Svet

1 milión pútnikov dnes začína hadždž

Dubaj: Jeden milión pútnikov, vrátane 850 000 zo zahraničia, dnes oficiálne začne rituály hadždž, čím sa vytvorí najväčšia ročná púť od pandémie.

Tisíce pútnikov začali od piatku svoju púť hadždž do posvätného mesta Mekka v Saudskej Arábii.

Mnoho nových prichádzajúcich už začalo prvý rituál sedemkrát chodiť okolo Kaaby, veľkej čiernej kubickej stavby v strede Veľkej mešity.

„Keď som prvýkrát uvidel Kaabu, cítil som niečo zvláštne a začal som plakať,“ povedal egyptský pútnik Mohammed Lotfi agentúre AFP.

Bezpečnostné sily pochodovali v nedeľu cez prehliadkové mólo v Mekke, zatiaľ čo policajné sily usporiadali simulovanú demonštráciu scenára prenasledovania a zabavenia a záchranári predviedli rýchle reakčné časy, aby zdvihli lietadlo do bezpečia.

Hadždž je jedným z piatich pilierov islamu, ktorý musia moslimovia všetkých schopností vykonať aspoň raz.

V roku 2019 sa na rituáloch, ktoré zahŕňali zhromaždenie na hore Arafat a „ukameňovanie diabla“ v Mine, zúčastnilo asi 2,5 milióna ľudí.

Nasledujúci rok, keď sa pandémia rozšírila, boli cudzinci zakázaní a počet veriacich bol obmedzený na 10 000, aby sa zabránilo tomu, že sa hadždž stane globálnym superšíriteľom.

Tento počet sa do roku 2021 zvýši na 60 000 občanov a obyvateľov Saudskej Arábie.

Tohtoroční pútnici – povolený je iba vek do 65 rokov – sa zúčastnia za prísnych hygienických podmienok.

Viac ako 4000 pracovníkov vo Veľkej mešite

Výlet hadždž stojí najmenej 5 000 dolárov na osobu. Predtým, ako si pandémia celosvetovo vynútila sociálne dištancovanie, zarobila podľa oficiálnych údajov približne 12 miliárd dolárov ročne od 2,6 milióna pútnikov, ktorí išli do Mekky a Mediny na hadždž a približne 19 miliónov návštevníkov Umry. Umrah je ďalšou formou púte, ktorú možno podniknúť kedykoľvek počas roka.

READ  Učitelia zo Zimbabwe očakávajú v Spojenom kráľovstve svetlejšiu budúcnosť

Saudská Arábia teraz umožňuje ženám vykonávať hadždž bez sprievodu mužských príbuzných, od tejto požiadavky sa minulý rok upustilo.

Masky už nie sú povinné vo väčšine uzavretých priestorov v Saudskej Arábii, ale budú na najposvätnejšom mieste islamu, vo Veľkej mešite. Pútnici prichádzajúci zo zahraničia by mali predložiť negatívny výsledok testu PCR.

Predstavitelia uviedli, že Veľkú mešitu „umyje 10-krát denne… viac ako 4 000 robotníkov a pracovníčok“, pričom zakaždým použije 130 000 litrov (34 000 galónov) dezinfekčného prostriedku.

Od začiatku pandémie zaznamenala Saudská Arábia viac ako 795 000 prípadov koronavírusu, z ktorých 9 000 zomrelo, v populácii približne 34 miliónov.

Okrem Covidu je ďalšou výzvou pražiace slnko v jednej z najhorúcejších a najsuchších častí sveta, kde teploty v častiach Saudskej Arábie už dosahujú 50 stupňov Celzia (122 Fahrenheitov).

Iracký pútnik Ahmad Abdul-Hasan al-Fadlawi však povedal, že teplo bolo to posledné, na čo myslel, keď bol v Mekke.

„Mám 60 rokov, takže je normálne, ak som fyzicky unavený kvôli horúcemu počasiu, ale som pokojný a to je pre mňa dôležité,“ povedal pre AFP.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close