Veda

Prečo byť „mužským mužom“ vám môže pridať roky života, tvrdí nová štúdia?

Maia Focht pre DailyMail.com a Alexa Lardieri, námestník šéfredaktora zdravia pre DailyMail.com v USA

22:50 13. mája 2024, aktualizované 23:17 13. mája 2024

Muži s nízkou hladinou testosterónu môžu trpieť nízkou energiou a nedostatkom sexuálnej túžby.

Výskumníci v Austrálii a Európe zistili, že muži, ktorí mali hladiny pohlavných hormónov pod normálnym rozmedzím, mali o 10 percent vyššiu pravdepodobnosť úmrtia z akejkoľvek príčiny ako muži, ktorí boli v normálnom rozmedzí.

Podľa vedcov hormón udržuje svaly silné a redukuje tuk, čo potenciálne chráni pred chorobami spojenými s obezitou, ako aj pádmi a zraneniami.

Lekári upozornili na „tichú epidémiu“, ktorá postihuje mužov s veľmi nízkou hladinou testosterónu – mužskú menopauzu alebo „menopauzu“.

Podobne ako ženy, aj tento výraz sa používa na označenie obdobia v živote dospelého muža, keď mu klesnú hladiny hormónov, čo spôsobí množstvo symptómov, ktoré rozbijú sebavedomie postihnutého alebo ho v mnohých ohľadoch úplne zničia – vrátane erektilnej dysfunkcie, depresie, či depresie. úzkosť a rýchle priberanie tuku.

Nižšie ako normálne hladiny testosterónu môžu spôsobiť zníženú sexuálnu túžbu, nízku energiu, stratu svalovej hmoty a podráždenosť.

Predchádzajúce štúdie priniesli protichodné a nekonzistentné zistenia o účinkoch pohlavných hormónov na starnúcich mužov.

Najnovší prehľad 11 štúdií založených na viac ako 24 000 mužoch však poskytuje viac indícií.

Normálny rozsah testosterónu u mužov je 300 až 1 000 nanogramov na deciliter (ng/dl).

Vedci zistili, že muži s hladinami testosterónu nižšími ako 213 ng/dl mali zvýšené riziko úmrtia zo všetkých príčin a muži s hladinami nižšími ako 153 ng/dl mali zvýšené riziko úmrtia na srdcové choroby.

Tím uviedol, že veľmi nízke koncentrácie testosterónu môžu tiež naznačovať, že niekto má iný zdravotný problém – ako je cukrovka, HIV, autoimunitné ochorenie, chemoterapia alebo nadmerná konzumácia alkoholu – čo zvyšuje riziko úmrtnosti.

READ  Pacient v Durhame spochybňuje pripravenosť Severnej Karolíny na vypuknutie opičích kiahní :: WRAL.com

ŠtúdiumŠtúdia publikovaná v časopise Annals of Internal Medicine zistila, že muži s hladinami testosterónu 244 ng/dl alebo menej mali o deväť percent vyššiu pravdepodobnosť úmrtia z akejkoľvek príčiny ako muži s hladinami 340 až 706.

Muži s nízkou T mali až o 32 percent vyššiu pravdepodobnosť úmrtia na srdcové choroby ako ostatní muži v štúdii.

Testosterón je mužský pohlavný hormón produkovaný v semenníkoch a je zodpovedný za vývoj a udržiavanie mužských sexuálnych charakteristík, ako je prostata, semenníky a libido, ako aj za zvýšenie svalovej a kostnej hmoty a za rast telesného ochlpenia.

Nižšie ako normálne hladiny hormónu môžu spôsobiť nedostatok sexuálnej túžby, nízku energiu, depresiu, stratu svalov, erektilnú dysfunkciu, neplodnosť, zlý spánok a podráždenosť.

Existuje niekoľko dôvodov, prečo môže mať muž nízky T, vrátane poškodenia semenníkov alebo hypofýzy, obezity, genetických porúch, cukrovky alebo normálneho starnutia.

Máte príbeh o zdraví?

E-mail: [email protected]

Testosterónová terapia môže čiastočne zvrátiť tieto príznaky a zahŕňa zavedenie doplnkového testosterónu do tela niekoľkými spôsobmi: kožné náplasti, gély, tablety alebo injekcie.

Na prirodzené zvýšenie testosterónu môžu niektorí muži cvičiť a zdvíhať väčšie závažia, zvýšiť príjem vitamínu D, znížiť stres, dopriať si dostatok spánku a obmedziť príjem alkoholu.

Neexistujú presné čísla o tom, koľko mužov trpí nízkym T, medicínsky známym ako hypogonadizmus, ale rôzne odborné lekárske organizácie odhadujú, že postihuje asi dve až päť percent amerických mužov.

Predtým sa predpokladalo, že zvýšená hladina testosterónu môže zvýšiť riziko mŕtvice alebo srdcového infarktu, ale o celkovej úlohe testosterónu v zdraví mužov sa diskutovalo.

Štúdia z roku 2023 publikovaná v New England Journal of Medicine však tomuto presvedčeniu vyfúkla dieru.

výskumníkov Táto štúdia zistila substitučnú terapiu testosterónom u mužov s nízkym T Nezvyšovalo riziko, že niekto zomrie na infarkt.

READ  Experti potvrdzujú, že horúci objekt 4,5 miliardy rokov starý meteorit, ktorý narazil do spálne v New Jersey, bol "vo výbornom stave"

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close