Veda

Príznaky koronavírusu: Prípady začínajú horúčkou, hnačka je varovným signálom

Oficiálny zoznam symptómov COVID-19 neustále rastie. Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb sa teraz spájajú 11 príznaky ochorenia, hoci niektorí pacienti hlásili stavy, ktoré sa na tomto zozname nenachádzajú strata vlasov, čkaniea fialové, opuchnuté prsty na nohách,

„Nikdy som nevidel infekciu s týmto širokým spektrom prejavov,“ Dr. Anthony Fauci, riaditeľ Národného ústavu alergických a infekčných chorôb, povedal zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg minulý mesiac.

To môže sťažiť charakterizáciu prípadov koronavírusu. ale nedávna štúdia z University of Southern California identifikovali zreteľné poradie symptómov medzi takmer 56 000 pacientmi COVID-19.

Vedci zistili, že väčšina symptomatických pacientov začína horúčkou, po ktorej nasleduje kašeľ. Potom sa môžu vyskytnúť bolesti v krku, bolesti hlavy alebo svalové bolesti a bolesti, po ktorých nasleduje nevoľnosť alebo zvracanie, potom nakoniec hnačka.

Vedci väčšinou zistili, že pacienti s miernejšími prípadmi vykazovali rovnaké príznaky ako pacienti s ťažkými prípadmi. Hnačka by však mohla byť príznakom závažnejšej infekcie.

„Táto správa naznačuje, že hnačka ako skorý príznak naznačuje agresívnejšie ochorenie, pretože každý pacient v tomto súbore údajov, u ktorého sa pôvodne vyskytla hnačka, mal nakoniec zápal pľúc alebo dýchanie,“ píšu vedci.

CDC to tiež zistil niektorí pacienti COVID-19 môžu mať hnačku pred rozvojom horúčky.

Napriek tomu bola hnačka medzi pacientmi COVID-19 skúmanými v novej štúdii pomerne zriedkavá: malo ju menej ako 4% pacientov v porovnaní s 88% pacientov s horúčkou a 68% s kašľom. Zistili sa aj iné menšie štúdie hnačka je častejšia medzi hospitalizovaných pacientov COVID-19: medzi 10% a 34%.

READ  Nakoniec vedci objavili kľúčový molekulárny mechanizmus ľudského sluchu: ScienceAlert

Definovanie „klasického“ prípadu COVID-19

koronavírus


Getty


Definovanie typickej progresie symptómov COVID-19 by mohlo pomôcť úradníkom určiť, ktoré opatrenia v oblasti verejného zdravia sú obzvlášť užitočné na zabránenie šírenia vírusu.

„Poradie príznakov je dôležité,“ Joseph Larsen, hlavný autor novej štúdie, uviedol vo vyhlásení, „Vedieť, že každá choroba postupuje inak, znamená, že lekári dokážu zistiť skôr, či má niekto pravdepodobne infekciu COVID-19 alebo inú chorobu, čo im môže pomôcť pri lepšom rozhodovaní o liečbe.“

Napríklad, keďže pacienti COVID-19 sú teraz považovaní za najinfekčnejší na začiatku choroby, môže byť horúčka príznakom nákazy (aj keď ľudia môžu byť nákazliví aj pred začiatkom ich príznakov). To znamená, že kontrola teploty môže byť užitočným nástrojom.

„Naše výsledky podporujú názor, že horúčka by sa mala používať na skríning vstupu do zariadení, keď sa regióny začínajú znovu otvárať,“ píšu vedci.

Nový výskum tiež lepšie umožňuje zdravotníckym odborníkom rozlišovať medzi COVID-19, SARS a MERS (všetky sú to koronavírusy). Podľa posledných dvoch pacientov pacienti začali s horúčkou, po ktorej nasledoval kašeľ. Ale na rozdiel od pacientov s COVID-19 mali tendenciu vyvinúť hnačku pred nevoľnosťou alebo zvracaním.

COVID-19 tiež začína inak ako sezónna chrípka: Vedci zistili, že u ľudí s chrípkou sa pred horúčkou vyvinie kašeľ.

O príznakoch koronavírusu sa dozviete viac

Tieto nálezy samozrejme existujú obmedzenia. Údaje vedcov pochádzajú z čínskych prípadov, ktoré nahlásila Svetová zdravotnícka organizácia vo februári. Prípady však potvrdili, že na začiatku pandémie malo tendenciu byť závažnejšie a vyžadovalo si hospitalizáciu, takže údaje by sa mohli skresliť. Autori zdôraznili potrebu replikovať svoje výsledky pre pacientov v USA a inde.

CDC tiež odhaduje, že približne 40% pacientov s koronavírusom je bez príznakov – to znamená, že významný podiel prípadov koronavírusov sa neriadi vzorom naznačeným v štúdii.

Z tohto dôvodu je stále čo učiť o tom, ako vyzerá „typický“ prípad.

„Jednou z vecí, ktoré sme sa o vírusu dozvedeli, je nepodceňovať ho a nevylučovať, že niečo je koronavírus len preto, že sa nehodilo nášmu modelu toho, čo je koronavírus,“ Dr. Nate Favini, lekárska vedúca vpred, prax primárnej starostlivosti, ktorá zhromažďuje údaje o pacientoch s koronavírusmi po celej krajine, informovala spoločnosť Business Insider. „Vzhľadom na množstvo asymptomatického šírenia vírusu je takmer ako keby ste museli konať tak, ako by niekto mohol mať koronavírusy, kým sa nepreukáže opak.“

NačítavaNiečo sa načíta.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close