Svet

Predseda vlády Matovič: EÚ v Turecku zaujala doposiaľ najprísnejší postoj

Je dobré, že Európska únia zaujala k Turecku doteraz najprísnejšie stanovisko. Uviedol to v piatok predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) po skončení dvojdňového summitu EÚ v Bruseli.

Premiér poznamenal, že významnou súčasťou štvrtkových rozhovorov vedúcich predstaviteľov bol postoj EÚ k Turecku ohľadom sporu vo východnom Stredomorí, kde turecká strana pácha nelegálne prieskumné vrty v cyperských a gréckych teritoriálnych vodách.

„Držali sme nášho partnera, Cyprus, a skôr ako sme našli spoločnú pozíciu k Bielorusku, zaujali sme jasný postoj k agresii Turecka, ktoré nesprávne zaobchádza s členom EÚ,“ vysvetlil Matovič.

Podľa jeho slov členské štáty Únie doteraz najjasnejšie odsúdili kroky Turecka a Ankara stanovila rámec pre normálne správanie voči svojim členským štátom. „Turecko už vie, kde sú jeho hranice a že ak ich prekročia, čo sa bude diať ďalej. Som rád, že to bolo tak, ako to bolo stanovené v deň, keď Cyprus oslávil 60. výročie nezávislosti,“ opísal situáciu.

Závery samitu sú však dosť vágne a naznačujú iba hrozbu reštriktívnych opatrení voči tureckej strane. Matovič v tejto súvislosti poukázal na to, že Európska rada musí pri rozhodovaní dospieť k jednomyseľnému rozhodnutiu a že závery sú kompromisom medzi rôznymi pozíciami. Napriek tomu si myslí, že ide o dostatočne drastické opatrenie, ktoré sa proti Turecku v histórii EÚ ešte neprijalo.

READ  Lotyšsko podporuje humanitárnu pauzu v Gaze namiesto prímeria, tvrdí, že to „prospieva“ Hamasu

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close