Svet

Nemeckí farmári obliehali Berlín s traktormi v rade na dotácie

  • Jessica Parker, berlínska korešpondentka
  • správy BBC

zdroj obrazu, Dobré obrázky

Poľnohospodári v Nemecku začali na protest proti znižovaniu dotácií blokovať cesty, pričom neďaleko berlínskej Brandenburskej brány parkuje okolo 200 traktorov.

Blokády hlásia aj Bádensko-Württembersko, Severné Porýnie-Vestfálsko, Sasko a Bavorsko.

Účelom zníženia dotácií je vyriešiť rozpočtovú krízu po tom, čo súd rozhodol, že vládny rozpočet na rok 2024 bol nezákonný.

Škrty sa však skončili a existujú obavy, že ďalší rad by mohol podporiť popularitu krajnej pravice.

Ministerka vnútra Nancy Fasserová v reakcii na blokády varovala, že zabránenie ľuďom chodiť do práce, školy alebo navštíviť lekára by „spôsobilo hnev a nejednotu“.

Farmári však zúria a ich odborový zväz DBV vyzval vládu, aby upustila od všetkých plánov na zníženie dotácií farmárov.

„V opačnom prípade utrpí ponuka vysokokvalitných potravinárskych výrobkov,“ varoval prezident DBV Joachim Ruckweit v rozhlasovom rozhovore.

Ministri sa snažia zapchať fiškálnu čiernu dieru v hodnote desiatok miliárd eur po tom, čo novembrové bombové rozhodnutie nemeckého ústavného súdu vyhlásilo vládny rozpočet za nezákonný.

Následné plány na ukončenie daňových úľav pre poľnohospodárov na poľnohospodársku naftu však už boli oslabené a prechod sa má teraz postupne zaviesť. Vláda tiež upustila od plánov zrušiť preferenčný systém dane z vozidiel.

Ani to však neutíchlo hnev farmárov a v vzrušených scénach skupina demonštrantov minulý týždeň zabránila vicekancelárovi Robertovi Habeckovi vystúpiť z lode.

popis obrázku,

Farmári protestujú po celej krajine

Demonštrácia vyvolala rozsiahle odsúdenie a vyvolala nové obavy z radikalizácie politickej diskusie v Nemecku.

Spolupredsedníčka krajne pravicovej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) Alice Weidelová však uviedla, že epizóda ukazuje, že vicekancelárku „už nikto neberie vážne“.

„Namiesto toho, aby hľadal ďalšiu konverzáciu, utiekol na člne,“ napísal.

AfD sa v prieskumoch dostala na rekordnú úroveň, keď dosiahla vyššie skóre ako tri vládne strany po sebe.

V rámci nemeckej vládnucej semaforovej koalície sociálnych demokratov, zelených a slobodných demokratov sa často objavujú správy o vzájomných bojoch a sotva maskovanom napätí.

Rozhodujúce regionálne voľby koncom tohto roka posunú aspoň časť nálady v krajine k voľbám v troch východných spolkových krajinách – Sasku, Brandenbursku a Durínsku.

Plánované štrajky rušňovodičov vyvinú počas tohto víkendu ďalší tlak na koalíciu.

Nemecká odborová organizácia GDL v nedeľu uviedla, že od stredy vyzve členov na odstúpenie od zmluvy v spore o platy so železničným operátorom Deutsche Bahn.

Keďže v centre Berlína pristavujú traktory, je to pre vládu kancelára Scholesa neblahý začiatok a prichádza s predpoveďami pomalého hospodárskeho rastu v krajine, ktorá sa často označuje ako „veľmoc“ EÚ.

READ  Rwanda: Kalibata vymenovaný do prezidentského poradného panelu COP28 pre klimatické zmeny

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close