Hlavné správy

Predseda Snemovne reprezentantov sa stretol so slovenským náprotivkom

Predseda parlamentu László Kovar sa v pondelok stretol so slovenským náprotivkom Petrom Pellegrinim, aby diskutovali o nelegálnej migrácii a výzvach, ktoré prináša budúcnosť Európskej únie.

Gower v tlačovej správe uviedol, že Slovensko a Maďarsko zdieľajú podobné názory na rozširovanie EÚ, migráciu a budúcnosť aliancie.

Odsúdil to, ako EÚ zaobchádza s kandidátmi z juhovýchodnej Európy ako „morálne nebezpečné a neopodstatnené“ a vyzval na urýchlenie tohto procesu.

Záujmy Maďarska a Slovenska na „reforme inštitucionálneho a zmluvného systému EÚ“ sú podľa Kovára podobné. „Trváme na tom, aby EÚ zostala silnou koalíciou členských štátov.“

Gower uviedol, že obe krajiny budú proti všetkým „agresívnym pokusom“ zbaviť členské štáty ich kvalifikácie, pričom ako príklad uviedol povinné kvóty na presídľovanie alebo jednomyseľnosť.

Ďalšie rozhovory o spolupráci vyzval „po voľbách do Európskeho parlamentu“. Slovensko je podľa neho tretím najväčším obchodným partnerom Maďarska a ekonomická spolupráca vytvára ďalšie oblasti záujmu.

Pellegrini vyzdvihol rozhovory s Koverom ako „otvorené a neformálne“ a uviedol, že obe krajiny chránia svoje oblasti schengenských hraníc pred nelegálnou migráciou. Poďakoval Maďarsku za jeho úlohu pri ochrane slovenského vzdušného priestoru a poznamenal, že slovenská polícia pracuje na hraniciach medzi Maďarskom a Srbskom.

Maďarsko a Slovensko majú podľa neho spoločnú reč aj v tom, že sú proti povinným kvótam EÚ na presídľovanie migrantov.

Majú podobné postoje k vojne na Ukrajine, povedal. Slovensko podľa neho v žiadnom prípade nepošle vojakov na Ukrajinu.

Slovensko má podľa neho záujem pokračovať v spolupráci s krajinami Vyšehradskej štvorky, Českou republikou, Maďarskom, Poľskom a Slovenskom. Tieto štyri krajiny spolu tvoria 10 percent obyvateľov EÚ, takže Brusel má podľa neho významnú váhu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close