudko zvýši, čo pomôže urýchliť pomalé očkovanie v samotnom Rusku. Prípad tiež ilustruje, že ani krajiny, kde vedci vyvinuli úspešnú vakcínu, sa nemôžu zaobísť bez cezhraničného obchodu na ochranu zásob.

Už v decembri juhokórejský výrobca G.L. Rusko očakáva dve nákladné lietadlá s vakcínami od Raby a ďalšie dodávky sa očakávajú v najbližších dňoch. Indickí veľvyslanci tiež odhaľujú plány na vývoz Spotniku V do Ruska.

Rusko má s Indiou uzavreté štyri dohody o výrobe vakcín. Minulý týždeň Moskva podpísala dohodu s indickou spoločnosťou Vircho Biotech na výrobu 200 miliónov dávok Spotniku V ročne.

Produkcia vakcín v Rusku bola pôvodne zastavená pre nedostatok biotechnologického vybavenia, ktoré sa Čína pokúsila získať na jeseň, uviedli noviny.

Majiteľ Kremľa Vladimir Putin minulý týždeň uviedol, že hladiny Sputniku V boli v Rusku distribuované od minulého augusta s cieľom zaočkovať 8,9 milióna ľudí. Ruský minister priemyslu zasa sľúbil, že v apríli zdvojnásobí množstvo vakcín vyrobených každý mesiac.

READ  Obvinenia voči novozélandskému reportérovi Danovi Woottonovi vyšetrovala polícia

V Rusku zaočkovanosť výrazne zaostáva za väčšinou európskych krajín a USA. 4,4% ruskej populácie dostane najmenej jednu dávku. Priemer je 10% v Európskej únii (EÚ) a 26% v Spojených štátoch.

Nie je známe, aký dôležitý bude dovoz Sputniku V na riešenie nedostatku vakcín v Rusku, ale zatiaľ sa Moskva rozhodla zvýrazniť malý počet exportov vakcín, informoval New York Times.

Viac ako 20 krajín po celom svete začalo očkovať vakcínami poskytnutými Ruskom v Argentíne, Maďarsku, Bolívii, Alžírsku, Paraguay a mnohých ďalších. Úradníci však predtým poukázali na to, že cezhraničný dopyt spoločnosti Spotnik V bude musieť byť uspokojený vakcínami zahraničnej výroby.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close