Hlavné správy

Pravidlá udeľovania štátneho občianstva Slovenska dostávajú ministri zelenú

Parlament chce, aby poslanci nedávali konečný súhlas s parlamentnými zmenami.

Ľudia, ktorí stratili občianstvo od roku 2010 po prijatí občianstva inej krajiny, budú mať možnosť znovu získať slovenský cestovný pas.

Toto je veľká zmena zavedená novelou zákona o štátnom občianstve Kabinet schválili ministri a do parlamentu ho zaslali 24. februára.

Novela teraz umožní ľuďom, ktorí stratili občianstvo medzi 17. júlom 2010 a 30. júnom 2021, získať a znovu získať štátne občianstvo Slovenska po nadobudnutí účinnosti zákona. Je možné, ak osoba, ktorá získala štátne občianstvo krajiny, mala v tom čase bydlisko v tejto krajine najmenej päť rokov a predloží písomné doklady, ktoré to preukazujú.

Občania SR, ktorí získali štátne občianstvo cudzieho štátu po uzavretí manželstva s cudzincom alebo po narodení alebo adopcii detí v cudzej krajine, občianstvo nestratia. Rovnaké pravidlá platia pre ľudí, ktorí žili v zahraničí najmenej päť rokov.

V novele sa uvádza, že občan SR je povinný do 90 dní od získania cudzieho štátneho občianstva písomne ​​upovedomiť ministerstvo vnútra.

Navrhovaná novela tiež hovorí, že osoba, ktorá žiada o slovenské občianstvo, nemôže ohroziť verejný poriadok a bezpečnosť Slovenska.

25. februára 2021 o 14:04 | Zostavené zamestnancami publika

READ  Zamatový rozvod Česka a Slovenska

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close