Veda

Prečo bude aprílové úplné zatmenie Slnka historickou udalosťou v USA?

„Eclipse Across America“ sa bude vysielať naživo v pondelok 8. apríla o 14:00 ET na ABC, ABC News Live, National Geographic Channel, Nat Geo Wild, Disney+ a Hulu, ako aj na sieťových platformách sociálnych médií.

Keď Mesiac prejde 8. apríla popred Slnko, časti Severnej Ameriky sa ponoria do tmy, čo je vzácna astronomická udalosť, ktorá sa nevráti po celé desaťročia.

„Keď je slnečný kotúč úplne zakrytý Mesiacom, denné svetlo sa náhle zmení z jasného slnečného svetla na veľmi jasné slnečné svetlo v priebehu niekoľkých sekúnd,“ povedal Fred Espenak, bývalý astrofyzik NASA Goddard Space Flight Center a autor knihy „Road Atlas for the Moon“. „Zmení sa na strašný súmrak.“ Úplné zatmenie Slnka v roku 2024,“ povedal ABC News.

„Stmavne sa tak, že sa dajú rozoznať jasné hviezdy a planéty, takže je to veľmi dramatické, veľmi šokujúce,“ povedal Espenak. „Väčšina ľudí má veľmi silnú reakciu na úplné zatmenie.“

Posledné úplné zatmenie Slnka v USA nastalo v auguste 2017, no sedemročný rozdiel medzi zatmeniami je podľa Espenaka „zavádzajúci“.

„Ak sa pozriete späť pred rok 2017, naposledy sa to stalo v roku 1979,“ povedal Espenak. „Takže je trochu mätúce, že tieto dve zatmenia boli od seba v rozmedzí siedmich rokov.“

Ďalšie úplné zatmenie Slnka, ku ktorému dôjde v priľahlých USA, nenastane v Montane a Severnej Dakote až do augusta 2044 a ďalšie zatmenie Slnka, ktoré sa rozprestiera od pobrežia k pobrežiu, je naplánované na rok 2045. podla nasa,

READ  Moč má šťastie, pretože vedci zistili, prečo je moč žltý

Na porovnanie, úplné zatmenie Slnka v roku 2024 je „lepšie“ ako v roku 2017, pretože cesta úplného zatmenia je asi o 60 % širšia a trvanie zatmenia je asi o 60 % dlhšie, tvrdí Espenak, ktorý vysvetlil, že na niektorých miestach v rámci cesta k zážitku Will. Štyri a pol minúty zatmenia.

Dráha mesačného tieňa po povrchu Zeme sa nazýva cesta totality a ak chcete vidieť úplné zatmenie Slnka z 8. apríla, diváci sa musia nachádzať v okruhu 115 míľ.

V USA sa cesta totality začína v Texase a prejde cez Oklahomu, Arkansas, Missouri, Illinois, Kentucky, Indianu, Ohio, Pensylvániu, New York, Vermont, New Hampshire a Maine. Úplné zatmenie Slnka zažijú aj malé časti Tennessee a Michiganu. podla nasa,

Vzhľadom na skutočnosť, že úplné zatmenie Slnka v apríli bude posledné svojho druhu, ku ktorému dôjde v Severnej Amerike za 20 rokov, predpokladá sa, že pôjde o najväčšiu masovú cestovateľskú udalosť v Amerike v roku 2024, povedal pre ABC News odborný kartograf na zatmenie Slnka Michael Zeiler.

Zeiler prirovnal cestovanie v deň zatmenia k „50 Super Bowls naraz po celej krajine“, pričom uviedol, že sa naň mali prísť pozrieť štyri milióny ľudí.

„Keď sa pozriete na počet ľudí, ktorí sa dostanú na cestu úplného zatmenia Slnka, odhadujeme, že tieto čísla sú ekvivalentom približne 50 simultánnych Super Bowlov po celej krajine od Texasu po Maine,“ povedal.

V očakávaní historického zatmenia sa malé grófstvo v Texase pripravuje na výnimočný stav kvôli obrovskému množstvu očakávaných turistov.

Vo februári sudca okresu Bell David Blackburn vydal vyhlásenie o miestnej katastrofe, v ktorom sa uvádza, že sa očakáva, že počet turistov zdvojnásobí populáciu okresu so 400 000 obyvateľmi.

READ  Snoopy, manekýn a položka Apollo 11 sa z Mesiaca zhodia na Artemis I

Zeiler povedal, že Texas je hlavným miestom na cestovanie pre lovcov zatmenia, pretože leží na ceste totality a má najlepšie šance na jasnú oblohu v deň zatmenia.

„Chcete zostať v strede cesty čo najdlhšie,“ vysvetlil Zeiler. „Ak máte na ceste priateľa alebo príbuzného v Texase a na ceste je 12 miliónov Texasanov, toto je miesto, kam ísť, pretože tam sú najlepšie šance na počasie.“

Od desaťročí trvajúcej vzácnosti zatmenia až po jeho ohromujúce trvanie a cestu, 8. apríl prináša vzrušujúcu príležitosť, ktorú by si podľa Espenaka pozorovatelia oblohy nemali nechať ujsť.

Espenak povedal: „Myslím si, že vidieť úplné zatmenie by malo byť na zozname všetkých a tento apríl je skvelá príležitosť.“ „Je to neuveriteľná udalosť, na ktorú budú ľudia spomínať do konca života. Ak sa im podarí dostať sa do cesty totalite a bude mať dobré počasie, povedia svojim vnúčatám o úplnom zatmení, ktoré videli v apríli 2024.“

„Takže vám želám jasnú oblohu budúci apríl,“ povedal Espenak.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close