Svet

Predseda vlády CORONAVIRER Johnson oznamuje nové opatrenia pre Anglicko

Obmedzenia zamerané na zabránenie šíreniu koronavírusu SARS-CoV-2 Johnson boli členom Dolnej snemovne britskej Dolnej snemovne oznámené po zasadnutí krízového tímu vlády. Následne v utorok večer o 21:00 ich CET predstaví v priamom televíznom prejave pre britskú verejnosť. Povinné nosenie ochranných rúšok sa najnovšie rozšíri na predajcov vo všetkých druhoch obchodov, pracovníkov v gastronómii, ako sú čašníci v reštauráciách alebo krčmách, a taxikárov a ich zákazníkov.

Výška pokuty pre jednotlivcov za to, že nemajú závoj, sa zdvojnásobí na 200 libier (asi 218 eur). Za nedodržanie nových predpisov môžu podniky a spoločnosti zaplatiť pokutu až do výšky 10 000 libier (približne 10 884 eur) alebo zatvorenie tváre. Od štvrtka budú reštaurácie, bary a reštaurácie v Anglicku fungovať iba so zamestnancami a budú otvorené iba do 22:00 (23:00 SEČ). Doručovacia služba však môže fungovať aj po tejto hodine. Naraz sa môže zúčastniť iba 15 ľudí, 30 na pohreboch.

Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku

Postupné otváranie štadiónov pre športové podujatia bolo od 1. októbra zrušené. Premiér tiež navrhol, že na pomoc by bolo možné privolať armádu. Vojakom by sa však v takom prípade nedostali ďalšie kompetencie a nenahradili by prácu policajtov. Johnson zdôraznil, že ľudia by mali začať znova pracovať z domu, ale iba ak na to majú príležitosť. Dodal, že vláda zabezpečí, aby základné a stredné školy, ako aj univerzity v Anglicku zostali otvorené, napr „nič nie je dôležitejšie ako vzdelanie, zdravie a pohoda našich mladých ľudí“.

K oznámeniu nových opatrení došlo po tom, čo Británia v pondelok na základe odporúčania zdravotníckych odborníkov zvýšila varovanie pred šírením koronavírusu z tretej na štvrtú úroveň päťdielnej stupnice. Zvýšený stupeň znamená, že existuje riziko šírenia koronavírusu „vysoko alebo exponenciálne rastie“. Vlády v ďalších troch regiónoch Spojeného kráľovstva – Škótsku, Walese a Severnom Írsku – majú právomoc rozhodovať o svojich vlastných obmedzeniach.

READ  Turecký Erdogan v telefonáte s Putinom počas Wagnerových nepokojov vyzýva na „mierové riešenie“

V utorok popoludní ohlásila nové nariadenia aj škótska premiérka Nicola Sturgeon. Návštevy členov rôznych domácností v interiéroch budú od stredy zakázané. Stále sa však môžu stretnúť skupiny až šiestich ľudí v súkromných záhradách alebo na verejných priestranstvách. Premiér tiež oznámil, že krčmy, bary a reštaurácie v Škótsku budú od piatku otvorené iba do 22:00.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close