Veda

Posádka astronautov skolabovala neďaleko Floridy, čím sa skončil päťmesačný pobyt vo vesmíre

(CNN) Štyria astronauti, ktorí tvoria tím Crew-5 na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice, sa v sobotu vrátili domov z päťmesačného pobytu vo vesmíre a pristáli v Mexickom zálive.

Kapsula SpaceX Crew Dragon vzlietla z vesmírnej stanice o 2:20 ET, čím sa začala posledná etapa cesty astronautov. Kozmická loď vykonala manévre smerom k Zemi pred opätovným vstupom do atmosféry na pristátie pri pobreží Tampy na Floride v sobotu tesne po 21:00 ET.

Záchranné lode čakali na príchod tímu, pripravené zdvihnúť kapsulu na more a umožniť posádke vystúpiť, čo astronautom umožnilo prvý nádych čerstvého vzduchu za takmer 160 dní.

Štyria členovia posádky – astronauti Nicole Mann a Josh Cassada z NASA, astronaut Koichi Wakata z JAXA alebo Japan Aerospace Exploration Agency a kozmonautka Anna Kikina z ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos – dorazili na vesmírnu stanicu na kapsule SpaceX Crew Dragon vlani v októbri. . odišiel pre , Posledných niekoľko mesiacov strávil dokončovaním výskumných experimentov a udržiavaním kroku s údržbou dve desaťročia starého laboratória na obežnej dráhe.

A niekoľko dní pred odchodom astronauti Crew-5 odovzdávali operácie tímu Crew-6, ktorý dosiahol vesmírnu stanicu 3. marca,

Na tejto fotografii, ktorú poskytla NASA, v smere hodinových ručičiek zľava, sa letoví inžinieri Expedície 68 Anna Kikina z Roskosmosu, Josh Cassada a Nicole Mann z NASA a Koichi Wakata z JAXA (Japan Aerospace Exploration Agency) zhromažďujú v Kibo Medzinárodnej vesmírnej stanice. Laboratórny modul 1. marca 2023.

stretnúť sa s posádkou

Mann sa stal registrovaným členom kmeňa Velaki z rezervácie Round Valley prvá domorodá Američanka, ktorá cestovala Točiť sa, Rovnako ako iní astronauti venoval čas na jeho ceste verejného dosahu, z ktorých niektoré sa zamerali na inšpiráciu domorodých obyvateľov deti. počas osvetové podujatie V novembri 2022 Mann Lapač snov – tradičný totem domorodých Američanov, ktorý mal odohnať zlé sny – ktorý si vzala so sebou na vesmírnu stanicu.

READ  Konečné plány pre najmodernejšieho tvorcu kozmických máp

„Som veľmi hrdý na to, že zastupujem domorodých Američanov a svoje dedičstvo,“ povedal Mann novinárom pred štartom. „Myslím si, že je dôležité oslavovať našu rozmanitosť a tiež si uvedomiť, aké dôležité je, keď spolupracujeme a spájame sa, neuveriteľné úspechy, ktoré môžeme dosiahnuť.“

Kikinina účasť na tomto lete bola súčasťou dohody o spolujazde NASA a Roskosmos V júli 2022. Napriek rastúcemu geopolitickému napätiu medzi Spojenými štátmi a Ruskom v podobe vojny na Ukrajine NASA opakovane vyhlásila, že jej spolupráca s Roskosmosom je nevyhnutná pre pokračovanie prevádzky vesmírnej stanice a cenného vedeckého výskumu na jej palube. Partnerstvo je dôležité.

Cesta znamenala prvý výlet do vesmíru pre Manna, Cassadu a Kikinu.

Wakata predtým lietala na letoch raketoplánu NASA a ruská kozmická loď Sojuz. Tento výlet bol piatym vesmírnym letom japonského astronauta.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close