Hlavné správy

Premiér Justin Trudeau sa stretol so slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou

Premiér Justin Trudeau sa dnes v rámci návštevy prezidenta v Kanade stretol s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou. Premiéra sprevádzala podpredsedníčka vlády a ministerka financií Chrystia Freelandová a minister národnej obrany Bill Blair.

Premiér Trudeau a prezidentka Čaputová diskutovali o bohatej histórii medzi Kanadou a Slovenskom zakotvenej v živých medziľudských vzťahoch. Silný bilaterálny vzťah medzi oboma krajinami zdôraznili premenou kanadského diplomatického úradu na Slovensku na plnohodnotné veľvyslanectvo s rezidentným konzulom.

Predseda vlády a prezident si ďalej vymenili názory na spoločné hodnoty vrátane demokracie, právneho štátu, rozmanitosti a začlenenia a opatrení v oblasti klímy. Zopakovali ruskú agresívnu vojnu proti Ukrajine. Premiér Trudeau okrem toho ocenil nasadenie personálu Slovenska na podporu posilnenej predsunutej prítomnosti (eFP) Severoatlantickej aliancie (NATO) v Lotyšsku pod vedením Kanady.

Obaja lídri poznamenali, že s prezidentkou Čaputovou majú rozsiahle pracovné stretnutie. Uvítali príležitosti na zvýšenie bilaterálneho obchodu, ktorý od uzavretia Komplexnej hospodárskej a obchodnej dohody (CETA) medzi Kanadou a Európskou úniou neustále rastie.

Premiér Trudeau zablahoželal prezidentke Kaputovej k úspešnej návšteve Kanady, vrátane jej zásnub v Toronte v Ontáriu.

Súvisiace odkazy

READ  Európska únia môže Maďarsku a Slovensku udeliť výnimky z ruského ropného embarga

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close