Veda

Potenciálne obývateľná planéta veľkosti Zeme objavená vo vzdialenosti 40 svetelných rokov

Podľa novej štúdie bola v systéme vzdialenom 40 svetelných rokov nájdená potenciálne obývateľná exoplanéta, veľkosťou zhruba podobná Zemi.

Výskumníci uviedli, že táto planéta je veľkosťou takmer rovnaká ako Venuša, teda o niečo menšia ako Zem, a možno je na nej možný život.

Planéte s názvom Gliese 12b trvá 12,8 dňa, kým obehne hviezdu, ktorá je 27 % veľkosti Slnka. Zatiaľ nie je známe, či táto exoplanéta má atmosféru alebo nie.

Vedci za štúdiou však vo štvrtok publikovali v časopise Mesačné oznámenia Kráľovskej astronomickej spoločnostiodhadol povrchovú teplotu Gliese 12b na približne 107 °F (42 °C). Napriek tomu, že je horúca, táto teplota je nižšia ako väčšina z tisícok exoplanét, ktoré boli doteraz objavené.

Shishir Dholakia, jeden z autorov štúdie a doktorand v Centre pre astrofyziku na University of Southern Queensland, povedal: „Teplota Gliese 12b môže byť správna pre tekutú vodu, a to je dôležité, pretože si myslíme, že tekutá voda by mohla podporovať život. „je základnou súčasťou budúcnosti, ako ju poznáme.“ uviedol vo vyhlásení,

Výskumníci sa chcú bližšie pozrieť na túto exoplanétu, vrátane vesmírneho teleskopu Jamesa Webba od NASA, ktorý bude vypustený do vesmíru v roku 2021 a je vybavený sofistikovanými prístrojmi schopnými študovať atmosféry exoplanét.

Vedci chcú zistiť, či má táto planéta podobnú atmosféru ako Zem, alebo či je jej atmosféra taká extrémna a nepriateľská ako atmosféra Venuše. Alternatívne, Gliese 12b nemusí mať vôbec žiadnu atmosféru alebo atmosféru, ktorá je neznáma a nie je viditeľná v našej vlastnej slnečnej sústave, povedal.

Tieto zistenia môžu výskumníkom pomôcť lepšie porozumieť faktorom, vďaka ktorým sú exoplanéty potenciálne obývateľné. Tieto pozorovania môžu tiež objasniť, ako sa naša slnečná sústava vyvíjala.

READ  Sú Newtonove zákony gravitácie nesprávne: Výskumníci zaoberajúci sa pozorovaním

„Pretože Gliese 12b leží medzi Zemou a Venušou z hľadiska teploty, jej atmosféra nám poskytuje množstvo informácií o obývateľných dráhach planét počas ich vývoja,“ povedala spoluautorka štúdie Larissa Palethorpe, doktorandka na Univerzite v Edinburghu. University College London vás môže naučiť veľa o sebe.“ uviedol vo vyhlásení,

Gliese 12b bol objavený pomocou údajov zo satelitu NASA Transiting Exoplanet Survey Satellite, ktorý je navrhnutý na pozorovanie veľkého pásu oblohy približne mesiac. Tento vesmírny teleskop, vypustený do vesmíru v roku 2018, pozoruje periodické zmeny jasnosti tisícok hviezd.

Ak sa hviezda v pravidelných intervaloch stmieva, môže to byť znak toho, že okolo tejto hviezdy obieha planéta, prechádza pred ňou a dočasne blokuje jej svetlo.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close