Hlavné správy

Ľudia tvoria ľudskú reťaz okolo slovenského verejnoprávneho média, ktoré chce prevziať vláda

BRATISLAVA – Demonštranti na Slovensku vytvorili v stredu ľudskú reťaz okolo budovy verejnoprávnej televízie a rozhlasu, ktorej populistický a proruský premiér nedávno označil za svojich nepriateľov niekoľko súkromných médií.

Plán prevzatia pripravila ministerka kultúry Martyna Šimkovičová, ktorá zastupuje ultranacionalistickú členku koaličnej vlády a pracovala pre internetovú televíziu známu šírením dezinformácií.

Plán odsúdila prezidentka Zuzana Čaputová, opozičné strany, miestni novinári, medzinárodné mediálne organizácie, Európska komisia a ďalší, ktorí varovali, že vláda bude plne kontrolovať verejnoprávne vysielanie. Slovenskí novinári plán označili za útok na všetky nezávislé médiá.

V stredu to bol posledný protest proti politike premiéra Roberta Fica, známeho svojimi výstrelkami voči novinárom. Jeho kritici sa obávajú, že Slovensko pod jeho vedením opustí svoje prozápadné tendencie a bude nasledovať príklad Maďarska. premiér Viktor Orbán.

Šymkovičová povedala, že je potrebné ujať sa verejnoprávneho média, pretože sa domnieva, že súčasný vysielateľ je zaujatý, dáva priestor len kľúčovým scénam a zvyšok cenzuruje. Vysielateľ to poprel.

Podľa jeho plánu nahradí súčasný verejnoprávny rozhlas a televízia s názvom RTVS nový systém. Nová sedemčlenná rada zložená z členov navrhnutých vládou a parlamentom bude voliť riaditeľa vysielateľa a bude mať právo riaditeľa bezdôvodne odvolať.

Súčasného riaditeľa vysielateľa volí parlament a jeho funkčné obdobie sa skončí v roku 2027.

Stovky demonštrantov skandovali „Ruky preč od RTVS!“ Zverejnili transparent. a skandovali „Sme na vašej strane“ miestnym novinárom. Zišli sa tisíce ľudí Na podobnom proteste začiatkom tohto mesiaca.

Fico sa vlani na štvrté funkčné obdobie vrátil k moci po víťazstve jeho ľavicovej strany Smar (Smer). parlamentné voľby Na proruskej, protiamerickej platforme.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close